jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۸۸۰۳۹   ۲۵ آذر ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

مشق شب، موضوعی کاملا تخصصی است و ایجاد تغییر در آن، با وضع قانون یکسان برای همه دروس، ممکن نیست. چراکه اصولا مشق شب باید متناسب با زمان و مکان تدریس، دروس گوناگون دانش‌آموزان در طول روز، تعداد دانش‌آموزان یک کلاس و نوع درس، تعیین شود. بنابراین نباید برای مشق شب، نسخه‌ای واحد پیچید و بهتر است تعیین تکلیف این موضوع را به معلمان متخصص آموزش و پرورش واگذار کرد.

اما جدا از این موضوع، نباید فراموش کرد که اساسا تعیین مشق شب برای دانش‌آموزان، برگرفته از این مساله است نظام آموزشی ما تئوری‌محور و مبتنی بر حفظیات است. این اشکال نیز مختص به یک مقطع تحصیلی نیست و از اول ابتدایی تا سال آخر دانشگاه گریبان همه دانش‌آموزان و دانشجویان ما را گرفته است.
علاوه بر این، نظام آموزشی ما به طور کل از آموزش مهارت‌های زندگی مثل مهارت حل مساله به دانش‌آموزان و دانشجویان فاصله گرفته و بسیاری از تحصیلکرده‌های ما امروز حتی نمی‌توانند مشکلات خودشان را حل و فصل کنند، چه رسد به این بخواهند به درمان دردهای جامعه بپردازند.
بنابراین امروز باید مهم‌ترین اولویت مسؤولان ما این باشد که مدرک‌گرایی در نظام آموزشی را به مهارت‌محوری تبدیل کنند و آموزش‌ها را به سمت افزایش مهارت‌های دانش‌آموزان سوق دهند تا همان‌طور که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به آن اشاره شده، دانش‌آموزانی تربیت شوند که در درجه اول مهارت‌های زندگی را بلد باشند و فکرشان با دروس حفظی پر نشده باشد.
اما نظام آموزشی کنونی‌ نه فقط در این راستا نیست، بلکه باعث ایجاد مؤسسات آموزشی و انتشارات‌های متنوعی شده که تلاش می‌کنند هرچه بیشتر ذهن دانش‌آموزان را برای کسب نمره درگیر کنند. معتقدم که اساسا شکل گیری این موسسات به دلیل وجود همین نظام آموزشی تئوری بوده و مهم‌ترین مخالفان مهارت‌محور شدن نظام آموزشی ما نیز همین موسسات هستند. آنها نگرانند با ‌مهارت‌محور شدن این نظام از حجم مطالب درسی کم شده و به این شکل منافع آنها به خطر بیفتد، چراکه با این رویکرد دیگر لازم نیست حجم زیادی از مطالب حفظی تدوین‌ و در قالب کتاب‌های کمک‌درسی به دانش‌آموزان ارائه شود؛ مطالبی که نه به درد دنیای دانش‌آموزان می‌خورد و نه به درد آخرتشان‌ و نتیجه آن فقط پر شدن جیب عده‌ای انگشت‌شمار و خالی شدن جیب خانواده‌هاست.

حمایت میرزاده
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر