jamejamonline
اقتصادی صنعت و انرژی کد خبر: ۸۹۱۵۰۳   ۱۴ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۴:۴۵

یکی از راهبردهای تامین مالی صنعت برق برای انجام طرح‌های افزایش بازدهی نیروگاه‌های کشور، استفاده از تعرفه‌های هوشمند پلکانی-افزایشی است. در این مدل، تعرفه برق برای مشترکان پرمصرف به گونه‌ای تعیین می‌شود که یارانه پنهان این مشترکان حذف و نیاز به سرمایه‌گذاری برای ایجاد ظرفیت جدید نیروگاهی کاهش می‌یابد.

بازی ۲ سر باخت صنعت برق؛ بازدهی کم، تلفات بالا

به گزارش عیارآنلاین، نیروگاه‌های حرارتی، مراکزی هستند که طی فرآیندی انرژی فسیلی را به انرژی برق تبدیل می‌کنند. یکی از مهم‌ترین شاخص‌های معرفی و مقایسه نیروگاه‌ها، بازدهی آنهاست که با تقسیم ارزش حرارتی برق تولیدی به ارزش حرارتی، سوخت دریافتی به دست می‌آید. نیروگاه‌های حرارتی کشور شامل نیروگاه‌های گازی، بخار و سیکل ترکیبی است. در حال حاضر ۹۵درصد برق کشور با استفاده از سوخت فسیلی در نیروگاه‌های حرارتی تولید می‌شود که دارای بازده میانگین ۳۷ درصد است.

با در نظر گرفتن میانگین وزنی مصرف سوخت‌های فسیلی، نیروگاه‌ها با مصرف ۳۰ درصد کل مصارف سوخت فسیلی (گاز، گازوئیل و نفت کوره) بیشترین سهم مصرف انرژی را در میان مراکز مصرف‌کننده انرژی دارند. از سوی دیگر، این مراکز با بازده میانگین ۳۷درصد، بیشترین میزان اتلاف انرژی فسیلی را نیز به خود اختصاص داده‌اند.

محاسبات نشان می‌دهد، در سال ۹۲ حدود 5/19 میلیارد دلار معادل سوخت فسیلی در نیروگاه‌های حرارتی کشور مصرف شده است و به ازای هر درصد افزایش بازدهی سالانه حدود دو میلیارد مترمکعب در مصرف گاز صرفه‌جویی می‌شود.

از سوی دیگر، تلفات انتقال و توزیع برق نیز در کشور در جایگاه مطلوبی قرار ندارد. بر اساس آمارهای وزارت نیرو، تلفات انتقال و توزیع انرژی الکتریکی در کشور در سال‌های اخیر همواره بیش از ۱۴درصد بوده و در سال ۹۲ نیز برابر با 78/14 درصد اعلام شده است.

مقایسه میزان تلفات کل انرژی الکتریکی در انتقال و توزیع کشور ایران با سایر کشورها نیز نشان می‌دهد، ایران جایگاه مطلوبی در تلفات برق ندارد. محاسبات نشان داده است، کاهش یک درصدی تلفات انتقال و توزیع شبکه برق کشور در سال، می‌تواند موجب صرفه‌جویی ۴۹۶ میلیون دلار از هزینه‌های مصرفی سالانه و بیش از ۸۲۷ میلیون دلار هزینه سرمایه‌گذاری در این بخش شود.

یکی از راهبردهای تامین مالی صنعت برق برای انجام طرح‌های افزایش بازدهی نیروگاه‌های کشور، استفاده ازتعرفه‌های هوشمند پلکانی-افزایشی است. در این مدل تعرفه برق برای مشترکان پرمصرف به گونه‌ای تعیین می‌شود که یارانه پنهان این مشترکان حذف و نیاز به سرمایه‌گذاری برای ایجاد ظرفیت جدید نیروگاهی کاهش می‌یابد. از این رو لازم است در تعیین تعرفه‌های برق به شیوه‌ای اقدام شود که یارانه ناعادلانه این حوزه لغو و منابع مورد نیاز برای انجام طرح‌های افزایش بازدهی نیروگاه تامین شود.

سید مسعود احمدی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر