jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۹۷۱۹۹۴   ۰۴ آذر ۱۳۹۵  |  ۰۲:۰۰

همسرکشی ازجمله قتل‌های خانوادگی است که از سالیان گذشته وجود داشته و در همه جوامع دیده می‌شود. در ایران هم همسرکشی آمار قابل ملاحظه‌ای در قتل‌های خانوادگی به خود اختصاص داده است. در قتل مرد به دست زن یا قتل زن به دست مرد، تفاوت‌هایی وجود دارد؛ تفاوت در نوع قتل، انگیزه و آلت قتاله.

تفاوت همسرکشی و شوهرکشی

زنان کمتر از مردان مرتکب قتل همسران خود می‌شوند و در صورت ارتکاب، کمتر خودشان مرتکب جنایت می‌شوند و بیشتر با کمک شخص سوم شوهران خود را می‌کشند.

از سوی دیگر مردان بر اثر عصبانیت لحظه‌ای مرتکب قتل می‌شوند، اما زنان با برنامه‌ریزی دست به قتل می‌زنند و در اغلب قتل‌ها ابتدا همسران خود را بیهوش می‌کنند. زنان معتقدند اگر همسرانشان به آنها اجازه می‌دادند که طلاق بگیرند هیچ‌گاه دست به جنایت نمی‌زدند.

این افراد با توجیه این که همسرشان به آنها توجه ندارد، با مرد دیگر ارتباط برقرار می‌کنند. بعد هم نفر سوم را برای قتل همسر ترغیب کرده و جنایتی را رقم می‌زنند. پس از محاکمه، مرد به عنوان مباشر در قتل به قصاص و زن نیز به زندان محکوم خواهد شد.

طی سال‌های اخیر مصرف شیشه و توهمات ناشی از آن در وقوع همسرکشی‌ها بی‌تاثیر نبوده است. مصرف‌کنندگان شیشه پس از مدتی دچار توهم سوءظن می‌شوند و وقتی در دادگاه می‌ایستند می‌گویند به تصور این که همسرانشان خیانت کرده دست به این جنایت زده‌اند. در حالی که بررسی‌ها نشان می‌دهد همسرش هیچ وقت به او خیانت نکرده است.

در بحث آلت قتاله هم با تفاوت‌هایی رو به رو هستیم. زنان از روش‌های خشونت کمتر استفاده می‌کنند و سعی دارند ابتدا همسرشان را بیهوش سپس او را خفه کنند. آنها با نقشه قتل‌ها را انجام می‌دهند و وسایل مورد نیاز برای قتل مانند قرص خواب‌آور و سم را از قبل تهیه می‌کنند. مردان چون بر اثر تصمیم آنی مرتکب قتل می‌شوند بیشتر از روش‌های خشن استفاده کرده و وسایل آشپزخانه مانند کارد و گوشتکوب از مهم‌ترین وسایل ارتکاب قتل است.

نورالله عزیزمحمدی

قاضی سابق کیفری

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
بهنام
-
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۵
امان از فتنه ی زنان.....حیله گرن..... نقشه كشن
۰
۰

یادداشت

بیشتر
ساختمان‌ها آسان می‌سوزند

ساختمان‌ها آسان می‌سوزند

امروز در تقویم، روز آتش‌نشانی و ایمنی است. فرصتی مناسب برای یادآوری این نكته كه براساس آمارهای به دست‌آمده، در حال حاضر حدود ۲۵ درصد از كل حریق‌ های شهر تهران را آتش‌ سوزی‌ های ساختمانی تشكیل می‌دهد كه سهم ساختمان‌ های بلندمرتبه قابل توجه است.

«لحظه»ای که مهم است

«لحظه»ای که مهم است

«علی لندی که بود و چه کرد؟ (۲ نمره)» در بهترین حالت این سوالی است که سال‌های بعد در امتحانات دانش‌ آموزان مطرح می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها