jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۲۹۷۶۰   ۰۴ دی ۱۳۹۲  |  ۱۸:۲۷

در نشست ادبی «چله آه» از ناصر فیض، حمیدرضا شکارسری، سعید بیابانکی و رضا عبداللهی به عنوان شاعران پیشکسوت در عرصه شعر آیینی و عاشورایی تجلیل شد.

به گزارش جام‌جم، در این محفل که به‌مناسبت اربعین حسینی، سه‌شنبه شب در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد، سیدقاسم ناظمی، معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در سخنانی گفت: این جلسه به منزله اختتامیه برنامه‌های ادبی فرهنگسراهای تهران به مناسبت ایام سوگواری ماه‌های محرم و صفر است.

وی افزود: هیچ هنری به اندازه شعر در خدمت تاریخ عاشورا نبوده و نیست. شعر وظیفه انتقال فرهنگ عاشورا و فرهنگ ایثار و شهادت را در همه دوره‌ها برعهده داشته و شاید به‌همین دلیل است که بزرگان ما همیشه برای بیان موضوعات عاشورایی به‌زبان شعر متوسل می‌شدند. دکتر عزیز مهدی، استاد دانشگاه و شاعر هندی دیگر سخنران این مراسم نیز گفت: من با شوق زبان فارسی را فرا گرفتم. مسلمانان هند و بویژه شیعیان این کشور به ایران و ایرانیان به عنوان یک مرجع نگاه می‌کنند. آنها همواره به قم و مشهد چشم دوخته‌اند و آرزوی سفر به این شهرها را دارند. من هم این شوق را در دل داشتم و این توفیق را داشتم که به ایران سفر کرده و امروز مدرک دکترای زبان و ادبیات فارسی را دریافت کنم.

این شاعر هندی در پاسخ به این پرسش که وضع شعر و زبان فارسی در هندوستان چگونه است، گفت: زبان فارسی نفس‌های آخرش را در هندوستان می‌کشد.

در شب شعر عاشورایی «چله آه» چهره‌هایی مانند ناصر فیض، محمدمهدی سیار، وحید حیدری، عزیز محمدی، ابوالفضل عزیزی، علی نصرآبادی، محمد بختیاری، حسین اسرافیلی، حمیدرضا شکارسری، رضا عبداللهی، علی‌اصغر فردی، سیدحمیدرضا برقعی، علیرضا قزوه و سیدقاسم ناظمی اشعاری را در ارتباط با موضوع عاشورا و واقعه کربلا خواندند.

در این مراسم از مسئولان کانون‌های ادبی خانه فرهنگ آیه و فرهنگسرای ابن‌سینا و دو نفر از شعرای برگزیده فرهنگسراهای پایتخت قدردانی شد. همچنین از ناصر فیض، حمیدرضا شکارسری، رضا عبداللهی و سعید بیابانکی به عنوان استادان پیشکسوت در شعر آیینی و عاشورایی تجلیل شد.

این مراسم با اجرای زنده قطعاتی از آلبوم عاشورایی «وداع» با اجرای حسام‌الدین سراج، به پایان رسید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر