jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۷۷۶۸۸۶ ۱۳ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۸:۰۱

سال 93 در حالی به روزهای پایانی‌اش نزدیک می‌شود که برخی شهرها و مکان‌هایی که تا پیش از این برایمان آشنا نبودند، الان برای ما تبدیل به خاطره شده‌اند.

شهرهایی که خبرساز شدند + عکس

سال 1393 هم نفس‌‍‌های آخرش را می‌کشد. سالی پر از اشک‌ها و لبخندها و اتفاقات خوب و بدی که خاطره هایمان را ساختند.

سالی که غزه در جنگ سوخت و مقاومت کرد و کوبانی سرسختانه ایستاد.

سالی که جام جهانی فوتبال برگزار شد و داعش و رژیم صهیونیستی در سایه آن باز هم مرتکب جنایت‌های جدیدی شدند که با سانسور خبری رسانه ها روبرو شد.

سالی که آتش تبعیض نژادی با جنایات شهر فرگوسن در آمریکا شعله‌ورتر شد. امسال بین بسیاری از گفتگوها و بحث هایمان نام شهرهایی آوردیم که یا نگران اتفاقاتشان بودیم و یا اینکه با حوادث و اتفاقاتی که برایشان افتاد آن‌ها را شناختیم.

بلوهوریزنته : این شهر برای ما با بازی ایران و آرژانتین ماندگار شد. شهری که تا پیش از این دیدار بارها سعی کردیم نامش را درست ادا کنیم.

شهری که تیم ملی فوتبال ایران مقابل آرژانتین مردانه ظاهر شد و با اینکه نتیجه را واگذار کرد؛ به یکی از خاطرات به‌یادماندنی فوتبالی کشور تبدیل شد؛ گرچه می‌توانست این دیدار به خاطره بهتری برای ایرانیان تبدیل شود؛ اگر داور این بازی عادلانه‌تر داوری می‌کرد.

ماه رمضان امسال غزه خونین بود. مردم مسلمان غزه مورد هجوم وحشیانه صهیونیست‌ها قرار گرفتند؛ اما با مقاومت 51 روزه خود نشان دادند که غزه به این راحتی‌های تسلیم نمی‌شود.

بیشتر شهیدان و قربانیان این جنگ نابرابر، کودکان و نوجوانان بودند.

کوبانی، شهر کردنشین سوریه از پرافتخارترین شهرهای امسال محسوب می‌شود.

زنان و مردان کوبانی آنچنان در برابر داعشی‌ها مقاومت کرده‌اند که تکفیری‌ها تا سر حد مرگ فقط از جنگجویان زن این شهر می‌ترسند! البته این ترس بی‌دلیل نیست؛ چرا که این زنان به تنهایی توانسته‌اند تپه استراتژیک کوبانی را از داعشی‌ها پس بگیرند.

کریمه هم از شهرهایی است که امسال درباره زیاد شنیده‌ایم. این شهر که در جنوب اوکراین قرار دارد، به مسئله‌ای مناقشه‌برانگیز بین روسیه و غرب تبدیل شده بود.

کریمه که بیش از نیمی از آن را روس‌تبارها تشکیل می‌دهند، از لحاظ توریستی و کشاورزی منطقه‌ای استراتژیک محسوب می‌شود.

این شهر که قبلا متعلق به شوروی بوده است، پس از مرگ استالین توسط «نیکیتا خروشچف» به اوکراین هدیه داده شد.

در نهایت در هفدهم مارس سال 2014 میلادی، این شهر با رای 96درصدی مردم به روسیه ملحق شد تا اوکراین هدیه‌اش را دوباره به روسیه بازگرداند!

مشعل بازی‌های آسیایی امسال را «یانگوم» در «اینچئون» روشن کرد. هفدهمین دوره بازی‌های آسیایی در حالی پایان یافت که ورزشکاران ایرانی توانستند رتبه پنجمی را از اینچئون سوغاتی بیاورند.

ایران در دور پیشین مسابقات آسیایی توانسته بود، به رتبه چهارمی دست پیدا کند.

شهر «فرگوسن» ایالت میسوری آمریکا هم جزو شهرهایی بود که در سال جاری در صدر اخبار جای داشت.

مردم فرگوسن امسال شاهد قربانی شدن «مایکل براون» سیاهپوست توسط پلیس سفیدپوست بودند.

موج اعتراضات این مردم از جایی شروع شد که این نوجوان بدون هیچ دلیلی با ضرب هفت گلوله از پای درآمد و قانون هم با پلیس خاطی با مدارا رفتار کرد البته مردم فرگوسن اعتراضات خود را ادامه دادند و از پیاده‌روی‌‌های طولانی تا دیوارنویس‌ها اعتراض خود را به این تبعیض نژادی نشان دادند.

این اعتراضات، بی سابقه‌ترین اعتراض جمعی سیاه پوستان و سفیدپوستان علیه تبعیض نژادی بوده است.

نام «سامرا» این روزها به خاطر مدافعان حرم به شهری پرتکرار در خبرها تبدیل شده است. شهری که مدام نام افراد جدیدی به مدافعان حرم آن افزوده می‌شود یا هرچند وقت یک بار خبر شهادت یکی از آن‌ها به گوشمان می‌خورد.

«نزار قطری» مداح مشهوری که با مداحی «انا مظلوم حسین» می‌شناسیمش، از آخرین کسانی است که به جرگه این مدافعان پیوسته است.

«کمال شیرخانی»، «مهدی نوروزی» و «محمدهادی ذوالفقاری» از ایرانیانی هستند که در دفاع از حرم در سامرا به شهادت رسیده‌اند.

اهواز: گردوغبار مهمان ناخوانده چندین‌ساله این شهر است که امسال بیشتر از همیشه جاخوش کرده بود.

گردوغباری که نه تنها برای مردم خوزستان که برای مجلس و دولت هم به چالشی جدی تبدیل شده بود.

مردم «اهواز» در میان بی‌توجهی مسئولان خود دست‌به‌کار شدند و اعتراض خود را با خاک‌نویس‌ها، انتشار عکس‌ها و حتی چالش سطل خاک اعلام کردند.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شادی‌های کوچک بزرگ

شادی‌های کوچک بزرگ

حیاط خانه ما 20قدم پهنا داشت و 30قدم درازا. با یک باغچه که بزرگ‌ترین درخت یاس دنیا را داشت و سبد بسکتبالی که خیلی بلندتر از استانداردهای فیبا بود و یک دوچرخه آبی و قرمز که به دیوار تکیه کرده بود.

اشتباه‌های کرونایی ما

اشتباه‌های کرونایی ما

یک: اِرْحَمْ تُرْحَمْ؛ «رحم کن تا به تو رحم شود.» این پروتکل ناب امیرالمؤمنین است که در روزهای کرونایی به شدت به کار می‌آید.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر