jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۳۹۱۳۷   ۲۶ آبان ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

شهرنشینی و زندگی آمیخته به صنعت، سوای محسنات و مزایایی که برای انسان‌ها به ارمغان آورده، تبعات و پیامدهای منفی و نامطلوبی را نیز به همراه داشته است. نمونه‌اش دوری از لطافت و ظرافت‌های برآمده از فطرت است که جلادهنده روح و صیقل‌دهنده جان خوانده می‌شود، به شرط موجودیت البته. صادقانه که بخواهیم بگوییم فضای عمومی کلانشهرهای کشور و بخصوص تهران جذابیت‌های بصری ندارد و از معماری ساختمان‌ها گرفته تا چیدمان خیابان‌ها و ماشین‌های دودگرفته هیچ‌کدام چشم‌نواز نیستند.

صداها و نواها هم بیشتر گوشخراش هستند تا گوش‌نواز؛ بوق و بوق و بوق، فریاد و داد و هوار. این ناهنجاری‌های دیداری و شنوایی در کنار گرفتاری‌های معیشتی و اقتصادی که قرار بگیرند، ترکیب و برآیندشان روح آدمی را یکسره کسل و فرسوده و پررخوت می‌کند و روح خسته، پیامدهایی سوء را برای صاحبش به دنبال خواهد داشت؛ از جسم بیمار گرفته تا بی‌انگیزگی و افسردگی و.... در معرکه زندگی پرهیاهوی شهری، صداوسیما و بخصوص تلویزیون نقشی یگانه و بی‌بدیل دارند در تلطیف و کمرنگ کردن آثار آلودگی‌های سمعی و بصری.

اعضای خانواده‌ای که در تمام طول مدت روز چشم و گوش‌شان ناهنجاری بسیار دیده و شنیده، شب‌هنگام که به عادت مالوف روبه‌روی تلویزیون می‌نشینند توقع دارند که اندکی از فشارهای روحی و استرس‌هایی که در طول روز متحمل شده‌اند کاسته شود؛ توقعی بجا و منصفانه. چه کسی است که بتواند منکر اثرات نیک یک آهنگ ملایم و آرامش‌بخش بر روح و روان آدمی شود؟ یا مگر می‌شود یک منظره زیبا و چشم‌نواز را دید و لذت نبرد و جسم و جان را دست‌کم برای لحظاتی از روزمرگی‌ها فارغ نکرد و به دنیای فانتزی و تخیل نسپرد؟ و باز نقش تلویزیون به عنوان فراگیرترین و پرنفوذترین رسانه در میان آحاد جامعه و بخصوص خانواده‌ها پررنگ و گل‌درشت می‌شود و به نوعی باید جور کم‌کاری‌های صورت گرفته در حوزه‌های دیگر را بر دوش بکشد و جبران مافات کند. پخش میان‌برنامه‌های شاد و مفرح، موسیقی‌های آرام و روح‌انگیز پیوست شده به تصاویر زیبا و چشم‌نواز، همه وهمه راه‌هایی هستند در جهت کاستن از فشار عمومی ناشی از پیامدهای شهرنشینی و صدالبته تهران‌نشینی بر مردم. اگر روان‌شناسان با آگاهی زیباشناختی از اثرات مثبت ابزاری همچون موسیقی، طرحی نو درانداخته و روش‌های جدیدی همچون موسیقی‌درمانی را باب کرده‌اند چرا تلویزیون این کار را انجام ندهد که فراگیر است و پرنفوذ و مورد اقبال و معتمد خانواده‌ها و البته نتایج کارش هم بسیار فراگیرتر و جامع‌تر. تلویزیون عضو ثابت خانه‌هاست تا برایشان علاوه بر آموزش و دانش و سرگرمی، آرامش خیال و آسودگی روح و روان را هم به ارمغان بیاورد. قاب شیشه‌ای سحرانگیز را در این زمینه نمی‌توان دست‌کم گرفت.

محسن محمدی / گروه رادیو و تلویزیون

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر