jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۶۴۸۵۴۹   ۰۳ اسفند ۱۳۹۲  |  ۱۳:۲۰

پیشنهاد معاون بهداشت و پیشگیری سازمان دامپزشکی

سگ های ولگرد را به جای شکنجه، عقیم کنید

معاون بهداشت و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور گفت‌: سگ‌های ولگرد در راستای مبارزه با بیماری‌های مشترک به ویژه هاری اهمیت بسیاری دارند که می‌توان از روش‌هایی مانند زنده‌گیری و عقیم کردن سگ‌های ماده، جمعیت آنها را کاهش داد.

سگ های ولگرد را به جای شکنجه، عقیم کنید

محسن مشکات اظهار کرد:‌ از آنجاکه سگ‌های ولگرد نقش واسط برای اپیدمیولوژی بیماری هاری در مناطق شهری و روستایی را دارند در مبارزه با این بیماری کاهش جمعیت آنها نیز جایگاه ویژه‌ای دارد که در این ارتباط در گذشته از روش‌هایی مانند مسموم کردن یا به کار بردن اسلحه برای کشتار آنها استفاده می‌شد.

وی افزود: هم اکنون روش‌هایی دیگری در دنیا برای کنترل و کاهش جمعیت سگ‌های ولگرد وجود دارد که می‌توان به زنده‌گیری آنها و شناسایی کارآیی‌شان اشاره کرد و در این روش آنها را در مراکز خاصی شناسایی و دسته‌بندی کرد.

کاهش جمعیت سگ های ولگرد وظیفه کیست؟

مشکات تاکید کرد: کاهش جمعیت سگ‌های ولگرد از وظایف سازمان محیط زیست است که در مناطق شهری و روستایی از طریق شهرداری‌ها، بخشداری‌ها و دهداری‌ها انجام می‌شود.

وی اظهار کرد: سازمان دامپزشکی در راستای کمک به کاهش جمعیت سگ‌های ولگرد و کنترل آن‌ها طرح ساماندهی کشتارگاه‌ها و حمایت از تبدیل این واحدهای کشتارگاهی از سنتی به مدرن را در دستور کار خود قرار داده تا سگ‌های ولگرد نتوانند به این مراکز وارد شده و از فرآورده‌های غیر خوراکی این واحدها استفاده کنند.

معاون بهداشت و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: واکسیناسیون برای پیشگیری و درمان بیماری‌های مشترک مانند هاری از دیگر وظایف سازمان دامپزشکی است. همچنین این سازمان در کمیته‌های تخصصی که در سازمان حفاظت از محیط زیست برای مبارزه با سگ‌های ولگرد وجود دارد حضور پیدا می‌کند.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

«سلاح محیط‌ بانان پلاستیکی است و آنها نمی‌توانند در برابر شکارچیان متخلف از آن استفاده کنند.» روایت‌هایی که در ادامه می‌آید این حقیقت تلخ را بیشتر آشکار می‌کند.

حمایت از خانواده، کلید بحران سالمندی

حمایت از خانواده، کلید بحران سالمندی

بدیهی است مساله جمعیت، پیش نیاز اساسی پیشرفت همه کشورهاست. در واقع هیچ اتفاقی، از پیشرفت‌های فناوری تا رشد علمی و صنعتی، بدون در نظر گرفتن نیروی انسانی ممکن نخواهد بود.

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

مقایسه اجمالی آمار ازدواج در سال‌های اخیر و اوایل دهه90، به‌وضوح نشان می‌دهد آمار ازدواج به طور کلی پایین آمده است اما این‌که میان همین آمار، باز هم برخی از استان‌ها وضعیت بهتر و بعضی دیگر در وضعیت اصطلاحا قرمز قرار دارند، طبیعتا نشات‌گرفته از شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت در هرکدام از آنهاست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها