جام جم آنلاین - آرشیو

Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
آرشیو
از تاريخ:
تا تاریخ:
تعداد نتايج:
سینما در رابطه با دفاع مقدس کم کاری کرده است/ ماجرای روزی که تکه های موشک عراقی ها در استخر افتاد

سینما در رابطه با دفاع مقدس کم کاری کرده است/ ماجرای روزی که تکه های موشک عراقی ها در استخر افتاد

بدون شک نقش و جایگاه زنان در طول هشت سال دفاع مقدس غیرقابل انکار است. حضور موثر، پشتیبانی و از خودگذشتگی بی نظیر مادران، همسران، خواهران و دختران رزمندگان و شهدا واقعیتی است که هیچکس نمی تواند آن را کتمان کند.

مشاور سریال سلمان فارسی: حسودان هجمه را آغاز کرده اند / دوستان برای کم کاری هایشان دنبال بهانه نگردند!

مشاور سریال سلمان فارسی: حسودان هجمه را آغاز کرده اند / دوستان برای کم کاری هایشان دنبال بهانه نگردند!

اگر به صدها سال پیش برگردیم هر کدام از شخصیت هایی که در صدر اسلام دیده می شوند، برای خود داستان مفصلی دارند. شخصیت هایی که بعضی از آنها توسط نویسندگان و کارگردان هایی زبده به رشته تحریر درآمده و ساخته شده اند و در نهایت یا توانسته اند نظر مخاطبان را به خود جلب کنند یا پس از مدتی از ذهن تماشاگر پاک شده اند! به بهانه هفتم ماه صفر، روزی که به دلیل همزمانی اش با سالروز حفر خندق به عنوان روز سلمان فارسی در تقویم ملی کشورمان نامگذاری شده، با امرالله احمدجو مشاور سریال «سلمان فارسی» در جام جم آنلاین گفت و گو کرده ایم. سریالی به کارگردانی داود میرباقری که این روزها با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی به طور مستمر در حال فیلمبرداری است و اینطور که معلوم است برای تماشای آن حالا حالاها باید منتظر ماند.  

مدافعان حرم نگذاشتند جنگ به داخل کشور کشیده شود/ ماجرای توصیه هنری مادر شهید کشوری

مدافعان حرم نگذاشتند جنگ به داخل کشور کشیده شود/ ماجرای توصیه هنری مادر شهید کشوری

سید جواد هاشمی با فیلم «پرواز در شب» به کارگردانی مرحوم رسول ملاقلی پور در بین مخاطبان عام شناخته شد و مقبولیت یافت. او دانش‌آموخته رشته كارگردانی از دانشكده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است و تا به حال در فیلم‌های زیادی مانند پرواز در شب، سجاده آتش، تعقیب سایه ها، پرواز روح، ترور، یاس‌های وحشی و... نقش‌آفرینی كرده است. بی تردید هاشمی یکی از رکوردداران بازی در فیلم های دفاع مقدسی به شمار می رود و البته خودش بر این باور است که چون صورتش شبیه شهداست در هر فیلم و سریالی که نقش شهید دارند، به او پیشنهاد می دهند. به مناسبت هفته دفاع مقدس، با این هنرمند گفت و گویی انجام دادیم که در ادامه می خوانید.

جهانگیر الماسی : حاتمی کیا، میراث دار نیاکان مان است

جهانگیر الماسی : حاتمی کیا، میراث دار نیاکان مان است

تقویم، تاریخ تولد ابراهیم حاتمی کیا را اول مهر نشان می دهد. کارگردان نام آشنایی که سه دهه است انبوهی از آثار سینمایی درخشان و نیز لحظه های نابی را به بدنه سینمای ایران الصاق کرده است. حالا او موی سپید کرده، اما جسارتش در پیگیری آرمان ها نشان از جوانی پر شر و شور دارد، هرچند که ۵۹ سالگی را سپری کرده باشد. به همین مناسبت، سراغ دوست و همکار قدیمی او که در فیلم آخرش «خروج» همکاری صمیمانه ای با یکدیگر داشتند، رفتیم و خواستیم مرد خوش چهره پشت دوربین را از زاویه نگاه او تماشا کنیم. گفت‌و‌گو با جهانگیر الماسی به انگیزه سالروز تولد ابراهیم حاتمی کیا را در ادامه می‌خوانید.

امین زندگانی: در سرگرمی سازی سینما به ابتذال رسیده ایم

امین زندگانی: در سرگرمی سازی سینما به ابتذال رسیده ایم

این روزها فیلم سینمایی «مثل یک عاشق» به کارگردانی بهرام گوهری را بر پرده سینما دارد. مردی آرام و باحوصله که با خوشرویی صحبت می کند. اوایل دهه هفتاد وقتی نام امین زندگانی برای دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد از جشنواره تئاتر فجر خوانده شد، تمام نگاهها به او جلب شد. بازیگری که تا پیش از آن، سالها در عرصه بازیگری بـه ایفای نقش های مختلف پرداخته بود و حالا با گرفتن جایزه نامش برسر زبان‌ها افتاد. او اگرچـه تا امروز در مجموعه‌هاي تلویزیونی و نقش‌هاي متفاوت سینما بازیگری را بسیار تجربه کرده، اما کماکان تئاتر را خاستگاه اصلی اش می داند. سریال «وکلای جوان»، «طلسم شدگان»، «معصومیت از دست رفته»، «مختارنامه» و فیلم های سینمایی «ملک سلیمان»، «فصل فراموشی فریبا» و «راه بهشت» از جمله کارهای مهم کارنامه بازیگری زندگانی محسوب می شوند. با او درباره حضورش در فیلم «مثل یک عاشق»، اکران آنلاین و وضعیت سینمای اجتماعی به گفت و گو پرداخته ایم که در ادامه می خوانید.

ویدا جوان : هنوز روی دیوار خانه ها جای گلوله دیده می شود

ویدا جوان : هنوز روی دیوار خانه ها جای گلوله دیده می شود

ویدا جوان، از جمله بازیگرانی است که در قاب هنر و خاطره گم نخواهد شد و مردم خاطراتی که با او در سریال هایی مانند «زمانه» و «ماه و پلنگ» دارند، هرگز فراموش نخواهند کرد. جوان این روزها فیلم سینمایی «آبادان یازده ۶۰» که فیلمی در ژانر دفاع مقدس، به کارگردانی مهرداد خوشبخت و تهیه کنندگی حسن کلامی است را بر پرده سینماها دارد. روایتی غمناک از مجاهدت گروهی از کارکنان رادیو نفت آبادان برای حفظ رادیو و مخابره اخبار به منظور مقاومت مردم در برابر دشمن بعثی. آنچه در ادامه می خوانید، گفت وگویی است با این بازیگر درباره نقشش در «آبادان یازده ۶۰»، وضعیت سینمای دفاع مقدس و برخی موضوعات دیگر.

آب نمی‌بندیم

  نویسنده «بچه مهندس4» اظهار کرد: ما نمی خواهیم به قصه آب ببندیم و باید قصه ای باشد که مردم پای به پای ما جلو بیایند و از کار لذت ببرند.

چرا فصل دوم «همسران» ساخته نشد؟

چرا فصل دوم «همسران» ساخته نشد؟

مهرانه مهین‌ترابی: فردوس کاویانی مخالف ساخت سری دوم همسران بود شخصیت‌های سریال‌های بیژن بیرنگ جزئی‌نگر بوده و به‌دنبال آن هستند که به درک بهتری از آدم‌های زندگی‌شان برسند. شاید بتوان ارتباط موثر را مهم‌ترین دغدغه آثار او در تلویزیون دانست و شاهدهایش را در قصه‌های سریال خانه سبز و پیشتر از آن، همسران دید.

خیلی هم موفق هستم!

خیلی هم موفق هستم!

با این‌که 50 سالش هست اما معمولا نقش‌های مادرانه‌اش را با شیطنت خاصی بازی می‌کند. شاید یکی از دلایلش این باشد که از سن کم مادر شده و همزمان در کنار زندگی شخصی به فعالیت هنری‌اش هم پرداخته است.

پیشنهاد می‌کنم فیلم مرا نبینید!

پیشنهاد می‌کنم فیلم مرا نبینید!

تیزر فیلم «زن‌ها فرشته‌اند 2» کافی است که یک سوال قدیمی درباره آرش معیریان دوباره مطرح شود اما این بار جدی‌تر و منتقدانه‌تر؛ این‌که چهره علمی این کارگردان و تدریس او در دانشکده‌های سینمایی چه سنخیتی دارد با آنچه به عنوان فیلم برای تماشاگران سینما تولید می‌کند؟

هیچ نظارتی بر فروش البسه نیست

هیچ نظارتی بر فروش البسه نیست

«نگاه سیاسی دولت در تمام مقوله های فرهنگی وجود دارد» عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با ذکر این مطلب گفت: «عزم جدی برای برخورد با تخلفات وجود ندارد».

در خانه 56 متری زندگی می‌كنم

در خانه 56 متری زندگی می‌كنم

ترك‌زبان است و در همه این سال‌ها گویش تركی‌اش را حفظ كرده و به آن افتخار هم می‌كند. آتش تقی‌پور، بازیگر قدیمی سینما، تئاتر و تلویزیون در پنج دهه حضورش لباس‌های متفاوتی از شخصیت‌های مختلف تلویزیونی و سینمایی را به تن كرده و تلاشش را كرده تا نقش‌هایش را به گونه‌ای بازی كند كه نه‌تنها مخاطب با آن ارتباط برقرار می‌كند، بلكه برایش شیرین و به‌یاد ماندنی باشد.

شهرت، آب و نان ندارد

شهرت، آب و نان ندارد

بهروز بقایی برای دهه پنجاهی‌ها و شصتی‌ها کلی خاطره تصویری ساخته. از سریال و فیلم بگیرید تا تئاتر و نمایش.آن سال‌ها چند نفر بودند که خلاقانه‌ترین کارها را برای تلویزیون می‌ساختند؛ زنده‌یاد مسعود رسام، بیژن بیرنگ، علی خودسیانی، رضا عطاران و بهروز بقایی.

مادر و دخترانه!

مادر و دخترانه!

نام سریال مادرانه است، اما تصویر مادر در آن با آنچه تا امروز در دیگر سریال‎‌های تلویزیونی دیده‌اید کمی متفاوت به نظر می‌رسد. بیش از دیدن عاطفه مادرانه‌ میان شخصیت‌های اصلی قصه، شاهد چالش‌های مادر بودن و انتخاب میان زندگی شخصی و اولویت‌های خانوادگی هستیم و نقش اصلی آن پدری است که هم می‌خواست مادر باشد و هم پدر، اما راه‌های نادرستی برای این کار در پیش می‌گیرد و ناکام می‌ماند.

در قیامت از سعدی گلایه خواهم كرد

در قیامت از سعدی گلایه خواهم كرد

كتابی حرف می‌زند و كنار تمام حرف‌هایی كه می‌زند چند بیت شعر هم می‌خواند تا همه بدانیم دستور زبان و ادبیات فارسی در تار‌و پود شخصیت و تك‌تك سلول‌های او تنیده شده است، حتی یك گفت‌وگوی ساده و طنازانه كه گاهی تبدیل به شوخی‌ با آثار بزرگان هم می‌شود، نمی‌تواند به دستور زبان گفتارش لطمه‌ای بزند.

یادداشت

بیشتر
رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

طی روزهای اخیر عراق با چالش جدیدی در قالب تهدید آمریکا به خارج کردن دیپلمات های خود از این کشور، تعطیلی سفارتش در بغداد و حمله به نیروهای به اصطلاح همسو با ایران به عنوان عاملان حملات متعدد به اماکن، هیات ها و کاروان های نظامی آمریکایی مواجه است.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

اگر به سابقه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا توجه کنید متوجه خواهید شد که نامزدهای هر دو حزب تا روزهای آخر از ترفند های مختلفی استفاده می کنند ولی در سالیان گذشته یکی از موضوعاتی که بسیار مهم بود و در رقابت ها شاخص شد موضوع ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر