jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۵۲۰۴۲   ۱۷ تير ۱۳۹۷  |  ۰۸:۰۰

فرض کنید در حال انجام یک بازی جهان باز هستید، دنیایی که باید با هدفی خاص در آن حرکت کنید و داستان بازی را جلو ببرید، اما شما سوار بر اسب در یک دشت می‌تازید و برای ساعت‌های طولانی مشغول ترساندن جوجه‌تیغی‌ها هستید.

روایت بالا را گیمرها بخوبی درک میکنند. یعنی با وجود اینکه شما ساعتها برای بازی وقت گذاشتهاید، اما در اصل هیچ کار مفیدی برای پیشرفت خط داستانی نکردهاید. این همان اتفاقی است که در بازار بازیهای دیجیتال برای گیمهای ایرانی - البته با کمی سختگیری- اتفاق میافتد.

آمارها فوقالعاده است، هم سهم بازیهای بومی رشد داشته و هم توانسته رشدی چشمگیر در زمینه درآمدزایی داشته باشد، اما نگاهی به مهمترین و موفقترین عناوین بازی ایرانی در یکی دو سال اخیر بیندازید. در نگاه اول تعداد زیادی کپی موفق و شاید غیرموفق از بازیهای ایرانی به چشم میخورد. در قدم بعدی خلأ بیچونوچرای داستان، روایت یا هر چیزی که شما را به سمت یک مفهوم خاص هدایت کند. تکرار زامبیوار بازیهایی با فرهنگ «فیلمفارسی» که هر روز به تعداد آنها اضافه میشود.

اینها همان نقاط نگرانکننده بازار بازیهای دیجیتال بومی در ایران است. بازاری که هر روز بزرگتر میشود، سهم بیشتری از درآمد کل را به خود اختصاص میدهد، اما با چشمانی بسته در یک دشت بیکران، سوار بر اسب تکرار است. تکراری که البته بسیار با کیفیتتر از قبل و چشمنوازتر شده است.

از طرف دیگر جالب است بدانید که با وجود نزدیک به 30میلیون کاربر ایرانی، هنوز هم کافهبازار به عنوان یک فروشگاه عمومی اپ بیشترین نقش را در این بازار بازی میکند و هیچ فروشگاه، منتشرکننده یا مرجع دیگری نتوانسته نقشی کلیدی در این صنعت بازی کند. صنعتی که آمارها نشان میدهد کاربران ابایی از پرداخت پول و خرجکردن در آن ندارند. صنعتی که سرانه مصرفش در ایران 31دقیقه در روز به ازای هر ایرانی است. این عدد را در کنار 12 دقیقه سرانه مطالعه قرار دهید تا متوجه ضریب نفوذ بالای آن بشوید.

در واقع باید گفت اگر این رشد قابل قبول و فوقالعاده باز هم بخواهد با چشمانی بسته و فقط در مسیر کمیت حرکت کند، شاید بیشتر شبیه به یک توده متراکم شود تا سازهای عظیم و تاثیرگذار.

آرش جهانگیری

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

درباره این که چه زمانی به قله پیک پنجم کرونا در کشورمان می‌رسیم و از چه زمانی به بعد سیر نزولی در ابتلاها و مرگ را تجربه می‌کنیم، افراد زیادی کنجکاوی می‌کنند ولی واقعیت این است برای این سؤال پاسخ روشنی وجود ندارد چون این موضوع قابل پیش‌بینی نیست و تا اتفاقات روی ندهد و وضعیت روز به روز را با گذشته مقایسه نکنیم، نمی‌توانیم بگوییم آیا به قله موج پنجم رسیده‌ایم یا نه.

دولت منتخب و مساله تمرکززدایی

دولت منتخب و مساله تمرکززدایی

آنچه امروز تحت عنوان توسعه یا توسعه پایدار در جهان‌ می‌شناسیم، فرآیندی است که به‌ دنبال‌ آن منابع قدرت، ثروت، آموزش و بهداشت، به‌ صورت یکسان در مناطق جغرافیایی یک کشور در دسترس همه طبقات قرار گیرد.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر