title
کنتاکتورهای زیمنس از سری کنتاکتورهای معروف و پر کاربرد در صنعت هستند که با توجه به کیفیت بالا، عملکرد قابل اعتماد و مقاومت در برابر شرایط سخت محیطی، در بسیاری از سیستم های کنترلی و قدرتی مورد استفاده قرار می گیرند.
کد خبر: ۱۴۰۱۱۰۹

کنتاکتور زیمنس از محبوب ترین برندهای کنتاکتور در صنعت برق است که در ایران نیز زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. ما در این نوشته سعی در بررسی این دسته از تولیدات کاربردی زیمنس داریم. شرکت زیمنس از شرکت های پیشرو در زمینه تجهیزات اتوماسیون صنعتی در جهان است. این شرکت دسته بندی های متفاوت و زیادی برای کاربردهای کنتاکتور پیش بینی کرده است. بهتر است بدانید کنتاکتور در واقع نوعی سوییچ الکترومغناطیسی است که جهت قطع و وصل کردن جریان های الکتریکی بالا مورد استفاده قرار می گیرد و به صورت مختصر می توان کنتاکتور را تجهیزی برای خاموش و روشن شدن مدار معرفی کرد .

کنتاکتور های زیمنس در دسته کلی سیریوس (SIRIUS) که بیشتر آن ها محصولاتی مربوط به سوییچینگ و حفاظت مدار هستند قرار دارند. کنتاکتور ها در ذیل مجموعه SIRIUS Control این دسته قرار گرفته اند و خود دارای تقسیم بندی هایی است. زیمنس کنتاکتور های قدرت خود را به دو دسته اصلی AC-1 و AC-3  تقسیم کرده که هر کدام ممکن است چند زیر دسته داشته باشد. مواردی که در ایران موجود شده و استفاده می گردد سری های AC-3 و دسته AC-3/AC-3e است.

انواع کنتاکتور زیمنس

اگر بخواهیم بیشتر توضیح دهیم انوع کنتاکتور های زیمنس که در ایران بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند از این قرار است:

  • کنتاکتور های قدرت زیمنس که ابتدای آن ها با  کد 3RT شروع می شود.
  • کنتاکتور های فرمان یا کنترل که ابتدای آن ها با کد 3RH شروع می شود.
  • کنتاکتور های خازنی که ابتدای آن ها با کد 3RT26 شروع می شود.

کنتاکتور های سری 3RT12 کنتاکتور های خلاء زیمنس بوده و کنتاکتور های 3TF کنتاکتور های توان بالایی هستند که کمتر استفاده و به همان نسبت کمتر واردات می شوند و ما نیز در اینجا از توضیح این سری ها صرفنظر می کنیم.

کنتاکتور قدرت زیمنس :

کنتاکتور قدرت یک وسیله سوئیچینگ الکتریکی است که برای کنترل و سوئیچ مدارهای الکتریکی با توان بالا استفاده می شود. عملکرد این دستگاه الکترومکانیکی است که برای کنترل ولتاژ و جریان های بالا طراحی شده است و در کاربردهای صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. کنتاکتورهای برق معمولاً با چندین کنتاکت ثابت و متحرک ساخته می شوند که با فرمان بوبین کنتاکتور، مدار در حالت باز یا بسته قرار می گیرد. هنگامی که آهنربای الکتریکی (بوبین) برقرار می شود، یک میدان الکترو مغناطیسی ایجاد می کند که کنتاکت ها را به سمت هم می کشد و مدار را وصل می کند. وقتی برق سیم پیچ (بوبین کنتاکتور) قطع شود، کنتاکت ها آزاد شده و مدار قطع می شود. مهمترین کنتاکتور های قدرت زیمنس که در ایران بیشتر یافت می شوند با کد 3RT20 و 3RT10 آغاز می شوند. آن دسته که با کد 3RT20 شروع می شود کنتاکتور هایی از توان های پایین (3کیلووات) تا نهایتا 55 کیلو وات را در خود جای می دهند و نحوه اتصال آن ها در داخل تابلو برق از نوع سیم و کابل است. آن دسته که با کد 3RT10 شروع می شوند کنتاکتور هایی از توان های 55 تا 250 کیلووات را در خود جای داده و نوع اتصال آن ها از طریق شینه مسی (شمش یا باسبار) است که برای هر توان زیمنس پیشنهادهایی را برای انتخاب ابعاد مناسب شمش را به کارفرمایان و مهندسین پیشنهاد داده است.

کنتاکتورهای قدرت معمولاً در کاربردهایی مانند کنترل موتور، کنترل روشنایی، تجهیزات صنعتی و ماشین آلات و سیستم های تهویه مطبوع HVAC استفاده می شوند. به طور کلی، کنتاکتورهای قدرت نقش مهمی در عملکرد ایمن و کارآمد سیستم های الکتریکی با توان بالا دارند.

کنتاکتور فرمان زیمنس:

کنتاکتور فرمان یا کنترل که به عنوان کنتاکتور کمکی نیز شناخته می‌شود، یک قطعه الکتریکی است که برای کنترل عملکرد موتور یا سایر بارهای الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کنتاکتورهای کنترلی اغلب دارای مجموعه های اضافه تری از کنتاکت ها (نسبت به کنتاکتور های قدرت) هستند که کنتاکت های کمکی نامیده می شوند و از آن ها برای سیگنال دادن به وضعیت کنتاکتور یا کنترل سایر دستگاه ها در مدار الکتریکی استفاده می شوند. این کنتاکت های کمکی می توانند برای نظارت بر موقعیت کنتاکتور، ارائه بازخورد به پی ال سی و یا اینترلاک کردن با سایر دستگاه های موجود در مدار استفاده شوند. کنتاکتور فرمان زیمنس با کد 3RH شروع می شوند و تعداد محدودتری را نسبت به سایر دسته ها شامل می شوند.

کنتاکتور خازنی زیمنس:

کنتاکتور خازنی یک دستگاه الکتریکی است که برای کنترل عملکرد بانک خازنی مورد استفاده قرار می گیرند. بانک های خازنی در بسیاری از سیستم های الکتریکی برای بهبود ضریب توان، کاهش افت ولتاژ و افزایش کارایی سیستم استفاده می شوند.

کنتاکتور خازنی اساساً کلیدی است که برای کنترل سطوح ولتاژ و جریان بالا که معمولاً با بانک های خازنی مرتبط است طراحی شده است و برای روشن و خاموش کردن بانک خازنی و همچنین برای محافظت از سیستم در صورت بروز خطا یا اضافه بار از سیستم استفاده می شود. کنتاکتور معمولاً شامل مجموعه‌ای از کنتاکت‌ها می‌شود که برای کنترل سطوح بالای جریان مرتبط با بانک خازن طراحی شده‌اند، و همچنین یک سیم‌پیچ الکترومغناطیسی که برای فعال کردن کنتاکت‌ها استفاده می گردد. نحوه عملکرد آن ها به این صورت است که با مقاومتی که زمان وصل کردن خازن در مدار ایجاد می کند باعث شده شدت جریان اولیه کاهش یابد و این روند باعث افزایش طول عمر خازن می باشد. کنترل بار سلفی ایجاد شده در این کنتاکتور ها را واحدی به نام فیلتر آر سی که به صورت فنری شکل در جلوی کنتاکتور نصب شده عهده دار می باشد. سیم پیچ معمولاً توسط یک مدار کنترل جداگانه مانند رله یا تایمر کنترل می شود که تعیین می کند بانک خازن چه زمانی باید روشن یا خاموش شود. به طور خلاصه، یک کنتاکتور خازنی جزء ضروری یک سیستم بانک خازن است که کنترل مطمئن و ایمن سیستم قدرت الکتریکی را فراهم می کند.

کنتاکتور های خازنی زیمنس با کد 3RT26 شروع می شوند که کاربری هایی تا نهایتا 100 کیلووار را تحت پوشش قرار می دهند.

کنتاکتور خازنی زیمنس

یکی از نگرانی های همیشگی خریداران و مصرف کنندگان کنتاکتور های زیمنس و سایر محصولات این برند، وضعیت کالا (اعم از اصل بودن و سالم بودن و...) و نداشتن گارانتی بدلیل عدم حضور زیمنس در ایران بعد از تحریم ها است.

شرکت پناپ با پشتوانه تجربه تخصصی بالغ بر ده سال در زمینه تامین تجهیزات زیمنس و موجود کردن کالاهایی اورجینال این گارانتی را به مشتریان خود می دهد که محصولاتی که از این مجموعه خریداری می شود، نو و اورجینال بوده و برای آسودگی خاطر مشتریان یک سال گارانتی کارکرد نیز به این عزیزان ارائه می دهد.

نمایندگی زیمنس در ایران در حال حاضر صرفا ادعایی است که برخی سودجویان برای کسب اعتماد خریداران تبلیغ می کنند که واقعیت نداشته و زیمنس فعلا نمایندگی فعالی در ایران ندارد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۵ انتشار یافته: ۱۱
طبسیان
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۰ - ۱۹ فروردين ۱۴۰۲
۱
۰
مطالب مفیدی بود - تا حد زیادی مشکلاتم برطرف شد
یعقوبی
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۵ - ۱۹ فروردين ۱۴۰۲
۱
۰
این متن به من کمک کرد و تونستم مشکل فنی که داشتم حل کنم
هادی اکبری
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۷ - ۱۹ فروردين ۱۴۰۲
۱
۰
ممنون از شما بابت این مطلب کاربردی و دقیق
سهند عزیزی
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
۱۴:۰۷ - ۱۹ فروردين ۱۴۰۲
۱
۰
خدمات پس از فروش هم میشه دریافت کرد؟
hamed540
Singapore
۱۴:۵۳ - ۱۹ فروردين ۱۴۰۲
۱
۰
سلام
با تشکر از مقاله ارزشمنده تون.
محتوی بسیار مناسبی داشت
hamed540
Singapore
۱۴:۵۳ - ۱۹ فروردين ۱۴۰۲
۱
۰
سلام
با تشکر از مقاله ارزشمنده تون.
محتوی بسیار مناسبی داشت
hamed540
Singapore
۱۴:۵۳ - ۱۹ فروردين ۱۴۰۲
۱
۰
سلام
با تشکر از مقاله ارزشمنده تون.
محتوی بسیار مناسبی داشت
hamed540
Singapore
۱۴:۵۳ - ۱۹ فروردين ۱۴۰۲
۱
۰
سلام
با تشکر از مقاله ارزشمنده تون.
محتوی بسیار مناسبی داشت
hamed540
Singapore
۱۴:۵۳ - ۱۹ فروردين ۱۴۰۲
۱
۰
سلام
با تشکر از مقاله ارزشمنده تون.
محتوی بسیار مناسبی داشت
hamed540
Singapore
۱۴:۵۳ - ۱۹ فروردين ۱۴۰۲
۱
۰
سلام
با تشکر از مقاله ارزشمنده تون.
محتوی بسیار مناسبی داشت
محمد رضا ظفری
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۱۲ - ۱۹ فروردين ۱۴۰۲
۱
۰
واقعا مطالب خوبی بود و بسیار خوب دسته بندی کنتاکتورهای زیمنس رو توضیح دادن،ممنون از نویسنده.

نیازمندی ها