jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۱۲۰۲۲   ۲۲ خرداد ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

یک کارشناس ارشد شنوایی‌شناسی گفت: بر خلاف مطالعات پیشین، بررسی‌های جدید در هند، ژاپن و آمریکا نشان می‌دهد خطر ابتلا به کاهش شنوایی بویژه کاهش شنوایی حسی ـ عصبی مربوط به گوش داخلی، در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در مقایسه با افراد طبیعی بیشتر است.

بهیه کهنسال در گفت‌وگو با جام‌جم با اشاره به این که دیابت نوع 2 که در افراد با وزن بالا، تحرک پایین و با سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت و معمولا پس از 40 سالگی شایع‌تر است، افزود: کاهش شنوایی بویژه در افراد کمتر از 60 سال مطرح شده که قند خون آنها کنترل نشده است. در واقع، دیابت کنترل نشده به عروق خونی کوچک بدن و حتی برخی اعصاب صدمه وارد کرده و از این طریق می‌تواند موجب آسیب گوش و کاهش شنوایی شود؛ زیرا این عروق خونی در تغذیه ساختارهای مرتبط با شنوایی نقش دارند.

وی تاکید کرد: در نتیجه این کاهش شنوایی و کاهش درک گفتار، تغییرات نامطلوب در شیوه زندگی افراد رخ می‌دهد. فرد ممکن است بتدریج از حضور در اجتماع و فعالیت‌های روزمره اجتناب کند؛ به‌طور نمونه قرار ملاقات در یک رستوران یا حضور در سخنرانی یا جلسات.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک اظهارکرد: از نشانه‌های ابتلا به کاهش شنوایی می‌توان به درخواست تکرار جملات و واژه‌ها، مشکل در دنبال کردن صحبت‌های بیش از دو نفر، مشکل شنیدن در محیط‌های پرسروصدا، گوش کردن به تلویزیون یا رادیو با درجه بالای صدا و صدای سوت یا وزوز در گوش اشاره کرد.

وی در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان از کاهش شنوایی در افراد دیابتی پیشگیری کرد، گفت: کنترل قند خون، سیگار نکشیدن، حاضر نشدن در محیط‌های پرسروصدا، کنترل شنوایی سالانه و مراجعه بموقع به پزشک می‌تواند از ایجاد پیامدهای روحی، اجتماعی و اقتصادی در دیابتی‌ها پیشگیری کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

از ابتدای شیوع کووید ۱۹ در جهان، ناشناخته بودن ویروس کرونا تنها محدود به درک مردم عادی نبود و این ویروس برای جامعه پزشکی هم ناشناخته بود.

خودمان به خودمان رحم کنیم

خودمان به خودمان رحم کنیم

متاسفانه کرونا روی زندگی همه تأثیر منفی گذاشته است. به‌خصوص هنرمندان و پیشکسوت‌هایی مثل من که حدود ۱۵- ۱۴ ماه است که هیچ پیشنهادی را قبول نکردم.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر