امیر قلعه‌نویی نفرات خود را برای «فیفادی» به صف کرد

فهرست پرسر و صدا

وقتی قلعه‌نویی سر وقت نام‌های بزرگ فوتبال جهان می‌رود

امیر، فرگوسن، مورینیو و دیگران!

مثال‌های امیر قلعه‌نویی درباره فوتبال معمولا عجین می‌شود با نام‌های بزرگ و شناخته شده فوتبال جهان؛ گاهی این مثال‌ها درباره باشگاه‌های بزرگ است و گاهی درباره مربیان یا بازیکنان.
کد خبر: ۱۴۲۸۸۸۵
امیر، فرگوسن، مورینیو و دیگران!
 
به طور مثال او هنوز بعد از گذشت نزدیک به سه دهه از حضور در تمرین لورکوزن آلمان، همچنان خاطراتش را از این حضور بازگو می‌کند. مثلا او یک بار در مصاحبه‌ای گفت: «زمانی که در آلمان حضور داشتم از کالموند(مدیرعامل سابق باشگاه بایر لورکوزن آلمان) پرسیدم چرا دستمزد داوران شما این‌قدر بالاست که او گفت با یک سوت اشتباه ۸۰میلیون مارک آن زمان این طرف و آن طرف می‌شود. ما داوران را تامین می‌کنیم تا اشتباهات‌شان را به حداقل برسانیم شما این مساله را داشته باشید و ببینید دستمزد داوران ما نسبت به مربیان و بازیکنان چقدر متفاوت است.»
مصاحبه‌های او درباره لورکوزن معمولا مناسبتی است. وقتی در دوران حضور در استقلال دید بازیکن تیمش برای آوردن کلمن به تدارکاتچی تیم کمک می‌کند، تعریف کرد: «زمانی که در تمرینات بایرلورکوزن شرکت می‌کردم شاهد چنین صحنه‌هایی بودم. یک بار در یکی از تمرینات بایرلورکوزن بازیکنان متوجه شدند که یکی از توپ‌ها گم شده به همین دلیل تمرین نکردند و همه بسیج شدند تا آن توپ را پیدا کنند.»
خاطرات تمام نشدنی امیر از سفر به آلمان و حضور در تمرین لورکوزن گاهی یک قالب دارد ولی جزئیاتش فرق می‌کند. مثلا یک بار دیگر ماجرای گم شدن توپ را این‌طور تعریف کرد: «در تمرینات لورکوزن دیدم بازیکنان در جنگل دنبال چیزی می‌گردند. پرس و جو کردم و فهمیدم یک توپ فوتبال گم شده است. گفتم واقعا یک توپ صد مارکی این‌قدر مهم است؟ گفتند توپ برای اینها مانند ناموس می‌ماند.»
     
امیر و پپ
البته آلبوم خاطرات قلعه‌نویی به لورکوزن تمام نشده و احتمالا در آینده نیز نقبی به آن خواهد زد. به تازگی اما او مورد جدیدی را بیان کرده که تلفیقی از خودش و گواردیولا و تیم‌ملی و سیتی است. قلعه‌نویی گفته: «ببینید ما ۵ بازی انجام داده‌ایم که ۴ بازی بیرون از خانه بود. دو بازی فینال بوده که هر دو فینال را بردیم. چقدر به ما حمله شد؟! این حمله‌ها درست تداعی ۲۰۰۶ است. وقتی ساختار دفاعی و خط دفاعی این‌قدر به آن حمله می‌شود! به من مراجعه می‌کنند و می‌گویند! ما ۵ بازی یک گل خوردیم. این‌قدر که به ما حمله شد، به من‌سیتی گواردیولا که چند هفته است نتیجه نگرفته، حمله نشد. ما برمی‌گردیم به ۲۰۰۶ و آن دادگاه‌ها، رفتارها و مقاله‌ها که به‌نوعی در حال تکرار است. من خواهش می‌کنم به فکر مردم و ایران باشید. زدن قلعه‌نویی دیگر بس است!»
     
دوباره پپ
البته این اولین بار نبود که قلعه‌نویی برای تشریح شرایط خودش، از مثال گواردیولا استفاده کرد. او چند سال قبل وقتی با ذوب‌آهن شروع خوبی در لیگ‌برتر نداشت و رفته رفته نتایج بهتری گرفت، نام پپ را وسط کشید: «ببینید گواردیولا مربی بزرگی است و کیفیت کار فصل گذشته و حال حاضر او را مقایسه کنید. یک مربی سه سال زمان لازم دارد تا تفکرات خود را پیاده کند و خدا را شکر می‌کنم که با وجود مشکلات در نیم‌فصل دوم به کیفیت مورد نظر خود دست پیدا کردیم.»
     
مورینیو و فرگوسن
ژوزه مورینیو هم معمولا در مثال‌های امیر نقش داشته است. به طور مثال او چند سال قبل در مصاحبه‌ با یکی از روزنامه‌های ورزشی گفت: «میگن مرغ همسایه غازه. ما ۱۰سال قبل گفتیم بازی دو نیمه متفاوت داشت. چقدر ما رو مسخره کردن؟ برین مصاحبه آقای مورینیو رو بخونین. همین حرفای ما رو تکرار کرده. همه براش به‌به و چه‌چه میکنن. چرا؟ چون با قلعه‌نویی مشکل دارند.»  به تازگی فرگوسن هم قاطی حرف‌های قلعه‌نویی شده است. بعد از قبول هدایت تیم‌ملی او در مصاحبه‌ای فاش کرد مدل کارش، همان مدل فرگوسنی است: «در تیم‌ملی علاوه بر نتیجه‌گرایی با یک شیب ملایم جوانگرایی هم انجام دهیم. اگر اشتباه نکنم در جام جهانی یکی از تیم های پیر مسابقات بودیم. فرگوسن در منچستر تغییرات داشت و نتیجه هم می گرفت و لطمه هم نمی خورد. ما هم همان سیاست و روش را داریم.»

مسی و رونالدو
دو ستاره فوتبال جهان هم معمولا در مثال‌های امیر نقش دارند. او یک بار در واکنش به بازی تیم ملی و سوریه در زمین خراب مالزی که با تساوی تمام شد، گفت: «لیونل مسی رو هم می آوردن تو این زمین نمیتونست کاری کنه. بنده ۱۵ سال قبل گفتم که اگر می‌خواهیم پیشرفت کنیم باید کیفیت زمین‌های خودمان را بالا ببریم. امروز یک نمونه در مالزی دیدید و این تاییدی بود بر صحبت من که فوتبال بدون زمین خوب ممکن نیست. حالا بماند که همان زمان یک عده از این آقایان وقتی حرف های من را شنیدند گفتند قلعه‌نویی سنتی است و تاکتیک بلد نیست و از زمین ایراد می‌گیرد.» 
او یک بار هم سر وقت رونالدو رفت و درباره تغییر نسل گفت: «فکر تغییرات هستیم ولی تا موقعی که این بازیکنان توانایی داشته باشند حتما استفاده می‌کنیم. رونالدو ۳۸ ساله است و بازی می‌کند و ماشاا... با‌کیفیت است. باید فکر جایگزین هم‌باشیم. در اردوهای گذشته شروع کردیم و از این به بعد هم توجه‌ بیشتری خواهیم داشت. تاکید می‌کنم در سال ۷-۲۰۰۶ هم این کار را با تیم‌ملی ب انجام دادیم. حاصل آن این بود که بازیکنان زیادی در تیم‌ملی بزرگسالان جایگزین شدند.»
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها