jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۲۶۵۳   ۲۷ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

به مناسبت برگزاری المپیاد آسیا - اقیانوسیه‌ نجوم به میزبانی ایران

المپیاد، فرصت شکوفایی استعدادهای دانش‌آموزان

روز دوشنبه 25 آذر، پانزدهمین المپیاد آسیا ــ اقیانوسیه نجوم (APAO) در تهران آغاز شد. این المپیاد به لحاظ محتوایی کاملا شبیه به المپیاد جهانی نجوم (IAO) است، با این تفاوت که در سطح منطقه‌ای و با شرکت‌کنندگان کمتری برگزار می‌شود. این المپیاد از سه آزمون اصلی تشکیل شده است؛ آزمون تئوری دیروز برگزار شد. آزمون رصد، امشب و آزمون تحلیل داده دو روز بعد برگزار خواهد شد. یکشنبه‌ هفته‌ آینده (یکم دی) با برگزاری اختتامیه، برگزیدگان این المپیاد مشخص خواهند شد.


المپیادهای دانش‌آموزی در کنار بسیاری از فعالیت‌های علمی اختیاری دیگر، در حاشیه برنامه آموزشی رسمی قرار دارند. طبیعتا اغلب دانش‌آموزان سراغ این فعالیت‌های جانبی نمی‌آیند، اما همان دانش‌آموزانی که درگیر چنین برنامه‌هایی می‌شوند، انگیزه و اشتیاق مضاعفی می‌یابند. در واقع این برتری فعالیت‌های اختیاری و خودخواسته است. بسیاری از دانش‌آموزانی که تنبل و بی‌انگیزه تشخیص داده می‌شوند، در واقع هنوز فعالیت علمی مورد علاقه‌شان را نیافته‌اند. بنابراین کافی است در معرض گزینه‌ها و انتخاب‌های متعدد قرار بگیرند. چنین افرادی ممکن است به طور ناگهانی در مسیر تازه‌ای قرار بگیرند و حتی از سایر همکلاسی‌هایشان پیشرفت بیشتری داشته باشند. به این دلیل است که در برخی از کشورهای دنیا، المپیادهای علمی به‌عنوان یک گزینه در برابر دانش‌آموزان مطرح می‌شود تا در صورت علاقه‌مندی بتوانند از این طریق شکوفا شوند. بیان این توضیح از این جهت ضرورت دارد که بدانیم رتبه‌بندی و مدال‌هایی که در المپیادهای علمی توزیع می‌شوند، اصل ماجرا نیستند.
بانیان المپیادهای علمی نیز از آغاز، چنین تصوری داشته‌اند. آنها همن‌ا المپیاد را فراتر از یک مسابقه و رقابت می‌دیدند. در واقع مسابقه، بهانه‌ای است که دانش‌آموزان را در کنار یکدیگر جمع می‌کند. اما چیزی که مثلا در طول یک هفته برگزاری المپیاد اتفاق می‌افتد، تمرین تعامل ملت‌ها با یکدیگر است. دانش‌آموزان با هم غذا می‌خورند، با هم به گردش می‌روند، در مورد موضوعات مختلف با هم صحبت می‌کنند و در خلال این ارتباطات، همدلی و دوستی را تمرین می‌کنند. این همدلی و دوستی، گرانبهاترین چیزی است که از المپیادها به یادگار می‌ماند.
المپیاد آسیا ــ اقیانوسیه‌ نجوم هر سال در یکی از کشورهای این حوزه برگزار می‌شود. پیشنهاد برگزاری این المپیاد، قریب به دو ماه پیش از جانب دکتر مایکل گاوریلف (رئیس المپیاد) به بنده داده‌ شد. پس از مذاکره با برخی نهادهای داخلی، به این نتیجه رسیدم که برنامه‌ریزی برای انجام این کار، در این زمان کوتاه، ساده نخواهد بود. از طرفی مشارکت جدی در رویدادهای بین‌المللی را برای کشورمان بسیار مهم می‌دانستم. دل را به دریا زدیم و با همکاری جمعی از دوستان و با جلب حمایت چند حامی، برنامه‌ریزی را آغاز کردیم. پس از کش و قوس‌های فراوان، روز یکشنبه 24 آذر، تیم‌های خارجی (از روسیه و چین) وارد ایران شدند تا به همراه تیم منتخب دانش‌آموزان ایران، در این رقابت شرکت کنند. از الان پیش‌بینی نتایج این المپیاد کار آسانی نیست.
امیدوارم برگزاری این رویداد در کشور گام کوچکی در راستای اهدافی باشد که در این یادداشت کوتاه به آنها اشاره کردم و در سال‌های آینده دانش‌آموزان ایرانی بیشتری فرصت شرکت در این المپیاد را نیز پیدا کنند.

سیدامیر موسوی

دبیر برگزاری المپیاد آسیا ــ اقیانوسیه‌ نجوم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

رزمایش اقتدار ۹۹ نیروی زمینی ارتش، دیروز و امروز در سواحل مكران در منطقه عمومی جاسك و با شركت تیپ ۵۵ هوابرد شیراز، تیپ ۶۵ نیرو مخصوص، تیپ ۲۲۳ نیرو مخصوص واكنش سریع و با پشتیبانی نیروی هوایی و هوانیروز ارتش در حال برگزاری است.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر