jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۶۷۴۰۰   ۲۰ فروردين ۱۳۸۷  |  ۰۰:۳۱

اراک -‌ خبرنگار جام‌جم: سامانه تولید انرژی الکتریکی از آب مصرفی منازل و اماکن عمومی برای اولین بار در کشور و با هدف بازیافت انرژی و تولید برق توسط جوان اراکی اختراع شد. به گزارش خبرنگار جام‌جم از اراک، مجتبی مشایخی، مخترع این سامانه در این زمینه گفت: آب مصرفی که از طریق سیستم لوله‌کشی و معمولا با یک فشار ثقلی حدود 2 تا 3 bar وارد منازل می‌شود، دارای یک انرژی جنبشی مفید و پتانسیل خوبی است که پس از استفاده‌های معمول این انرژی به هدر می‌رود و چنانچه از هدررفت این انرژی جلوگیری و به شکل دیگری تبدیل شود، بازیافت بهینه انرژی (اصل بقای انرژی)‌ صورت می‌گیرد که این دستگاه در جهت دستیابی به اهداف فوق اختراع شده است.

وی افزود: این سامانه طی یک مکانیسم ابداعی با توان خروجی 100 وات و 220 ولت و با قابلیت ذخیره انرژی الکتریکی، انرژی جنبشی موجود در آب مصرفی را توسط یک میکروتوربین و مینی‌ژنراتور به انرژی مکانیکی و در نهایت به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند.

مشایخی با اشاره به این که این سامانه در صورت نصب در یک مجتمع قادر است بخشی از برق مصرفی و اضطراری آن مجتمع را تامین کند، اظهار کرد: همچنین اگر این دستگاه با توان خروجی بیشتر در مسیر فشارشکن یا شاه‌لوله معابر قرار گیرد، می‌تواند روشنایی همان معابر را هنگام شب تامین کند.

وی گفت: چنانچه این سامانه در هر منزلی به طور جداگانه نصب شود، با احتساب 14 میلیون خانوار ایرانی و در صورتی که یک لامپ 100 وات یا 5 لامپ کم‌مصرف در هنگام اوج مصرف در هر منزل توسط این دستگاه روشن شود، می‌تواند برابر یک نیروگاه 1400 مگاواتی در هنگام پیک به شبکه سراسری کمک کند.

مشایخی قیمت تمام شده این دستگاه را 6 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: در صورت تولید انبوه، قیمت تمام شده به 600 هزار ریال کاهش خواهد یافت.

وی خاطرنشان کرد: این سامانه در جشنواره بین‌المللی اختراعات و اکتشافات مالزی که قرار است اردیبهشت سال جاری در مالزی برگزار شود، شرکت داده خواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر