jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۲۹۹۰۳   ۰۲ مهر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

در دوران حکومت صفاریان، مرد ساده‌دلی زندگی می‌کردکه چوپان مرد ثروتمندی بود و در ازای چراندن گوسفندان او، روزی50 چوق از او اجرت می‌گرفت.

یک‌روز صبح وقتی مرد چوپان برای بردن و چراندن گوسفندان مرد ثروتمند به نزد او مراجعه کرد، مرد ثروتمند به او گفت: ای مرد چوپان، اوضاع اقتصادی تغییرکرده و الان دیگر صرفه در تولید نیست. من امروز می‌خواهم گوسفندهایم را بفروشم و پولش را در کار تجارت بیندازم و کیفش را بکنم. بیا این هزار چوق را بگیر و برو و به‌دنبال کار دیگری بگرد. مرد چوپان گفت: از لطف شما ممنونم. اما همان 50 چوق دستمزد امروزم کافی است.
مرد ثروتمند گفت: وا. مرد چوپان گفت: والا و 50 چوق از مرد ثروتمند گرفت و رفت. مرد چوپان آن‌روز و فردای آن‌روز به‌دنبال کار گشت، اما اوضاع اقتصادی تغییرکرده بود و کاری پیدا نکرد. در همان حین از شخصی شنید مرد تاجری هست که مردم سرمایه‌های خود را به او می‌دهند و او با استفاده از آنها تجارت می‌کند و سود حاصله را با هم تقسیم می‌کنند. مرد چوپان نزد وی رفت و گفت: ای مرد تاجر، سرمایه اندکی دارم که می‌خواهم آن را به تو بسپارم تا با آن تجارت کنی. مرد تاجر گفت: چقدر هست؟ مرد چوپان گفت: 50 چوق. مرد تاجر گفت: وا. مرد چوپان گفت: والا. مرد تاجر گفت: با 50 چوق بوق هم نمی‌دهند. مرد چوپان اصرار کرد و مرد تاجر برای آن‌که از دست وی خلاص شود، قبول کرد که 50 چوق را از وی بگیرد. فردای آن‌روز مرد تاجر بار سفر بست و به سرزمین همسایه رفت تا با سرمایه‌ای که گرد آورده بود، تجارت کند. مرد تاجر در آنجا به بازارها و بورس‌های مختلف رفت و برای هر یک از صاحبان سرمایه اجناسی از قبیل منسوجات، لوازم خانگی، لوازم آرایشی و بهداشتی، ماشین‌آلات صنعتی و... خرید و همه سرمایه را خرج کرد و تنها 50هزار چوق مرد چوپان باقی ماند. او تمام بازار را گشت، اما هیچ جنس 50چوقی پیدا نکرد. ناامید شده بود که ناگهان مردی به بازار آمد که گربه چاق و زشتی در دست داشت و فریاد می‌زد: این گربه را می‌فروشم. مرد تاجر گفت: چند؟ صاحب گربه گفت: 50 چوق. مرد تاجر گفت: خریدارم و 50 چوق مرد چوپان را به وی داد و گربه را از وی خرید. [از آنجا که ادامه دارد، ادامه این قصه را فردا در همین مکان بخوانید.]

امید مهدی‌نژاد

طنزنویس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

موضوع دیدار هیات طالبان با مقامات جمهوری اسلامی از منظرهای مختلفی قابل بررسی است. شاید ریشه اصلی این مساله به روابط بین طالبان و آمریکا برگردد.

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
پشت صحنه یک «دعوت نحس»

گزارش جام‌جم از تولید جدیدترین سریال ماورائی تلویزیون که بعد از مدت‌ها قرار است روی آنتن برود

پشت صحنه یک «دعوت نحس»

راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر