jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۷۸۰۰۴۰   ۲۳ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۰:۰۱

برگزیده عناوین روزنامه های صبح شنبه

نرخ‌شکنی سود بانکی صدای بانک‌ها را هم درآورد

روزنامه های صبح امروز مهمترین عناوین خود را به بیانات رهبری درباره مذاکرات هسته ای، نرخ شکنی سود بانکی، دلالی کلیه و بارش بی سابقه برف در سیستان و بلوچستان اختصاص دادند.

نرخ‌شکنی سود بانکی صدای بانک‌ها را هم درآورد

همشهری: نرخ‌شکنی سود بانکی صدای بانک‌ها را هم درآورد

نرخ‌شکنی در بازار رسمی پول، صدای بانکداران دولتی و خصوصی را درآورد. شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و کانون بانک‎ها و مؤسسات اعتباری در نامه‌ای مشترک به بانک مرکزی، ضمن هشدار نسبت به نرخ‌شکنی مؤسسات بدون مجوز، خواستار نظارت جدی این بانک بر اجرای نرخ سود 22درصد شدند. این دو نهاد صنفی بانکی بدون اشاره به نام مؤسسه اعتباری خاص یا بانک‌هایی که نرخ‌شکنی می‌کنند و با سودی بالای 22درصد به سپرده‌گذاران خود نظم بازار پول را به‌هم می‌زنند، اذعان کرده‌اند که وضعیت حاکم بر نرخ‌های سود بانکی بسیار نامناسب است و سود سپرده‌ها در بین بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بین 22تا30درصد در نوسان است.

بانکداران هشدار داده‌اند تداوم این روند نه‌تنها موجب بی‌اعتمادی و سرگردانی مردم و افزایش حاشیه زیان بانک‌ها می‌شود بلکه به‌تدریج موجب افزایش شدید نرخ تسهیلات خواهد شد که برای تولید کشور در آستانه خروج از رکود بسیار مضر است.
15آذرماه بانکداران خصوصی و دولتی با اشاره به توافق 30اردیبهشت سال‌جاری مبنی بر سپرده‌پذیری یکساله با نرخ 22درصد با ارزیابی وضعیت بازار پولی و بانکی به این نتیجه رسیده‌اند که طی 3‌ماه گذشته به دلایلی که بانک مرکزی به خوبی از آن مطلع است با تداوم نرخ‌شکنی صندوق‌ها و مؤسسات مالی بدون مجوز و سپس شروع نرخ‌شکنی توسط مؤسسات و بانک‌های دارای مجوز که به دلایل خاص مربوط به‌خودشان دچار کسری منابع شده‌اند عملا موجب خروج منابع از بانک‌هایی شد که نسبت به اجرای مصوبه الزام عملی نشان می‌دادند.

عبدالناصر همتی، رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی از آشفتگی اجرای نرخ سود بانکی از ۲۲ تا ۳۰ درصد خبر داد و گفت: درخواست کردیم بانک مرکزی دخالت کند تا نرخ‌های سود مصوب سپرده و تسهیلات رعایت شود. وی تصریح کرد: متأسفانه تخلفات در پرداخت نرخ سود سپرده از برخی مؤسسات اعتباری کوچک شروع شده و در حال فراگیرشدن است و تقریبا همه مؤسسات و بانک‌های خصوصی و دولتی نرخ‌ها را رعایت نمی‌کنند.

توافق شکننده و نظارت ضعیف

توافق بانکداران از همان ابتدا هم فاقد ضمانت اجرایی بود و تنها چندماه دوام نیاورد. امید بانکداران به نظارت بانک مرکزی بود، اما ناکارآمدی سازوکارهای نظارتی از یک‌سو و نبود اراده جدی و قدرت اجرایی برای جمع‌کردن بساط مؤسسات اعتباری و مالی و صندوق‌های فاقد مجوز، راه را برای مهاجرت سپرده‌های بانکی به سمت این مؤسسات هموار کرد؛ راهی که البته با همراهی و همکاری پنهانی بانکداران از برخی مؤسسات و صندوق‌های یادشده، با دست‌اندازهای زیادی مواجه شده و در نهایت برخی بانک‌ها به جای عمل به توافق، آن را بایگانی و روش پنهانی برای دور زدن همدیگر در پیش گرفتند. این رویکرد بانک‌ها در نتیجه کسری منابع آنها و ناتوانی در پاسخ به تعهدات مشتریان باعث شده تا نرخ سود بین‌بانکی تا مرز 30درصد فراتر رود، به این معنا که بانک‌ها از همدیگر با نرخ سود یادشده وام می‌گیرند.

کلی‌گویی مدیران بانک‌ها و تعمد بانک مرکزی در منتشر نکردن نام بانک‌های متخلف باعث رواج رویکرد اتهام و ابهام در شبکه بانکی شده و در عمل برخی بانک‌ها برای نگهداشت مشتریان و سپرده‌های آن روش‌های متفاوتی برای پرداخت سود بیشتر اعمال می‌کنند.

جام جم
وزارت بهداشت بر سر دوراهی مقابله با دلالی کلیه
طرح جدید عرضه بنزین چند نرخی
رهبر معظم انقلاب : نگرانم طرف مقابل حیله گر است

همشهری
بیمه ایران وعده داد هیچ یک از زندانیان بیمه توسعه نوروز 94 در زندان نباشند
تهرانی ها فردا پای صندوق های رای
دکل های غیرمجاز شهر کوتاه نمی آیند
جزئیات کشف 255 کیلو طلای قاچاق

جمهوری اسلامی
نامه سناتورهای آمریکایی نشانه فروپاشی اخلاق سیاسی در نظام حکومتی آمریکاست
مذاکره ایران و 1+5 برای صدور قطعنامه رفع تحریم ها در شورای امنیت
اولویت بندی بنگاه های خواستار دریافت تسهیلات بانکی در سال 94

کیهان
تیم هسته ای دلسوز است نگران خدعه طرف مقابل هستیم
داعش زانو زد آمریکا به دست و پا افتاد
اعتراض ها به پلیس آمریکا بالا گرفت
بدهکار 6500 میلیارد تومانی بازداشت شد

اطلاعات
نامه سناتورها نشانه فروپاشی اخلاق سیاسی نظام آمریکاست
تقدیر از جهادگران عرصه فرهنگ، هنر و رسانه
مذاکره قدرت های جهانی برای لغو تحریم های سازما ملل علیه ایران

دنیای اقتصاد
سوء تفاهم تورمی نرخ سود بانکی
استقبال بی نظیر از پنج بولتن
سال 94؛ سال سخت یا آسان

ایران
رایزنی برای لغو تحریم شورای امنیت علیه ایران
بارش بی سابقه یک متری برف در سیستان و بلوچستان
تصویب تعرفه های درمانی بخش خصوصی

آفرینش
جزئیات برگزاری کنکور سراسری 94
پذیرش دانشجوی استعداد درخشان در مقاطع دکتری دانشگاه قم
انتقال زندانیان ایرانی از عراق به کشور

جوان
حمله آمریکا به ارتش عراض همزمان با آزادی تکریت
افزایش حداقل 260 هزار تومانی حقوق کارگران
اراده لیست دانه درشت ها ی تخریب کننده باغات به قوه قضائیه

قدس
فروپاشی اخلاقی سیاسی آمریکا
اوباما تحریم های ضد ایرانی را تمدید کرد
برنامه ریزی برای صادرات 20 میلیون فرآورده نفتی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها