jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۹۹۷۲۷   ۰۴ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۷:۵۹

به گفته دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران، حدود نیمی از لباس‌های موجود در بازار، وارداتی و قاچاق است که همین موضوع را می‌توان بزرگ‌ترین معضل امروز تولیدکنندگان داخلی دانست.

به اعتقاد مهدی یکتا، واردکنندگان ترجیح می‌دهند پوشاک را به صورت قاچاق وارد کنند و این در حالی است که صنعت پوشاک ایران می‌تواند با جذب سرمایه‌های سرگردان و ایجاد ارزش افزوده بالا، ضمن حل معضل بیکاری، نقش اصلی را در افزایش صادرات کالاهای غیرنفتی به عهده گیرد و البته لازمه این کار، تدوین سیاست حمایتی از سوی وزارت صنعت و معدن و کمک به نوسازی بنگاه‌های بزرگ و متوسط است.

هرگونه افزایش در تولید و عرضه پوشاک ایرانی، به باور این فعال صنعت پوشاک، نوعی صادرات محسوب می‌شود، زیرا در واقع با این کار از خروج ارز جلوگیری می‌شود و به همین دلیل لازم است در طرح نوسازی و بازسازی صنعت پوشاک، دو هدف عمده افزایش سهم تولیدکنندگان ایرانی از بازار داخل و توسعه صادرات آن مد نظر قرار گیرد.

جالب‌‌ترین بخش داستان اینجاست که بسیاری از واردکنندگان ترجیح می‌دهند پوشاک را به صورت قاچاق وارد کنند، زیرا قیمت تمام‌شده واردات اجناس قاچاق، بسیار کمتر از اجناسی است که به صورت قانونی وارد کشور می‌شود.

تخمین زده می‌شود پنج تا هفت میلیارد تومان در سال پوشاک قاچاق وارد کشور می‌شود، اما با وجود این شرایط ناگوار، یکتا در گفت‌وگو با ایسنا گلایه می‌کند و می‌گوید: متاسفانه به جای آن که تمهیدی برای جلوگیری از واردات قاچاق یا کم‌اثر شدن این پدیده شوم اندیشیده شود، با طرح مسائلی همچون توانایی نداشتن واحد‌های داخلی در پاسخگویی به نیاز بازار و ربط دادن آن به مسائل فرهنگی و مد، فرصت طلایی به‌وجود آمده در حال از بین رفتن است و هر روز که می‌گذرد حضور البسه خارجی در بازار بیشتر می‌شود.

در صورتی که حمایت گسترده از تولیدات داخل و سختگیری بیشتر بر واردات غیرقانونی پوشاک، می‌تواند پدیده قاچاق لباس را به زانو دربیاورد و همین مساله نیز خود به خود موجب کمرنگ شدن بازار تاناکورا خواهد شد. یعنی اگر بتوان بر پدیده قاچاق پوشاک چیره شد، در آن صورت خیلی راحت‌تر می‌توان از عرضه پوشاک خارجی دست دوم هم جلوگیری کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر