jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۵۳۶۳۴   ۱۷ اسفند ۱۳۹۲  |  ۲۲:۱۵

کتاب، رسانه‌ای پایدار است که با پشتوانه تفکر و تعمق ایجاد می‌شود و شاید تصور شود در عصر رسانه‌های تازه جایگاه گذشته را ندارد؛ رسانه‌های تازه، افزایش شتاب ارتباطی را به وجود آورده‌اند، اما نمی‌توانند با تامل و تعمق که پدیده‌ای زمان‌بر و شرط لازم اندیشه و تجلی ذوق هنری است، سازگار شوند. کتاب، رسانه‌ای است که زمینه پرورش ذوق هنری را پدید می‌آورد و از همین رو در بسیاری از بهترین آثار نمایشی – تصویری می‌توان رد کتاب را دید.

بهترین فیلم‌های تاریخ سینما، بهترین سریال‌ها و بسیاری از آثار دیدنی تلویزیون برمبنای آثار مکتوب و رمان‌های پرفروش ساخته شده‌اند. به عنوان نمونه فیلم سینمایی «برباد رفته» که 25 سال در صدر پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما قرار داشت و هنوز نیز با احتساب تورم همچنین پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینماست، بر اساس رمانی به همین نام به قلم مارگارت میچل ساخته شده است.

پرفروش‌ترین سریال دنیا اکنون بازی تاج و تخت، نام دارد که بر مبنای رمانی به نام ترانه یخ و آتش نوشته جورج آر آر مارتین ساخته شده است. همین طور بد نیست یادی کنیم از مجموعه‌هایی مانند هری پاتر یا فیلم‌ها و سریال‌هایی که بر اساس رمان‌های جنایی و معمایی آگاتا کریستی ساخته شده‌اند.

در کشور ما نیز فیلم‌ها و سریال‌هایی با اقتباس از آثار مکتوب ساخته شده است، اما تعداد این آثار به اندازه‌ غنای ادبیاتمان نیست و البته نمی‌توان منکر محدود بودن رمان‌های تاثیرگذار و مناسب معاصر برای تولید سریال در تلویزیون بود، اما به هر دلیل تولیدکنندگان سریال‌های تلویزیونی به آثار موجود نیز توجه چندانی ندارند. این در حالی است که نویسنده فیلمنامه و کارگردان این حق را دارد که در یک اقتباس هر آنچه را قابل طرح در یک رسانه عمومی و خانوادگی نیست از یک اثر مکتوب حذف و اقتباسی آزاد از آن را در قالب یک اثر نمایشی و تصویری روایت کند.

رمان‌ها عمدتا نتیجه سال‌ها تفکر و تلاش نویسندگان هستند، برای نگارش یک کتاب، نویسنده از همه دانش و تجربیات خودش و دیگران بهره گرفته‌ است؛ رویدادهای یک رمان هدفمند طراحی می‌شود و هر کتابی همیشه هدفی بزرگ‌تر از تعریف قصه و سرگرم‌ کردن مخاطب را دنبال می‌کند. در نگارش یک رمان هم مولفه‌های ماندگاری مد نظر قرار می‌گیرد و هم معیارهایی برای عامه‌پسند بودن اثر و همه اینها دلایلی است که اقتباس از رمان‌ را به اقدامی عاقلانه و هوشمندانه بدل می‌کند.

در کنار همه اینها، اگر این نکته را در نظر بگیریم که اقتباس از رمان برای تولید فیلم و سریال زمانی شدنی است که فیلمساز اهل کتاب و مطالعه باشد، می‌توان امیدوار بود که درصد قابل توجهی از فیلم‌ها و سریال‌های اقتباسی قابل دفاع باشند. همچنین از این حسن بزرگ اقتباس از آثار مکتوب نباید گذشت که یک سریال یا فیلم اقتباسی اگر دیدنی و جذاب از کار در بیاید حتما مخاطب را برای خواندن کتاب ترغیب خواهد کرد.

آذر مهاجر / گروه رادیو و تلویزیون

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر