jamejamonline
فرهنگی صدا و سیما کد خبر: ۸۹۶۲۰۳ ۲۹ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۴:۳۰

چطور است دیگر از تلویزیون استفاده نکنیم. موبایل‌ها را هم کنار بگذاریم و بچسبیم به دستاوردهای زکریای رازی و ابن‌سینای خودمان و فارغ از آنچه در همه جهان رخ می‌دهد، فرصت مشق کردن، تمرین، تولید و سازندگی را از خودمان بگیریم؟ می‌شود از کارهای خوب مشق نوشت، الهام گرفت و استفاده کرد به شرط صداقت و رعایت حق مولف!

انگ و اتهام در نبود قانون کپی‌رایت!

در عرصه تولیدات تلویزیونی همواره پلتفرم‌هایی برای انواع برنامه‌های تلویزیونی وجود دارد که اتفاقا شبکه‌های تلویزیونی مهم و مطرح دنیا از این پلتفرم‌ها بهره‌های بسیار می‌گیرند که از آن جمله می‌توان به انواع مسابقه‌های تلویزیونی از جمله مسابقات آشپزی یا استعدادیابی اشاره کرد یا همین‌طور انواع برنامه‌های تاک شو، رئالیتی شو و مستند.

این پلتفرم‌ها حکم ابزار و وسیله را دارند مثل همان نقشی که تلویزیون، تلفن همراه، اتومبیل یا حتی الکتریسته بازی می‌کند. می‌توان برای شیوه بهره‌بردای از این ابزارها برنامه‌ریزی کرد و ایده‌های خلاقانه در آنها گنجاند.

برنامه «خندوانه» یکی از نمونه‌های موفق تلویزیون در استفاده از چنین پلتفرم‌هایی است؛ گپ و گفت صمیمی یک مجری با مهمانان که در حضور تعدادی شرکت‌کننده انجام می‌شود، برگزاری مسابقه، اجرای استنداپ کمدی یا برگزاری مسابقه لباهنگ، اتفاقات تازه‌ای نیستند اما این فرمول در خندوانه با رامبد جوان که ادای راحتی و صمیمت را در نمی‌آورد، جواب داده و کسی آن را کپی قلمداد نمی‌کند.

برنامه «دورهمی» نیز قالبی نوآورانه و تازه ندارد؛ اما ارائه‌ای ایرانی از نوعی برنامه‌ تلویزیونی است که در هند و آمریکا و احتمالا چند کشور دیگر هم سابقه دارد. آنچه درباره دورهمی اهمیت دارد، محتوای آن است که باید مورد نقد و بررسی قرار بگیرد. درباره هر برنامه‌ای و بخصوص برنامه‌هایی از این دست، کیفیت اولین و آخرین معیار برای بررسی موفقیت محسوب می‌شود.

اگرچه بومی‌سازی که معمولا به خودی خود و متاثر از فرهنگ هر جامعه‌ای در محتوای برنامه‌های اینچنینی نمود پیدا می‌کند، یکی از راهکارهای ایجاد تفاوت است؛ اما در برخی موارد برنامه‌هایی که از پلتفرم‌های یکسان بهره می‌گیرند چندان هم نیازی به ایجاد تفاوت ندارد. به عنوان نمونه «شب کوک» از آن دست برنامه‌هایی است که با وجود شباهت بسیار به یک نمونه ماهواره‌ای نمی‌توان آن را کپی دانست، چرا که اگر چنین باشد باید شبکه‌های تلویزیونی بیش از 30‌کشور جهان را به کپی برداری متهم کرد.

مسابقات خوانندگی بخصوص برای خوانندگان پاپ، برای اولین بار در زلاند نو در قالب یک برنامه تلویزیونی به نمایش درآمد و بعد از آن در آمریکا، هند، اندونزی، کانادا، فنلاند، سوئد و بسیاری از کشورهای دنیا چنین برنامه‌ای تولید شد.

آنچه سبب می‌شود گاهی برنامه‌های تلویزیونی به کپی‌کاری متهم شوند یا در برخی رشته‌های هنری به راستی با کپی‌کاری مواجه شویم، نبود قانون کپی‌رایت است. در نبود چنین قانونی نه کسی می‌تواند مسیر اصولی را در الگو برداری طی کند و سرش را بالا بگیرد که کارش درست و قانونی بوده و نه تنبیه و مجازاتی در انتظار قانون‌شکن است.

آذر مهاجر‌

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر