jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۸۸۰۳۹   ۲۵ آذر ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

مشق شب، موضوعی کاملا تخصصی است و ایجاد تغییر در آن، با وضع قانون یکسان برای همه دروس، ممکن نیست. چراکه اصولا مشق شب باید متناسب با زمان و مکان تدریس، دروس گوناگون دانش‌آموزان در طول روز، تعداد دانش‌آموزان یک کلاس و نوع درس، تعیین شود. بنابراین نباید برای مشق شب، نسخه‌ای واحد پیچید و بهتر است تعیین تکلیف این موضوع را به معلمان متخصص آموزش و پرورش واگذار کرد.

اما جدا از این موضوع، نباید فراموش کرد که اساسا تعیین مشق شب برای دانش‌آموزان، برگرفته از این مساله است نظام آموزشی ما تئوری‌محور و مبتنی بر حفظیات است. این اشکال نیز مختص به یک مقطع تحصیلی نیست و از اول ابتدایی تا سال آخر دانشگاه گریبان همه دانش‌آموزان و دانشجویان ما را گرفته است.
علاوه بر این، نظام آموزشی ما به طور کل از آموزش مهارت‌های زندگی مثل مهارت حل مساله به دانش‌آموزان و دانشجویان فاصله گرفته و بسیاری از تحصیلکرده‌های ما امروز حتی نمی‌توانند مشکلات خودشان را حل و فصل کنند، چه رسد به این بخواهند به درمان دردهای جامعه بپردازند.
بنابراین امروز باید مهم‌ترین اولویت مسؤولان ما این باشد که مدرک‌گرایی در نظام آموزشی را به مهارت‌محوری تبدیل کنند و آموزش‌ها را به سمت افزایش مهارت‌های دانش‌آموزان سوق دهند تا همان‌طور که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به آن اشاره شده، دانش‌آموزانی تربیت شوند که در درجه اول مهارت‌های زندگی را بلد باشند و فکرشان با دروس حفظی پر نشده باشد.
اما نظام آموزشی کنونی‌ نه فقط در این راستا نیست، بلکه باعث ایجاد مؤسسات آموزشی و انتشارات‌های متنوعی شده که تلاش می‌کنند هرچه بیشتر ذهن دانش‌آموزان را برای کسب نمره درگیر کنند. معتقدم که اساسا شکل گیری این موسسات به دلیل وجود همین نظام آموزشی تئوری بوده و مهم‌ترین مخالفان مهارت‌محور شدن نظام آموزشی ما نیز همین موسسات هستند. آنها نگرانند با ‌مهارت‌محور شدن این نظام از حجم مطالب درسی کم شده و به این شکل منافع آنها به خطر بیفتد، چراکه با این رویکرد دیگر لازم نیست حجم زیادی از مطالب حفظی تدوین‌ و در قالب کتاب‌های کمک‌درسی به دانش‌آموزان ارائه شود؛ مطالبی که نه به درد دنیای دانش‌آموزان می‌خورد و نه به درد آخرتشان‌ و نتیجه آن فقط پر شدن جیب عده‌ای انگشت‌شمار و خالی شدن جیب خانواده‌هاست.

حمایت میرزاده
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
باید کار کرد

باید کار کرد

خلوت، مقدمه تفکر است و تفکری مستحسن است که دعوت به خیر کند. اگر امسال که مردم به واسطه شرایط ویژه ناشی از کرونا، مثل سال گذشته بیشتر در خانه‌هایشان هستند، از این فرصت استفاده کنند و در راه خدا و اهل بیت(ع) خادم‌تر باشند، می‌توان گفت این خانه‌نشینی و خلوت، خلوتی مطلوب بوده است.

پلی برای پیروزی

پلی برای پیروزی

۳۳ سال قبل در ۲۹ فروردین ۱۳۶۷، ناوگروهی از نیروی دریایی ارتش در مقابله با ناوگان دریایی آمریکا در آخرین ماه‌های جنگ تحمیلی هشت ساله، دچار ضربات سنگینی شد.

مدیریت کرونا، ویروسی شد

مدیریت کرونا، ویروسی شد

این روزها شاهد نزاع بین وزیر بهداشت و درمان، سعید نمکی و رئیس‌جمهوری، حسن روحانی در مسائل مربوط به بحران کرونا هستیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر