jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۹۰۳۰۵   ۲۷ دی ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه برای ما ایرانیان تقویت زبان فارسی تقویت هویت دینی و ملی است، گفت: کسب بقای این سرزمین در گرو حفظ هویت یعنی زبان است.

به گزارش تسنیم ، سیدرضا صالحی‌امیری در همایش ملی زبان فارسی و هویت در شیراز اظهار داشت: فرهنگ هر جامعه متشکل از قانون، عرف و سنت آن جامعه است و امروز برای درک همه‌جانبه انسانی چاره‌ای جز درک هویت خویش نداریم و ناگزیر به شناخت هویت خود هستیم.

وی با بیان اینکه هویت از مفاهیم بنیادین جامعه‌شناسی و فرهنگ است، گفت: بر اساس هویت است که احساسی در ما شکل می‌گیرد که این احساس سبب تمایز فرد با دیگری می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه هویت ملی هر کشوری برگرفته از باورها، سنت‌ها و تاریخ آن کشور است، افزود: هر ملتی برای تکامل نیازمند یک هویت است که در سرزمین ما این هویت زبان فارسی است.

صالحی‌امیری بیان کرد: زبان به مثابه عامل پیوند دهنده ملت‌هاست و در واقع عامل اصلی جریانات سیاسی و فرهنگی کشور زبان فارسی است.

وی با بیان اینکه بررسی دقیق و عالمانه تأثیر زبان بر هویت امری مشخص و لازم است، خاطرنشان کرد: هویت ملی با زبان ملی پیوندی ناگسستنی دارد؛ هویت ایرانی در ایران باستان با زبان پهلوی و دین زرتشتی شکل گرفت و در دوران اسلام با زبان فارسی و مذهب تشیع آمیخته شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه پرچم، سرزمین، اعیاد، سنتها و اسطوره‌ها مولفه‌های هویت ایرانی است، تصریح کرد: مؤلفه زبان نقش مهم و حیاتی در ساخت هویت ایرانی دارد و بر آن تأثیر می‌گذارد.

صالحی‌امیری با بیان اینکه هویت ایران بر دو سطح عمده زبان و تاریخ استوار است، گفت: زبان فارسی بزرگترین سرمایه ملی است که در کنار دیگر مولفه‌ها نمود پیدا می‌کند و تأکید مقام معظم رهبری بر حفظ زبان فارسی و تقویت آن به این دلیل است که زبان میراث باشکوه و رمز هویت ملی و سبب سربلندی ایران اسلامی است.

وی بیان کرد: زبان فارسی زبان شعر، ادب و عرفان، زبان حکمت و دانش و زبان ادبیات کلاسیک پرآوازه ایران اسلامی است، به همین دلیل است که هویت ملی ایرانیان بر زبان فارسی استوار است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تهدیدها و آسیب‌هایی که زبان را تهدید می‌کند افزود: ورود واژگان بیگانه به زبان فارسی یکی از این آسیب‌هاست.

صالحی‌امیری با بیان اینکه هیچ زبانی از ورود واژگان بیگانه برکنار نیست، گفت: ورود واژگان بیگانه به زبان فارسی به خودی خود آسیب نیست چرا که اگر این‌گونه بود زبان فارسی در طی مسیر خود و ارتباط با دیگر زبانها دچار بحران هویت می‌شد.

وی افزود: امروزه زبان نقش و جایگاه ویژه‌ای در مراودات جهانی دارد و در واقع زبان محملی برای مراودات و ارتباطات بشری شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه برای ما ایرانیان تقویت زبان فارسی تقویت هویت دینی و ملی است، خاطرنشان کرد: کسب بقای این سرزمین در گرو حفظ هویت یعنی زبان است و زبان فارسی وام دار بزرگمردی در خراسان (فردوسی) است و اگر امروز به زبان فارسی سخن می‌گوییم مدیون تلاش‌های سعدی و فردوسی هستیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

از ابتدای شیوع کووید ۱۹ در جهان، ناشناخته بودن ویروس کرونا تنها محدود به درک مردم عادی نبود و این ویروس برای جامعه پزشکی هم ناشناخته بود.

خودمان به خودمان رحم کنیم

خودمان به خودمان رحم کنیم

متاسفانه کرونا روی زندگی همه تأثیر منفی گذاشته است. به‌خصوص هنرمندان و پیشکسوت‌هایی مثل من که حدود ۱۵- ۱۴ ماه است که هیچ پیشنهادی را قبول نکردم.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر