نشریات - واقعیت افزوده - جدیدترین اخبار ایران و جهان خبرگزاری جام جم

jamejamnashriyat
واقعیت افزوده

کارشناسان در گفت‌و‌گو با جام‌جم بررسی کردند

نقاط قوت پوشش اخبار هسته‌ای در رسانه ملی

مواضع رسانه ملی در پوشش اخبار مذاکرات، همچنان محور بحث‌ها و نقدهای منصفانه و گاه غیرمنصفانه است در حالی که نه‌تنها رئیس رسانه ملی رویکرد همکاران خود را واقع‌گرایانه عنوان می‌کند که برخی کارشناسان نیز بر جامع‌نگری خبری این رسانه صحه می‌گذارند و نقدهای تند و حملات سیاسی علیه رسانه ملی را آب ریختن در آسیاب رسانه‌های معاند می‌دانند.

وزیر امور خارجه در یادداشتی پیشنهاد کرد

تاسیس مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای

همزمان با سفر وزیر امور خارجه آمریکا به خاورمیانه، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در گامی دیگر برای تنش‌زدایی در منطقه، در مقاله‌ای که دیروز به‌طور همزمان در چهار روزنامه عربی منتشر شد، پیشنهاد کرد مجمع گفت‌و‌گوی منطقه‌ای و بانک سوخت هسته‌ای در منطقه گشایش یابد.

نایب‌رئیس مجلس اطمینان می‌دهد که درباره تائید یا رد توافق هسته‌ای، تنها یک صدای حقوقی از ایران شنیده خواهد شد

دست ما هم روی ماشه است

اشاره: محمدرضا باهنر، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی و یکی از فعال‌ترین سیاستمداران در سپهر رقابت‌های حزبی ایران است. رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری و دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در گفت‌وگو با جام‌جم، هم از موضع نایب‌رئیسی خود در بهارستان، از فرجام تائید یا رد جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای سخن گفت و هم به تحلیل رقابت‌های پارلمانی در آستانه انتخابات مجلس دهم پرداخت. او در این گفت‌وگو که در دفتر جامعه اسلامی مهندسین انجام شد، ضمن دفاع از جمع‌بندی مذاکرات وین، خواهان حفظ وحدت سیاسی در قبال پرونده ملی برنامه هسته‌ای کشورمان شد. او همچنین به طرف مقابل هشدار داد که اگر بخواهد از مکانیسم ماشه برای بازگشت تحریم‌ها استفاده کند، دست ایران هم برای بازگشت به روند پیشین توسعه هسته‌ای، روی ماشه خواهد بود.

ادامه صف‌بندی موافقان و مخالفان برجام در آمریکا

حدود دو هفته پس از آغاز فرصت دو ماهه کنگره برای بررسی برنامه جامع اقدام مشترک، صف‌بندی موافقان و مخالفان برجام در آمریکا همچنان ادامه دارد و در حالی که منابع آگاه کنگره از مخالفت قاطع ۲۱۸ نماینده مجلس نمایندگان آمریکا تاکنون با این برنامه خبر داده‌اند، برخی اخبار هم حکایت از موفقیت اوباما در جلب نظر مثبت اعضای دموکرات کنگره از برجام دارد.

عراقچی:‌آمریکا به تعهداتش عمل نکند ظرف چندسال به حالت اول بر می‌گردیم

روایت رسانه ملی از پرسش و پاسخ هسته‌ای در بهارستان

تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان که در روزهای گذشته در نشست‌ها، سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های مختلف در جهت ابهام‌زدایی از ابعاد مختلف برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اقدام کرده است، در هفته گذشته، نشستی با اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس داشت و در این جلسه که بیش از 5/4 ساعت طول کشید، به پرسش‌های نمایندگان پاسخ داد.

در مقاله روزنامه گاردین مطرح شد

تاکید ظریف بر خلع سلاح هسته‌ای اسرائیل

وزیر امور خارجه کشورمان در یادداشتی در روزنامه گاردین، خواستار آن شد که در پرتو توافق هسته‌ای با ایران، به موضوع تسلیحات اتمی رژیم صهیونیستی پرداخته شود.

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر