jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۹۵۹۹۶۷   ۰۳ آبان ۱۳۹۵  |  ۰۷:۴۱

یکی از عمده بیماری‌هایی که می‌تواند سلامت جامعه را مورد تهدید جدی قرار دهد، بیماری ایدز است که شیوع آن هم در کشور ما قابل توجه است.

رابطه معنادار اعتیاد و ایدز

مهم‌ترین نکته در مقابله با ایدز این‌که باید در مورد این بیماری در رسانه‌ها و سایر نهادهای فرهنگ‌ساز، خیلی شفاف و واضح صحبت کنیم، زیرا لاپوشانی و مخفیکاری در این حوزه جواب نمی‌دهد و حتی ممکن است که نتیجه عکس بدهد.

حتی باید آموزش مقابله با ایدز را از دوران مدرسه شروع کنیم. این‌که فکر کنیم اگر درباره این بیماری حرف نزنیم یا برای صحبت‌کردن درباره‌اش، خط قرمز بکشیم، این برخورد درنهایت به سلامت جامعه آسیب می‌زند. رسانه‌ها و نهادهای اطلاع‌رسانی باید با شهامت در این حوزه حرف بزنند، زیرا ایدز علاوه بر تبعات یک بیماری، آسیب‌های اجتماعی متعددی را هم با خود به دنبال دارد.

هم‌اکنون شاهدیم که بین اعتیاد و ایدز، رابطه معناداری وجود دارد، طوری که بسیاری از افراد مبتلا شده به ایدز به نوعی تحت تاثیر اعتیاد تزریقی قرار داشته‌اند. ما باید یاد بگیریم که با واقعیت مواجه شویم.

واقعیت این است که متعاقب آمارهای جهانی، آمار ایدز در ایران هم بالا رفته است. بر این اساس باید هم به معتادان و هم به سایر افراد جامعه آموزش بدهیم که چگونه از خودشان در برابر این بیماری محافظت کنند.

آموزش به مردم برای انجام ندادن رفتارهای پرخطر و پرهیز از روابط جنسی ناایمن و ناسالم، می‌تواند آمار ابتلا به ایدز را در ایران کاهش دهد که این اتفاق هم جز با جدی گرفتن پیشگیری و اطلاع‌رسانی گسترده، میسر نخواهد بود.

دکتر همایون یوسفی - عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

معاملات ربوی و نظم عمومی

معاملات ربوی و نظم عمومی

مشاهدات عینی و نتایج حاصل از رصد فضاهای مجازی، حکایت از افزایش تبلیغات برای اعطای وام‌هایی دارد که سرمایه‌گذاران ناشناس روی اموال منقول و غیرمنقولی همچون ملک، خودرو، طلا، سکه، ارز و حتی سیمکارت به متقاضیان ارائه می‌کنند.

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

آخرین خبرها درباره تغییرات وضعیت کرونا در کشور از این حکایت دارد که این روزها ۹شهر خوزستان، در وضعیت قرمز قرار دارد و به‌تازگی هم اولین فرد مبتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در استان قزوین، جان خود را از دست داد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر