jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۱۷۹۵۶۹   ۲۱ آذر ۱۳۹۷  |  ۰۸:۳۰

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با جام جم آنلاین مطرح کرد:

گره زدن مشکلات اقتصادی به FATF فرافکنی است

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی مشکلات اقتصادی کشور را ناشی از نبود مدیریت صحیح اقتصادی دانست و اظهار کرد: گشایش مشکلات در کشور درگرو تأکید بر توانمندی داخلی است و مشکلات ما ربطی به تحریم‌ها ندارد.

گره زدن مشکلات اقتصادی به FATF فرافکنی است

علی‌اکبر کریمی ، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با جام جم آنلاین با اشاره به ادعای رئیس‌جمهور مبنی بر ارزان شدن 20 درصدی کالاها منوط بر تصویب FATF گفت: هنگام تصویب این کنوانسیون cft آقای ظریف از تریبون مجلس گفتند ما هیچی تضمینی نمی‌دهیم که با تصویب این لایحه مشکلات مالی و بانکی ما حل شود.

وی افزود: وقتی صراحتی این‌چنین از سوی دولت برای تصویب چنین لایحه‌ای وجود دارد، پس طرح چنین موضوعی آن‌هم بدون ارائه مستندات لازم جز پیش‌بینی و حدس نیست و احتمال عملی شدن آن ضعیف است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادعای اخیر رئیس‌جمهور را مشابه ادعای بهبود اوضاع بعد از برجام دانست و افزود: ایشان آن زمان تعابیری داشتند که با برجام همه مشکلات مردم و حتی مشکل تأمین آب شرب مردم نیز حل می‌شود و دیدیم که عملاً دستاورد قابل‌توجه و محسوسی نداشت و نتوانست منشاء تحولات در اقتصاد ما باشد، که البته بعد از خروج آمریکا همان شرایط کم هم با خدشه مواجه شد .

کریمی تأکید کرد: قضاوت‌ها و وعده دادن‌ها در خصوص FATF و حل شدن و مشکلات و رفع گرانی‌ها، کار صحیحی نیست و به‌هیچ‌وجه نباید شرایطی ایجاد کنیم و بخواهیم مردم و نظام را مقابل موقعیتی قرار دهیم که مشروط باشد تا به مطلوب خود نزدیک شویم.

وی ادامه داد: تجربه نشان داده گشایش در کار کشور با تأکید بر توانمندی داخلی امکان دارد و درعین‌حال توسعه دیپلماسی در چارچوب حرکت در جهت منافع ملی امکان‌پذیر است .

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بابیان اینکه بخش عمده الزامات و اقدامات FATF از مدت‌ها قبل در کشور در حال اجرایی شدن است اظهار کرد: از آن مجموع چهل‌وچند بندی که وجود دارد، بخشی از آن اجرا می‌شود و اگر قرار است این لایحه تصویب شود و گرانی‌ها تا 20 درصد کاهش یابد، باید تاکنون واکنشی در بازار دیده می‌شد و اتفاق محسوسی را شاهد بودیم اما هیچ اتفاق مثبتی تاکنون رخ نداده است.

کریمی تأکید کرد: ما باید همیشه بر اساس تجربه گذشته قضاوت کنیم، پیش‌ازاین هم وعده‌هایی داده‌شده بود اما عملیاتی نشد، وقتی پشتوانه و ضمانت کافی وجود نداشته باشد این‌گونه قرار دادها و لوایح نمی‌تواند برای مردم کارایی داشته و مفید باشد. طرف مقابل تا کنون تضمینی به ما نداده است که حتی با تصویب این چهار لایحه و تمام الزامات FATF ما از بلک لیست خارج می‌شویم یا گشایش محسوسی در تعاملات بانکی و مالی ما دیده خواهد شود .

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان با اشاره به وجود مشکلات اقتصادی در کشور تصریح کرد: گره زدن مشکلات کشور و وعده حل آنها به حوزه خارجی ، نوعی فرافکنی محسوب میشود، ارزیابی ها نشان داده که 80 درصد مشکلات کشور ما ناشی از ضعف مدیریت است و الزاما به آمریکا و محدودیت های خارجی و تحریم هایی که وجود دارد ارتباطی ندارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

اوایل سال ۹۷ بود که آمریکا از برجام خارج شد و همه تحریم‌ها علیه ایران بازگشت. آن‌طور که کارشناسان اقتصادی و سیاسی تحلیل می‌کنند، تحریم‌های آمریکا علیه ایران بی‌سابقه بوده و شرکت‌های سرمایه‌گذاری مختلف شامل شرکت‌های نفتی، خودرویی، لوازم خانگی و غیره از ترس تحریم‌های آمریکا بعد از خروج آنها از برجام، چمدان‌های خود را بسته و کشورمان را ترک کردند.

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

زمانی که بودجه 1400 تقدیم مجلس شد انتقادات زیادی نسبت به اعداد و ارقام و همچنین منابع و مصارف آن مطرح شد، اما باید توجه داشت علاوه بر مشکلات بودجه سال آینده، نظام بودجه‌ریزی در ایران دارای ایراد و اشکالات ساختاری است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر