jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۲۶۰۵۰   ۲۱ تير ۱۴۰۰  |  ۱۱:۱۶

یک گروه بین المللی از محققان شواهدی مبنی بر وجود یک ابرنواختر جدید را کشف کردند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، یک گروه بین المللی از محققان شواهدی مبنی بر وجود یک ابرنواختر جدید را کشف کردند.

یک محقق ژاپنی هدایت این تیم را برعهده دارد. این کشف فرضیه یک تیم ژاپنی در ۴۰ سال پیش را اثبات می‌کند.
پدیده نجومی ابرنواختر زمانی روی می‌دهد که یک ستاره به پایان عمر خود می‌رسد و طی فرآیندی به نام فروپاشی گرانشی منفجر می‌شود.
نوموتو کینیچی (Nomoto Kenichi) استاد دانشگاه توکیو فرضیه آزاد شدن الکترون پس از انفجار ستاره و ایجاد ابرنواختر را در ۴۰ سال پیش مطرح کرد. وی نشان داد که پس از انفجار ستاره از هسته آن الکترون آزاد می‌شود.
یک نجوم شناس آماتور به نام هیراماتسو دائیچی (Hiramatsu Daichi) در سال ۲۰۱۸ یک ابرنواختر را درست پس از انفجار ستاره آن کشف کرد. او و هم کلاسی‌های وی در دانشگاه سانتا باربارا (Santa Barbara) در کالیفرنیا سطح انرژی و اجزای ناشی از این انفجار را مورد تحلیل و بررسی قرار دادند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که این ابرنواختر از نوع الکترونی است.

در ادامه بخشی از اظهارات هیراماتسو دائیچی پخش شد که گفت: من بسیار خوشحالم که توانستیم این مسئله را حل کنیم. این سوال ۴۰ سال پیش و از طریق رصد‌های انجام شده مطرح شده بود. به نظرم اینکه یک محقق ژاپنی به یک تیم تحقیقاتی ملحق شده و توانسته است این مسئله را با آن‌ها حل کند از اهمیت زیادی برخوردار است.
نوموتو کینیچی استاد دانشگاه توکیو هم از اینکه فرضیه او پس از ۴۰ سال اثبات شده است ابراز شگفتی کرد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها