مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی شمال استان کرمان اعلام کرد:

پیش بینی برداشت 32هزارتن انار ازباغات استان کرمان 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان اعلام کرد:

اصلاح شیوه کشاورزی پر بازده با ترویج الگوی تولید محصولات اقتصادی در شهرستان کرمان 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان گفت:از مهمترین محصولات زراعی  و دامی که به جهت اقتصادی بودن در شهرستان کرمان ترویج شده است می توان به کشت گلرنگ،تریتیکاله،کینوا وزیره سبز،ماهیان خاویاری و پرورش زالو اشاره نمود.
کد خبر: ۱۳۸۳۶۷۹

به گزارش جام جم آنلاین کرمان؛امیرعباس نخعی نژاد،افزود:گلرنگ با بذور اصلاح شده گلمهر و گلدشت  که از کیفیت گل و دانه مناسب و مطلوب برخوردار هست از لحاظ اقتصادی و اشتغال(خصوصا  در بخش های گلباف و شهداد) از محصولاتی است که مورد استقبال کشاورزان در بسیاری از نقاط شهرستان واقع شده و سطح زیر کشت آن در حال افزایش می باشد.

وی افزود:گیاه دیگری با نام تریتیکاله که متعلق به غلات است و به علت داشتن ظرفیت بالای تولید و تغذیه در تامین بخشی از نیاز علوفه ای می تواند نقش مهمی داشته و کشت آن نیزمورداستقبال کشاورزان واقع شده است که کشت در زمین های سنگلاخی و با حاصلخیزی کم و همچنین سازگاری به گستره وسیعی از اقلیم اعم از سرد وگرم از مزایای کشت تریتیکاله است و با توجه به اینکه تریتیکاله ازقدرت رقابت اکولوژیکی بیشتر با علف های هرز به دلیل رشد سریع تر برخوردار است،وقوه نامیه بیشتر و قدرت استقرار بهتر نسبت به گندم و جو دارد و همچنین امکان استفاده دو منظوره به صورت مصرف دانه ای و علوفه ای مورد اسقبال قرار گرفته است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان خاطر نشان کرد:کینوا نیز از گیاهان اقتصادی شهرستان می باشد که شبیه به غلات است و عضو خانواده چغندر و اسفناج می باشد،به خاطر رشد خوب در بدترین و دشوارترین شرایط آب و هوایی رشد نموده  و توجیه اقتصادی دارد.

 کشت این گیاه به دلیل مقاومت بالای آن در کم آبی اقتصادی است و به راحتی می تواند جایگزین محصولات با نیاز آبی بالاتر گردد.

وی ادامه داد:زیره سبز نیز گیاهی با توجیه اقتصادی که اگر تاریخ مناسب جهت کاشت و موارد فنی کاشت تا برداشت رعایت شود بسیار اقتصادی بود و ترویج کشت آن انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه بحران آب و شرایط آب و هوایی کشور این ضرورت را به وجود می آورد که در مباحث سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی توجه بیشتری به کشت گیاهانی که میزان آب بری کمتری دارند صورت گیرد،افزود:یافتن گونه‌های گیاهی سازگار با شرایط آب و هوایی کشور در سطوح مختلف مورد توجه قرار گرفته است.

گفتنی است از محصولات شیلاتی که اخیرا توصیه شده و اقتصادی می باشد،پرورش ماهیان خاویاری و زالو بوده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها