jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۰۶۸۴۱ ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

در کشور ما مصرف زولبیا و بامیه یکی از عادت‌های غذایی روزه‌داران در ماه مبارک رمضان است. ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات برای همه هموطنان عزیز، به برخی از نکات بهداشتی در مورد زولبیا و بامیه در ذیل اشاره می‌شود. سینی حاوی زولبیا و بامیه باید تمیزی ظاهری داشته و کلیه قسمت‌های سینی باید عاری از زنگ زدگی باشد. حتما باید زولبیا و بامیه درون سینی و با روکش سلفون پوشیده باشد. عدم استفاده از پوشش سلفون موجب آلودگی میکروبی این محصولات و فاسد شدن روغن آنها می‌شود. کیفیت جعبه‌های مورد استفاده برای قرار دادن زولبیا و بامیه اهمیت زیادی دارد. سطوح داخلی جعبه‌های مقوایی حتما باید دارای پوشش پلی اتیلنی بوده و همچنین جعبه‌ها باید دارای آرم بهداشتی سازمان غذا و دارو باشد.

رنگ زولبیا و بامیه باید ترجیحا روشن باشد. قهوه‌ای رنگ بودن بیش از حد این محصولات نشان‌دهنده کاهش کیفیت آن است. رنگ قهوه‌ای تیره ممکن است ناشی از استفاده از حرارت شدید و بیش از حد برای پخت زولبیا و بامیه باشد. در صورت استفاده از حرارت بیش از حد در حین پخت زولبیا و بامیه، ممکن است یک ترکیب شیمیایی خطرناک به نام آکریلامید تولید شود که خطر ناباروری، عفونت چشم و تضعیف سیستم ایمنی بدن را در پی دارد.
نخریدن زولبیا و بامیه از دستفروش‌ها و مراکز سیار یک اصل بهداشتی بسیار مهم است، زیرا مراکز سیار اغلب غیرمجاز بوده و به علت نداشتن پروانه بهداشتی، نظارتی روی بهداشت آنها وجود ندارد. در چنین شرایطی ممکن است آلودگی و فساد زولبیا و بامیه تشدید شود؛ چرا که این محصولات در مراکز سیار، بیشتر در معرض هوای آلوده قرار می‌گیرند و از سویی باقیمانده ترکیب شیمیایی خطرناک پراکسید در آنها افزایش می‌یابد. گاهی ممکن است در مراکز سیار از رنگ‌های مصنوعی غیرمجاز یا روغن‌های چندبار مصرف شده و سوخته استفاده کنند که سلامت مصرف کننده را به خطر می‌اندازد. بهترین توصیه، خرید زولبیا و بامیه از قنادی‌هاست. زیرا در قنادی‌ها نظارت بهداشتی توسط بازرسان وزارت بهداشت به طور مستمر انجام می‌شود. همچنین در حد امکان بهتر است از خریدن زولبیا و بامیه از سوپرمارکت‌ها پرهیز شود.

دکتر بهادر حاجی‌محمدی

بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر