jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۹۷۱۵۴۸   ۰۳ آذر ۱۳۹۵  |  ۰۷:۴۶

دولت اردوغان عقب‌نشینی کرد

توقف لایحه تجاوز قانونی در ترکیه

۱

سرانجام دیروز دولت ترکیه یک گام عقب نشست و اعتراض‌های مردمی به نتیجه رسید؛ اعتراض‌های تندی که از شنبه این هفته اوج گرفت و بیش از 3000 زن ترک را در استانبول،‌ ازمیر و ترابوزان به خیابان‌ها کشاند تا پلاکاردها را بالا ببرند، مشت‌های گره کرده را به هوا پرتاب کنند و با خشم، بغض و نفرت از ته دل علیه لایحه‌ای که تجاوز به دختربچه هایشان را تسهیل می‌کند،‌ شعار بدهند.

توقف لایحه تجاوز قانونی در ترکیه

این لایحه چالش برانگیز می‌گوید، اگر مردی به دختر بچه‌ای تجاوز کند و سپس با قربانی‌اش، پیمان زناشویی ببندد، مجازات نخواهد شد، اما به چشم منتقدان، مصون کردن مردان متجاوز به شرط ازدواج با قربانی‌شان، سبب می‌شود تجاوز جنسی شکل‌ قانونی پیدا کند.

تنها دل‌نگران‌ها از تصویب احتمالی این لایحه، اما زنان ترک نیستند بلکه حتی سازمان ملل متحد هم آن واکنش تکراری اش را به پایمال شدن حقوق انسان‌ها در هفته گذشته نشان داد و با اعلام « نگرانی عمیق» از احتمال تصویب این لایحه، مخالفت خود را با آن اعلام کرد.

لایحه‌ای که حالا ترک‌های خشمگین آن را «قانونی شدن تجاوز به دختربچه‌ها» می‌خوانند در مرحله اول، پنجشنبه هفته گذشته به تصویب رسید و قرار بود دیروز به‌تصویب نهایی برسد، اما مردم چنان محکم و کوبنده به آن خرده گرفتند که دولت ترکیه دیروز ناچار شد برای جلوگیری از متشنج شدن فضای سیاسی ترکیه، آن را از پارلمان پس بگیرد تا به قول خودش «تغییراتی» در آن ایجاد کند.

تغییراتی که دولت اردوغان از آن دم می‌زند، اما هرچه باشد نباید فراموش کنیم که لایحه اخیر گواهی بر دیدگاه همیشگی و دور از اخلاق و انصاف حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه نسبت به کودکان و زنان است؛ این همان نگرشی است که باعث شده آمار قتل‌های ناموسی و تجاوزها در ترکیه بالا باشد، روابط جنسی نامتعارف و فرازناشویی، خیانت‌ها و فرزندان نامشروع پای ثابت همه سریال‌های ترکیه‌ای باشد، 3.5 میلیون دختربچه ترک زیر سن قانونی متاهل شوند، ترکیه در فهرست مقاصد گردشگری جنسی دنیا برای خودش اسم و رسمی داشته باشد و حتی زنان وابسته به دولت مثل امینه اردوغان، ‌همسر رئیس‌جمهور این کشور به‌عنوان پیشقراول‌های اجرای سیاست‌های مردسالارانه در این کشور، حرمسراهای پرجمعیت پادشاهانشان را منطقی و طبیعی بخوانند.

زنان ترک این بار با ناگزیر کردن دولت ترکیه به پس گرفتن لایحه‌اش، موفق شدند در برابر یکی از تبعیض آمیز ترین لوایح این کشور بایستند و ثابت کنند که دولتشان نمی‌تواند تجاوز به کودکانشان را قانونی کند، گرچه آنها این نقض آشکار حقوق کودکان خود را تاب نیاوردند، اما از فشار پنهانی که بر‌آنهامی‌آید و صرفا به عنوان دستاویزهای جنسی برای پرفروش شدن سریال‌ها و کالاهای ترکیه و جذب گردشگران به کار می‌گیردشان، غافلند. داستان این زن‌ها، ‌همان تئوری «قورباغه جوشان» است که می‌گوید برای جوشاندن قورباغه، نباید آن را ناگهان توی آب جوش انداخت، چون بیرون می‌پرد در عوض بهتر است ذره‌ذره، شعله زیر دیگ را بیشتر کرد.

مریم یوشی‌زاده - دبیر گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
عجب
Afghanistan
۲۰:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
به نظرشما این نشانه بهتر شدن دنیاست یا بدترشدن آن
۰
۰

یادداشت

بیشتر
خدمت به شهروندان بدون اغماض

خدمت به شهروندان بدون اغماض

قطعا مهم‌ترین و کلان‌ترین وظیفه‌ای که شورای شهر و سایر نهادهای اجرایی و قانونگذاری باید مدنظر قرار دهند، خدمت‌رسانی به شهروندان است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر