jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۹۴۰۶   ۲۵ دی ۱۳۸۱  |  ۱۴:۴۰

فیلم پرفروش جنگ ستارگان با آن جلوه های ویژه و تمهیدات خاص صنعت فیلمسازی ، علاوه بر آن که توانست عنوان یکی از فیلمهای موفق تاریخ سینما را نصیب خود کند

، موجب شد تا فیلمسازان بیش از پیش به این ژانر نسبتا جدید سینمایی ، یعنی فیلمهای تخیلی فضایی روی آورند. فیلمهایی پرهزینه که معمولا در آنها تم اصلی داستان نه بر اساس محتوای آن ؛ بلکه بر پایه صحنه های عجیب و غریب درگیری و جلوه های ویژه حیرت آور آنها شکل می گیرد. یکی از نکاتی که فیلمسازان این نوع اثرها دقت و وسواس ویژه ای نسبت به آن دارند، استفاده از ابزارآلات جنگی مناسب است ، چرا که هر چه این جنگ افزارها عجیب تر و دور از ذهن باشند ، معمولا فیلم با اقبال عمومی بیشتری مواجه خواهد شد؛ اما با این حال اسلحه ای وجود دارد که در بیشتر این گونه فیلمها با شکل و شمایل متفاوت ، اما کارکرد یکسان مورد استفاده قرار می گیرد و به نوعی نقطه مشترک تمامی اثرهاست . جنگ افزاری که نه با نیروی گلوله ، بلکه با استفاده از نوعی اشعه کار می کند. جالب اینجاست که بیشتر سلاحهای نمایش داده شده مرگ آور نیستند و عموما تنها موجب بیهوشی موقتی طرف مقابل می شوند؛ اما آیا می توان امیدوار بود که این سلاحهای به ظاهر کم خطر روزی در حقیقت هم جای سلاحهای مرگبار و کشنده امروزی را بگیرند؛ این همان مساله ای است که متخصصان مدت هاست بر روی آن کار می کنند و اتفاقا به نتایج جالبی هم دست یافته اند که منجر به خلق سلاحی مشابه ، اما با کارکردی نسبتا متفاوت شده است . اساس کار این جنگ افزار نظامی پیشرفته به کار انداختن یکی از سیستم های طبیعی دفاعی بدن است ، یعنی احساس درد. برای درک بهتر، فرض کنید دست شما با یک منبع حرارتی داغ مثل یک لامپ روشن برخورد کند. قاعدتا بلافاصله دست خود را به عقب می کشید و این دقیقا همان مطلبی است که در طراحی سلاح پرتوی به آن توجه شده است . اشعه این سلاح با سوزاندن سطح پوست طرف متخاصم موجب عقب راندن او می شود و بدین ترتیب مانع از بروز آسیب های پایدار و دایمی در بدن او می گردد. در این جنگ افزار ، پرتو باریکی از انرژی الکترومغناطیسی از فرستنده ای با ابعاد 3مترمربع متصاعد می شود. این اشعه با سرعتی معادل سرعت نور حرکت می کند. به طوری که برخورد آن با بدن هر فرد موجب احساس سوزش بسیار شدید در پوست وی می گردد و این سوزش تا زمانی که سلاح روشن باشد و یا آن فرد در معرض پرتو آن قرار داشته باشد، ادامه می یابد. برد این اشعه ها طبقه بندی شده و مشخص است ؛ اما معمولا طراحی آنها برای بردهای زیاد صورت می گیرد. به گفته متخصصان این پرتو تنها تا حدود
04/0 سانتی متر در پوست نفوذ می کند و بنابراین نمی تواند باعث تخریب بافتهای بدن شود. جالب اینجاست که آنها معتقدند قرار گرفتن زیاد در زیر نور آفتاب ، حتی می تواند خیلی خطرناک تر و زیان بخش تر از اشعه این سلاح پرتوی باشد. طراحان این وسیله حتی در مورد نگرانی هایی که در مورد آسیب رسان بودن این پرتو برای چشم ابراز شده است ، ادعا می کنند که افرادی که در معرض این اشعه قرار می گیرند، به احتمال زیاد پیش از واردشدن هر آسیبی چشمان خود را خواهند بست . با این اوصاف اهمیت این سلاح در جنگهایی که تعداد زیادی از مردم بی گناه تحت آماج حملات قرار می گیرند، بیش از پیش آشکار می شود. آیا تا به حال این سلاح بر روی انسان ها آزمایش شده است؛ پاسخ مثبت است . بنا به ادعای طراحان آن ، در سال 1994 اثرات این جنگ افزار بر روی 72فرد داوطلب مورد بررسی قرار گرفته است. هر کدام از آنها برای 6هزار و 500بار و به مدت زمان متوسط 10ثانیه ، در معرض این اشعه قرار گرفتند ، بدون آن که هیچ آسیب درخورتوجهی به آنها وارد شود. تنها آسیب وارده مقداری حساسیت پوستی جزیی بوده که به دلیل قرار گرفتن پی درپی در برابر این پرتو ایجاد شده است ؛ البته این به معنای بی خطر بودن کامل اسلحه نیست و همچنان نیاز به بازبینی های مجدد و آزمایش های چندین باره دارد تا بی خطر بودن آن به طور قطع و یقین ثابت شود. طراحی اولیه این فناوری در نیروی هوایی امریکا انجام گرفته که 10سال زمان و 40میلیون دلار هزینه در بر داشته است . هم اکنون نیز نیروی دریایی این کشور در حال طراحی نوعی خاص از این سلاح است که بر روی یک وسیله نقلیه مخصوص آن سوار می شود و پیش بینی می شود بهره برداری از آن تا سال 2009به طول بینجامد. این که این فناوری جدید واقعا بی خطر است یا خیر و نیز این که آیا در حقیقت هم نیت از طراحی چنین سلاحی کم کردن از آثار زیانبار جنگ بوده است و در صورت واقعیت داشتن این امر، دولتمردان و قدرتمندان تن به استفاده از این جنگ افزار خواهند داد یا نه ، همه و همه پرسش هایی است که احتمالا تا همان سال 2009 بی پاسخ خواهند ماند. به امید آن روزی که صلح و آرامش در سراسر جهان حکمفرما شود تا دیگر نه صحبت از جنگی باشد و نه جنگ افزاری و نه نیاز به سلاحی که جایگزین سلاح دیگر شود.

مترجم : رضا فرهادیان
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو