jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۹۲۳۵   ۳۰ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۹:۰۰

ویلیام رونتگن، فیزیکدان آلمانی و برنده نوبل فیزیک در سال 1901 میلادی است که موفق به شناخت اشعه ایکس شد. رونتگن در ماه مارس سال 1845 میلادی در آلمان متولد شد. او که از دانشگاه پلی تکنیک زوریخ فارغ‌التحصیل شده بود، در فاصله سال‌های 1876 تا 1920 در دانشگاه‌های استراسبورگ، گیسن، ورزبورگ و مونیخ به تدریس پرداخت. این محقق آلمانی در زمینه‌های مختلف مانند الاتیسیته، خاصیت مویینگی مایعات، ظرفیت گرمایی مخصوص گازها، هدایت گرمایی در کریستال‌ها و همچنین قابلیت برخی از انواع مواد در تولید پتانسیل الکتریکی در واکنش به فشار مکانیکی (پیزوالکتریسیته)‌ به تحقیق پرداخته و به یافته‌هایی دست یافت، اما یکی از مهم‌ترین دستاوردهای او شناسایی اشعه ایکس است که به خاطر این کشف بزرگ توانست نخستین جایزه نوبل فیزیک را از آن خود سازد.

در سال 1895 میلادی، در حالی‌که رونتگن درباره چگونگی انتشار جریان الکتریکی در یک لوله شیشه‌ای نیمه‌خالی که بعد‌ها لامپ اشعه کاتدی نامیده شد، ‌آزمایش‌هایی را انجام می‌داد، ناگهان متوجه شد که با برقراری جریان الکتریکی در این لوله شیشه‌ای، قطعه پلاتینوسیانید ‌باریومی که در نزدیکی آن قرار گرفته است از خود نور منتشر می‌کند. به این ترتیب، او به این نتیجه رسید که وقتی اشعه‌های کاتدی یا همان الکترون‌ها به دیواره شیشه‌‌ای لوله برخورد می‌‌کنند، پرتوها و تشعشعات ناشناخته‌ای شکل می‌گیرد که در آن محیط منتشر شده در نتیجه برخورد این پرتوها با مواد شیمیایی موجود در آن محیط تشعشع‌ ماهتابی یا همان نور فلورسانس ایجاد شده و دیده می‌شود. نتایج به دست آمده از تحقیقات گسترده‌تری که در این زمینه انجام شد، حاکی از آن بود که کاغذ، چوب و آلومینیوم در مقایسه با مواد دیگر در برابر این نوع تابش شفاف هستند و این تشعشعات را از خود عبور می‌دهند. او همچنین دریافت که نور فلورسانس می‌تواند فیلم‌های عکاسی را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد و تغییراتی در آنها به وجود آورد. اما از آنجایی که این نوع تابش‌های نوری از دیگر ویژگی‌ها و خصوصیات امواج و تابش‌های نوری همچون انعکاس و شکست نور برخوردار نبودند، رونتگن به اشتباه بر این باور بود که این امواج نمی‌توانند امواجی از نوع امواج نوری باشند و به همین علت، با توجه به ماهیت ناشناخته این امواج آنها را امواج ایکس یا اشعه مجهول نامگذاری کرد.

اشعه ایکس که به عنوان اشعه رونتگن نیز شناخته شده و در حقیقت، اشعه ایکس تابش الکترومغناطیس ریزموج‌هایی با فرکانس بالاست. این امواج در تماس با ماده نوعی تابش یونیزه ایجاد می‌کنند که در نتیجه این فرآیند انرژی اشعه ایکس در ماده ذخیره می‌شوند. با عبور اشعه ایکس از بافت زنده، این امواج می‌توانند تغییرات شیمیایی خطرناکی در ژن‌ها، کروموزوم‌ها و دیگر اجزای سلولی به وجود آورند.

مریم وکیلی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر