jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۶۹۵ ۱۹ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۱۱

اتفاق روز

شلیک به ماه

پوریا ناظمی: هنوز چند ماه از زمانی که کاوشگر ژاپنی کاگویا در پایان ماموریتش خود را به سطح ماه کوبید نمی‌گذرد که بار دیگر ماه برخورد دیگری را تجربه می‌کند. ماموریت مهم و 75 میلیون دلاری ناسا روز جمعه پایان یافت و به گفته مهندسان ناسا اطلاعات ارزشمندی به زمین مخابره شد تا دانشمندان برای مدتی طولانی به بررسی اطلاعاتی بپردازند که شاید به برخی از سوال‌های آنها پاسخ دهد.

عصر روز جمعه پرتابه سنگینی از مدار گرد ماه به سمت گودالی در منطقه قطب جنوب این کره شلیک شد. 4 دقیقه پس از برخورد این پرتاب بخش دوم این فضا پیما از میان گردو خاک حاصل از برخورد عبور کرد تا بااستفاده از مجموعه‌ای از ابزارهای خود داده‌های مهمی را به زمین مخابره کند که دانشمندان بتوانند با استفاده از آنها به راز وجود آب در قطب جنوب ماه پی ببرند؛ ‌ماده‌ای که در زمین حیات ما به آن وابسته است و در ماه گرانبها‌تر از طلا به شمار می‌رود و می‌تواند آینده اکتشافات فضایی را تغییر دهد.

این ماموریت اگرچه به گفته دانشمندان طرح بسیار موفقی بود، اما مخاطبان عادی را چندان هیجان‌زده نکرد؛ چرا که بر اساس پیش‌بینی‌ها این برخورد باعث بلند شدن ستونی از غبار به ارتفاع 6 کیلومتر می‌شد و درخشش آن با استفاده از تلسکوپ‌هایی در نیمکره غربی زمین قابل رویت بود، اما این اتفاق نیفتاد و مهندسان علت آن را ساختار محل برخورد اعلام کردند. اینک دانشمندان بی‌صبرانه در انتظار تحلیل داده‌های دریافتی به سر می‌برند و از سوی دیگر مردم و دانشمندان همزمان در انتظار انتشار تصاویری هستند که تلسکوپ فضایی هابل از این برخورد گرفته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر