jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۵۶۷۲۵۰ ۰۹ خرداد ۱۳۹۲  |  ۰۸:۵۶

قلیان، این وسیله کم‌ خرج، اما پرخطر این روزها پای ثابت تفریح بسیاری از جوانان و خانواده‌های ایرانی است، قلیان‌کش‌های حرفه‌ای یک قانون نانوشته برای خود دارند، قانونی که از برخی باورهای نادرست رایج از قدیم تاکنون شکل گرفته است.

همه مضرات قلیان

مصرف‌کنندگان قلیان به این دلیل در بین انواع دخانیات موجود در بازار به قلیان روی آورده‌اند که آن را کم‌خطرترین نوع مواد دخانی می‌دانند، غافل از این‌که آنچه کشیدن قلیان با مصرف‌کنندگان آن می‌کند به مراتب ناگوارتر از سیگار است.

چه آنهایی که به ادعای خودشان تفننی قلیان می‌کشند، چه آنهایی که قلیان‌کش حرفه‌ای هستند باید بدانند که مصرف قلیان بتدریج آنها را در معرض انواع بیماری‌ها قرار می‌دهد که بسیاری از آنها ممکن است زمانی آثار خود را بروز دهند که دیگر کار از کار گذشته و درمان قطعی برای آنها وجود ندارد. چروکیدگی پوست، پیری زودرس، تیرگی زیر چشم و لب‌ها، زردی و فساد دندان‌ها از مهم‌ترین نشانه‌های ظاهری افرادی است که قلیان‌کشیدن جزو برنامه‌های روزمره زندگی شان شده است.

خانم‌هایی که سیگار و قلیان می‌کشند باید با چهره زیبا و پوست شفاف و جوان خداحافظی کنند، چرا که نیکوتین سیگار یا قلیان در خانم‌ها جذب بیشتری دارد.

مصرف‌کنندگان قلیان و اطرافیان آنها که در معرض دود تحمیلی آن قرار دارند مانند مصرف‌کنندگان سیگار مبتلا به انواع سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی، عروقی و تنفسی خواهند شد.

تحقیقات نشان می‌دهد 12 درصد بیماری‌های قلبی و عروقی، 66 درصد برونشیت و سرطان ریه و 38 درصد بیماری‌های حاد تنفسی در جهان به مصرف دخانیات اختصاص دارد.

همچنین مصرف قلیان شما را چهار تا ده برابر بیشتر از افراد دیگر در معرض سرطان دهان، حنجره و مری قرار می‌دهد. زنانی که در طول دوران بارداری خود، مصرف‌کننده قلیان بوده یا در معرض دود قلیان اطرافیان قرار گرفته‌اند، وزن نوزادشان هنگام تولد کمتر از حد طبیعی بوده و خطر ابتلا به بیماری‌های ریوی در این نوزادان بیشتر است.

برخلاف تصور بعضی افراد، دود حاصل از قلیان به هیچ وجه کم‌خطر نیست، بلکه حاوی مواد سرطان‌زا و سمی بی‌شماری است که موجب بروز سرطان‌های ریه، لب و حفره دهانی، بیماری‌های قلبی و عروقی و دیگر بیماری‌ها و سرطان‌ها می‌شود. همچنین استفاده مشترک از قسمت‌های دهانی قلیان، عاملی انتقال بیماری‌های واگیرداری همچون سل و هپاتیت است.

بوی بد دهان، دندان‌ زرد، از دست دادن دندان و بیماری‌ لثه از عوارض ناشی از مصرف قلیان است.

تنباکو و توتون مورد استفاده در قلیان معمولا از بی‌کیفیت‌ترین و نامرغوب‌ترین انواع موجود و خطرناک‌ترین آنهاست، ضمن این‌که اسانس‌های مواد معطر استفاده شده در تنباکوهای معطر یا میوه‌ای حاوی هزاران ماده سمی و کشنده است.

هر وعده قلیان برابر یک پاکت سیگار

مانند بسیاری از کشورهای همسایه، قلیان یکی از وسایل تفریحی رایج در ایران است که گرچه بارها از سوی مسئولان وزارت بهداشت و نیروی انتظامی مصرف آن در اماکن عمومی و بخصوص سفره‌خانه‌های سنتی منع شده،‌ اما انگار براحتی نمی‌‌شود شر آن را از چنین مکان‌هایی کم کرد.

در این شرایط، پزشکان متخصص هشدار می‌دهند مصرف‌‌کنندگان قلیان، در هر بار مصرف دود بسیار زیادتری را در مقایسه با کشیدن یک نخ سیگار وارد ریه‌های خود می‌کنند، چون تنباکوی مصرفی در قلیان 400 نوع ماده سمی و سرطان‌زا دارد، تنباکوهای میوه‌ای علاوه بر این 400 نوع سم، مضرتر هستند.

افراد سیگاری که به طور متداول ‌هشت تا ‌12 نخ سیگار در روز مصرف می‌کنند، به طور متوسط با ‌40 تا ‌75 پُک که به مدت پنج تا هفت دقیقه طول می‌کشند حدود ‌5 تا 6 لیتر دود استنشاق می‌کنند و این در حالی ‌است که مصرف‌‌کننده قلیان در هر وعده مصرف که به طور متداول ‌20 تا ‌30 دقیقه طول می‌‌کشد، حدود ‌50 تا ‌200 پک می‌‌زند که هر پک به طور متوسط حاوی ‌یک لیتر دود است.

رشد قارچ و میکروب در ریه شما

اگر هنوز هم به هیچ قیمتی حاضر به کنار گذاشتن قلیان نیستید پس خودتان را برای پذیرایی از مهمان‌های ناخوانده آماده کنید، چون ریه‌های شما محل مناسبی برای رشد انواع میکروب و قارچ خواهد بود.

به گفته پزشکان به دلیل مرطوب بودن راه‌های هوایی و مجرای خروج دود، قلیان می‌‌تواند عامل مهمی در رشد میکروب و قارچ باشد.

تحقیقات نشان می‌دهد که کشت مواد داخل لوله قلیان حاوی صدها نوع قارچ و میکروب بوده و براحتی با دود، وارد دستگاه تنفس شده و ایجاد عفونت‌های مزمن می‌کند.

ابتدا شخص متوجه بیماری خود نمی‌‌شود، ولی سال‌های بعد به دلیل نفوذ این قارچ و میکروب در لایه‌های مختلف ریه، بیماری‌هایی مثل برونشیت،‌ آمفیزم ریه و سرانجام آسم ایجاد می‌شود، این در حالی است که شخص هنگامی به بیماری خود پی می‌‌برد که متاسفانه چاره‌ای جز تحمل بیماری تا آخر عمر نخواهد داشت.

زخم‌هایی که دیر خوب می‌شود

آنهایی که اهل کشیدن سیگار و قلیان هستند باید بدانند حالا دیگر نه فقط مستعد ایجاد زخم‌های گوارشی، تشدید برگشت اسید معده به مری و ایجاد سرطان‌های دستگاه گوارش هستند، بلکه اگر همین حالا هم به زخم‌های سیستم گوارشی مبتلا بوده و مراحل درمان را می‌گذرانند، مصرف قلیان بهبود زخمشان را به تاخیر می‌اندازد و پاسخ به درمان را کند می‌کند.

به همین دلیل است پزشکان متخصص به بیمارانی که از سوءهاضمه رنج می‌برند، توصیه می‌کنند برای افزایش تاثیر درمان و کاهش عود بیماری، به طور جدی مصرف سیگار و قلیان را کنار بگذارنند.

مصرف سیگار و قلیان موجب اختلال در جذب کلسیم و ساخت استخوان، یائسگی زودرس، کاهش‌وزن و تخریب هورمون‌های جنسی می‌شود که همه اینها سرانجام به تسریع روند ابتلا به پوکی استخوان کمک می‌کند.

باورهای غلط درباره قلیان

باور غلط: از آنجا که تنباکوی قلیان از راه آب فیلتر می‌شود، بنابراین تمام مواد مضر آن تصفیه می‌شود.

واقعیت: کشیدن تنباکو به وسیله آب، مواد سرطان‌زای آن را تصفیه نمی‌کند، این دود می‌تواند به‌اندازه دود سیگار اثر مخرب روی ریه و قلب داشته باشد.

باور غلط: استنشاق دود قلیان ریه‌ها را نمی‌سوزاند به همین دلیل مضر نیست.

واقعیت: دود قلیان وقتی استنشاق می‌شود، ریه‌ها را نمی‌سوزاند، زیرا از طریق آبی که در پایین آن قرار دارد خنک می‌شود با این‌که دود خنک می‌شود، اما هنوز هم حاوی مواد سرطان‌زایی است که برای بدن مضر است.

باور غلط: کشیدن قلیان سالم‌تر از کشیدن سیگار است.

واقعیت: دود قلیان به‌اندازه دود سیگار مضر است، قلیان به روشی متفاوت دود تولید می‌‌کند به این ترتیب که دود سیگار از سوختن تنباکو ایجاد می‌شود، در حالی که دود قلیان به‌وسیله گرم‌شدن تنباکویی که در کاسه‌ای بالای آن قرار دارد از راه زغال تولید می‌شود، بنابراین دود حاصل از آن هم به‌اندازه دود سیگار سرطان‌زاست.

باور غلط: کشیدن قلیان به‌اندازه کشیدن سیگار اعتیادآور نیست، زیرا نیکوتین ندارد.

واقعیت: تنباکوی قلیان هم مثل تنباکوهای معمولی حاوی نیکوتین است، به‌طوری که در یک مصرف 60 دقیقه‌ای قلیان، فرد مصرف‌کننده در معرض حجم دودی صد تا 200 مرتبه بیشتر از یک نخ سیگار قرار می‌گیرد.

باور غلط: تنباکوی گیاهی قلیان سالم‌تر از تنباکوی معمولی است.

واقعیت: قلیان هم مانند کشیدن سیگار گیاهی یا طبیعی، فرد را در معرض مواد سرطان‌زا قرار می‌دهد.

باور غلط: اگر دود قلیان وارد ریه نشود و فقط از راه دهان خارج شود، آسیبی به ریه‌ها وارد نمی‌‌شود.

واقعیت: این تصور کاملا غلط است، چون دود از طریق مخاط دهان و حنجره جذب بدن شده و آثار سوء خود را می‌‌گذارد. حتی در هوایی که دود قلیان آزاد می‌‌شود، افرادی که قلیان نمی‌کشند و در معرض دود قرار گرفته‌اند در طولانی‌ مدت دچار عوارض آن خواهند شد.

پوران محمدی ‌-‌‌ گروه جامعه

برچسب ها: سیگار
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
نادر
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۹
مسئولین بجای مجوز كافه ها مجوز مكانهای ورزشی بدهند.درسته كه همه این نظرها دو شاهی نمی ارزه ولی باور كنید من خودم به كافه میرم ولی اگه پول استخرو داشتم هیچوقت پامو اونجا نمیذاشتم منه كارگر باید حقوق یكروزمو بدم یه بار برم استخر.پس با این حساب دستهایی در كار است كه این اتفاق بیفتد
۰
۰
امیر علی
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۸
حرف شما درست ولی اگه قلیون نكشیم چه كنیم شما بگو ما همون كارو كنیم
۰
۰
علی
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
این هشدارها زمانی كارساز میشه كه یه فكر اساسی واسه تفریح جوانان بشه وگرنه زدن عكس دل و جیگر سیاه رو پاكت تنباكو و این هشدارها هیچ فایده ای نداره مشتی ما اگه دل وجیگرمون نسوخته بودو تفریح و كار درست حسابی با این مدرك لیسانس داشتیم كه سمت قلیون نمیرفتیم !!؟؟
۰
۰
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
آقا این ها همه ضرر های قلیانه میدونم و میدونیم ولی آیا تفریح دیگری برای ما جوانان هست ؟
۰
۰
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۶
همین چند وقت پیش رادیو سلامت دكتری داشت صحبت میكرد میگفت استعمال دخانیات از هر نوعش جنبه روانی داره و افراد برای رهایی از استرس و فشارهای زندگی به سمت استعملا دخانیات میرن.ربطی به سن و سال هم نداره كه گیر دادین به جوانها.پس بجای اینكه فقط بگید ضرر داره به فكر جوانها و مردم باشید.شعار بس!
۰
۰
یاسمن
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
من دیگه واقعا نمیكشم خیلی ترسیدم بچه ها شما هم نكشین
۰
۰
مرتضی گلستان
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۱
بدترین عامل بیماری به نظر من قلیان است .
ممنون از راهنمایی شما.
۰
۰
میثم
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۱
من 15 سالمه ازدست غصه وغم فقط به سیگاروقلیان پناه بردم همین وبس درودبرمرگ ومرگ برزندگی آقا محمدراست میگن ازدست نداری ومرگ بایدكشید.

بعضی ازحرف ها ریتم ندارند...
آهنگ ندارند...
معنی ندارند....
اما خوب گوش كنی، درد دارند...درد...
۰
۰
امیر حسین
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
نداشتن تفریح سالم باعث روی آوردن به طرف قلیان میشه.
۰
۰
عدنان
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
باسلام بنده 12سال قلیان میوه ای كشیدم درحال حاضر آن را ترك كرده و به شما اطمینان میدهم كه اگر اراده بكنیدفورا انرا ترك میكنید فقط اگر تصمیم به ترك گرفتید میتوانید تخمه یا تنقلات را در زمانی كه اشتهای قلیان كردید استفاده بكنید و حتما چای بخورید
۰
۰
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۷
ای كاش دولت یه كاری برای ما میكرد كه قلیان كشیدن مثل مصرف الكل بشه الان هر جای میری یه كافه سنتی گذاشتن بخدا ادم نمیدونه چكار كنه ولی من بر این عقیده ام كه یكی باید راه راستو نشون ما بده
با تشكر فراوان
۰
۰
فرلز
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۱
سلام
باور كنید تمام این حرفا درست ولی وقتی یه جوونیكه میخواد چند لحظه به هیچی فكر نكنه وآرامش داشته باشه باید چكار كنه.باور كنید من خودم لحظه ای كه قلیونو به لبم میزنم پشیمون میشم ولی چی بگم........مطمئنم خیلیا مثل من دلشون از این وضع گرفته.انگار تنها راه همینه من كه هرچی فكر میكنم چیز دیگه ای پیدا نمیكنم.والا هیچكس راضی نیست ریهاشوبادود پركنه.هیچكس به این منظور لب به هیچی نمیزنه
۰
۰
خالو ممد
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۶
حیف نیست كه این بدن: سالم بره زیر خاك بزار با قلیان كشیدن بسوزه بعد بمیریم.
۰
۰
جهان بخش
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
خواهشمند است مضرات را درجملات كم خلاصه كنید
۰
۰
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
سلام. اقا دود خوب و بد نداره آدمی دنبال دود بره مفت نمی ارزه
۰
۰
hamid
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۵
خب اگر قلیان نكشیم چه تفریحی بكنیم
۰
۰
الناز
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۲
چرا همه میگن قلیون نكشیم چیكار كنیم!!!یعنی چی مگه بغیر از قلیون تفریح دیگه ای نیس!!؟
نكشین من تو خانوادم داشتم سرطان گرفته.به جونای اطرافمم میگم همه میگن تفریحی میكشیم ولی اگه این مطالبو بخونن
میفهمن اونم به همون اندازه ضرر داره.
ممنون بخاطر مطالب مفیدی كه گذاشتید.
۰
۰
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۱
كاش جوانان این رامی فهمیدند
۰
۰
فوزیه مرادی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
با سلام خدمت شما و درود فراوان بخاطر زحمتهایتان امیدوارم بتوانید از این طریق اطلاع رسانی افراد را راهنمائی كنید اما چند كلامی عرض میكنم به افراد ضعیف النفسی كه به دلیل مشكلات و كم پولی و غصه و غیره كه هر كدام به نوعی ذكر كرده اند قلیان میكشند عرض میكنم كه فقط فقط خودشان را گول میزنند اینان دوست دارند دنبال این كارها بروند و اگرنه اینجانب كه در خدمت همه شما عرض میكنم سنگینی غم چهره ام را در جوانی پیر، و جانم را نحیف و ضعیف كرده اما خدا رو شكر هنوز به درگاه خدا رو سفیدم كه حداقل كاری كه كرده ام اینست كه امانت داری میكنم و تا میتوانم خودم به خودم لطمه نمیزنم لااقل تا وقت مردن مزاحم دیگران نیستم عزیزانم كمی در خلوت فكر كنید آن تحصیل كرده و زحمت كشیده هم میمیرد آن كه گوشه خیابانها هم كه با زباله فرقی ندارد میمیرد پس لااقل درست زندگی كنیم. ببخشید پر حرفی كردم موفق باشید.
۰
۰
روح لله
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۸
خوب بود من الان قلیونمه خورد میكنم جون احساس میكنم دارم مریض میشم سلامتی بهتره یا قلیان قلبم درد میكنه دندانهام خراب شده زیر جشمم سیاه شده دارمرمیشم افسردكی میگیرم خداحافظ قلیان لعنتی
۰
۰
محیا اینالو زاده
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
با سلام متاسفانه در جنوب كشور و سواحل خلیج فارس قلیان و قلیان كشی بیداد می كند به نظر من ضرر و زیان قلیان خیلی بیشتر از این مطالب گفته شده است و یكی دیگر از مضرات ان افزایش غلظت خون و لخته شدن خون در رگها می باشد ومن از دولت محترم و رسانه ملی خواهشمندم كه جلوی مصرف این اسباب مرگ را حتماً بگیرند تا شاهد از دست دادن جوانان نباشیم . (( قلیان كشیدن یعنی خود كشی تدریجی ))
۰
۰
محیانیا
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
سلام ما بودجه فرهنگی زیادی را هرساله صرف فرهنگ سازی می كنیم اما جواب نمی دهد در مورد قلیان هم تاكنون جواب نداده بنابر این بهتر است اقدام پیشگیرانه با استفاده از زور و مبارزه علنی با عاملان توزیع در پاركها و اماكن عمومی بنماییم وچه بهتر است اصلاً مراجع محترم استعمال قلیان و توتون وتنباكو ومعسل را حرام اعلام كنند تاشاید مردم دیگر مصرف نكنند وشاهد از دست دادن نسل جوان در میهن عزیز ایران اسلامی نباشیم .
۰
۰
كریم از مرودشت فارس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۹
سلام دوستان
من 15سال سیگارمیكشیدم
سیگارو ترك كردم بخاطر همین باورهای غلط قلیون كشیدم
درحال حاضرخیلی رنج میبرم خودم را از چاله به چاه انداختم
چندین بارهم قلیونم را شكستم ولی بخاطر اراده ضعیفم موفق به ترك
آن نشده ام
دوستان عزیز تو را خدا گول این باورهای غلط را نخورید
اگركسی موفق به ترك قلیون شده منم كمك كنید كه چطوری
ازدست این قلیون لعنتی نجات بیام
ممنون از اطلاع رسانی خوب بعضی از مسئولین
وقتی مطالب راخوندم ازخودم متنفرشدم
كه چرا دارم با دست خودم خودكشی میكنم ولی افسوس كه
زورم بهش نمیرسه
توراخداكمكم كنید
۰
۰
ماهان
-
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۱
من خیلی قلیون نمیكشم فوقش یكبار در ماه تازه اونم برای تفریح فكر نمیكنم اشكالی داشته باشه .......
اشكالی داره آیا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یوسف ازسردشت
United Kingdom
۰۱:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۳
بی نهایت سپاس ازراهنمایتون من 10ساله قلیون میكشم بارها تصمیم به ترك قلیان گرفتم ولی هیچ موقع موفق نشدم تركش كنم ولی باخوندن این مطالب اموزنده شما برای همیشه ازقلیان خدا حافظی كردم

۰
۰
توحید
-
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
متاسفانه به علت استفاده از قلیون حدود 10 روز سرفه میكردم روز 11 ام كلا راه نفسم بند اومد و عفونت ریه كردم و 10 روز دیگه ام سربازم و به شدت مشكل تنفسی پیدا كردم كه كارم به اورژانس كشید .
۰
۰
بهزاد
-
۰۲:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۸
من دیگه غلط بكنم...این هفته شورشو دراوردم.دیگه ترك...
۰
۰
عرفان
-
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۳
خیلی عای بود.میتونه كسانی رو كه به این جور چیز ها الوده هستن را ترك بده
۰
۰
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۸
من خودم مدتی خیلی قلیان می كشیدم شاید نزدیك به 11 سال.الان خدارا شكر دیگه ترك كردم.واقعا خیلی چیز بدیه.مرگ رو نزدیك می كنه
۰
۰
میثم
United States
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
سلام بچه ها ما متاسفانه رو به این قلیون لعنتی اوردیم و همه چی را فراموش كردیم من خودم ۲۷سالمه كه در سن ۱۸سالگی تا الان دارم قلیون میكشم این اخراش كه بد جور افتاده بودم تو دود سنگین كه خداشاهده صبح ظهر و شب سه وعده میكشیدم الان مدتی كنار گذاشتم و طریقه تركش برا من ایجوری بوده كه اولا اصلا بهش فكر نمیكنم جایی كه میدونم قلیون هست و دارن نمیرم موقعی میاد تو فكرم خودمو با یه چیز دیگه مشغول میكنم كه از یادم بره در كل
دیگه بهش فكر نمیكنم
۰
۰
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۴
باوركنید الان طوری شده كه همه قلیونی شدن و تو بخوای با كسی طرح دوستی بریزی باید همراهش به سفره خونه ها بری اگه نری میگن چه بچه مثبتی و...
درست میگم؟؟؟؟ هركی موافقه تایید كنه نظرمو؟؟؟؟
۰
۰
pedram
United States
۰۵:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۹
سلام ممنون از اطلاعاتتون من 21 سالمه از 16 سالگی دارم قلیون میكشم اوایل كمتر بود ولی بعدا بیشتر شد از اونجا هم كه هیچ تفریح مناسبی نداریم میرفتم قهوه خونه بعد از ظهر میرفتم تا نصف شب 6 تا 7 كله میكشیدم همیشه هم كه بخاطر جمع شدن خلت نمیتونستم زیاد بخوابم كه چند وقت پیشم متوجه شدم وقتی خلت خالی میكنم ی خورده خونم میاد از اونجام كه به نصیحت پدر و مادرم گوش نكردم و اونارو پیچوندم كه مثلا قلیون نمیكشم نمیدونم چجوری بهشون بگم دكتری هم نیست تو شهرمون كه بخوام برم پیشش هیچی نمیدونن الان موندم چی كار كنم خواهشا اگه كسی از درمانش خبری داره من راهنمایی كنه ممنون میشم ازتون
۰
۰
sahar
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۸
سلام منو دوستام جایی جز قهوه خونه نداریم. وقتی ایران جای سرگرمی برا ما نمیذاره پس كجا خودمونو سرگرم كنیم؟
۰
۰

یادداشت

بیشتر
محک‌ ماسک

محک‌ ماسک

دیروز بالاخره استفاده از ماسک در تمام محل‌های سرپوشیده اجباری شد و آن‌طور که بیشترمان در سطح شهر، ادارات، بانک‌ها و حمل‌ونقل عمومی شاهد بودیم ‌اغلب شهروندان این مقررات را رعایت کردند.

مهمان کرونا نشویم

مهمان کرونا نشویم

مسؤولان وزارت بهداشت در روزهای گذشته بارها برگزاری مراسم خانوادگی ‌را دلایل افزایش آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا عنوان کرده‌اند.

محدودیت بهداشتی باید اعمال شود

محدودیت بهداشتی باید اعمال شود

آن زمانی که ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا، محدودیت‎های کسب‌وکار را برداشت و به آنها اجازه بازگشایی داد، نکته‎ مهمی در دستور کار قرار گرفت، اجرایی شدن فاز دوم. بعد از بازگشایی برخی از کسب‏وکارها، کشور وارد فاز دوم شد؛ اعمال محدودیت‌های بهداشتی. محدودیت‎های بهداشتی شامل رعایت فاصله‏گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن مرتب دست‎هاست.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

رابطه مخرب چاقی و رفلاكس

دكتر حسن طاهری، فوق‌تخصص بیماری‌های گوارش از اثرات زیانبار چاقی و پرخوری بر عملكرد دستگاه گوارش می‌گوید

رابطه مخرب چاقی و رفلاكس

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش