jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۶۵۲۶۷۳   ۱۴ اسفند ۱۳۹۲  |  ۱۹:۴۷

داشتن برنامه ورزشی مرتب، بهترین راهکار برای پیشگیری از آسیب‌های ناشی از پشت میزنشینی است

رهایی‌ کارمندان از‌ دردهای ‌مفصلی

ثابت شده است که پشت میزنشینی، عمر را کوتاه می‌کند. در واقع، عادات نادرست حرکتی چون قوز‌کردن، ساعت‌های متمادی در یک حالت نشستن یا ایستادن، استفاده نکردن از میز و صندلی استاندارد و بی‌توجهی به ارگونومی یعنی قرار گرفتن در وضع صحیحی که به استخوان‌ها، عضلات و مفاصل فشار اضافی وارد نیاید، از دلایل اصلی کاهش سن ابتلا به دردهای آرتروزی و اسکلتی- عضلانی است؛ درد‌هایی در ناحیه گردن، کمر و زانو‌ها که نه تنها بسیار آزار‌دهنده است، بلکه دامنه فعالیت شخص را نیز بسیار محدود می‌کند.

البته دکتر بهروز توانا، متخصص طب فیزیکی معتقد است که عوارض پشت میزنشینی تا سی و پنج سالگی کمتر بروز و ایجاد مشکل می‌کند و پس از چهل یا چهل و پنج سالگی به طور محسوسی مشکل‌ساز می‌شود. به بیان دیگر در دهه چهارم زندگی بر اثر کم‌تحرکی، عضلات بدن بشدت ضعیف و بی‌رمق می‌شود و نیروی عضلانی شخص بر اثر آسیب‌های وارده با ضریب بیشتری کاهش می‌یابد.

این عضو هیات علمی دانشگاه در گفت‌وگو با جام‌جم بر قابل پیشگیری بودن آسیب‌های ناشی از پشت میز‌نشینی تاکید و اظهار می‌کند: بهترین راهکار برای پیشگیری از آسیب‌های مفصلی و استخوانی ناشی از پشت میزنشینی، داشتن برنامه ورزشی مرتب با هدف تقویت مفاصل است. بهترین ورزش هم برای رسیدن به این هدف، پیاده‌روی روزانه و شنا بویژه راه رفتن در آب، دست‌کم سه روز در هفته است. البته کوهنوردی نیز بویژه تا قبل از شصت سالگی در جاهایی که شیب تند ندارد در تقویت عضلات و مفاصل بسیار موثر است.

پشت میزنشین‌ها؛ خسته‌های افسرده

شغل کارمندی و پشت میزنشینی برای سلامت بدن خوب نیست. حال تصورش را بکنید با دو یا سه شیفت کار‌کردن چه بلایی بر سر جسم و روان‌تان می‌آید. دکتر توانا در این باره تاکید می‌کند: بررسی‌ها نشان داده است که نه تنها کار‌کردن در یک اتاق بسته پس از مدتی به افسردگی منجر می‌شود، بلکه بتدریج به واسطه قرار گرفتن بدن در وضعیت بی‌تحرکی و ناصحیح، عضلات و مفاصل دچار تحلیل و سایش می‌شود و با تضعیف عضلات و ساییده شدن مفاصل کمر، گردن و زانوها و دردهای آرتروزی سراغ شخص می‌آید. در چنین شرایطی محدوده فعالیت‌های شخص آنقدر تحت تاثیر دردهای مفصلی و استخوانی محدود می‌شود که با کوچک‌ترین فعالیتی دچار تنگی نفس، درد و ناتوانی می‌شود که چنین وضعی او را به سمت انزوا و افسردگی می‌کشاند. البته هرچه سن بالاتر برود سرعت این آسیب‌ها نیز شدت می‌گیرد.

این متخصص طب فیزیکی با تاکید بر اهمیت کار‌کردن در محیط روشن که از آفتاب نور بگیرد، می‌گوید: از یک‌سو ارتباط گفتاری داشتن با همکاران طی روز از عوارض روحی ناشی از پشت میزنشینی می‌کاهد از سوی دیگر ورزش‌کردن بویژه ورزش‌های گروهی چون راهپیمایی در محیط باز پارک‌ها یا ورزش صبحگاهی در پارک‌ها برای کسانی که امکان رفتن به باشگاه‌‌های ورزشی را ندارند، گزینه خوبی برای رسیدن به نشاط و شادابی جسمی و روحی است.

نگران پوکی استخوان نباشید

اما آیا آسیب‌های ناشی از پشت میزنشینی می‌تواند به افزایش موارد پوکی استخوان منجر شود؟

دکتر توانا با منتفی دانستن چنین احتمالی توضیح می‌دهد که پوکی استخوان پدیده‌ای است که به بیماری‌های خاص زمینه‌ای، ارث و سن افراد باز می‌گردد و در حالت طبیعی تا سنین قبل از پنجاه و پنج یا شصت سالگی در افراد دیده نمی‌شود. این بیماری بیشتر خانم‌ها را از سنین یائسگی به بعد تهدید می‌کند، اما به طور کلی با داشتن تغذیه مناسب و استفاده از لبنیات و منابع کافی ویتامین D و کلسیم، میوه و سبزی‌های تازه، داشتن تحرک و بهره‌گیری گاهی از نور آفتاب می‌توان از بروز این بیماری تا حد زیادی پیشگیری کرد.

ورزش در محیط کار، ممکن یا غیر ممکن؟

چندی پیش رئیس انجمن جراحی زانو ایده‌ای را مطرح کرد مبنی بر این‌که ادارات به وسایل ورزشی تجهیز شوند و به کارمندان خود اجازه بدهند مقاطعی از روز را به ورزش اختصاص دهند؛ یعنی کارمندان بتوانند در مقاطعی از روز به عنوان مثال قبل از ناهار یا قبل از شروع کار از تجهیزاتی چون دوچرخه و تردمیل که در فضایی در ادارات تعبیه شده باشد، استفاده کنند.

دکتر توانا با تاکید بر این‌که چنین ایده‌ای نه‌تنها در کشور ما، بلکه در هیچ کشوری عملی و قابل اجرا نیست، می‌گوید: محیط کار و ورزش باید از هم تفکیک شود؛ چرا که فقط در یک محیط ورزشی که افراد بدون دغدغه کار، برای ورزش‌کردن حضور پیدا می‌کنند، انگیزه و روح ورزش‌کردن حاکم می‌شود، اما توصیه می‌شود که مدیران ادارات برای ورزش کارمندانشان با محیطی ورزشی که نزدیک به محل کار باشد قرارداد ببندند تا امکان ورزش نیروهایشان با قیمتی مناسب در ساعات غیر کاری فراهم شود. بعلاوه همراهی مدیران با کارمندان در فعالیت‌های ورزشی در ایجاد انگیزه برای ورزش‌کردن بسیار موثر خواهد بود.

به یاد داشته باشید که علاوه بر اختصاص دادن زمانی طی روز یا هفته برای ورزش‌کردن برای کاهش اثرات تخریبی ناشی از پشت میزنشینی، چند راهکار ساده وجود دارد: اول این‌که بیش از دو ساعت پشت میز ننشینید و هر دو ساعت یکبار به مدت پنج دقیقه راه بروید. دوم آن‌که هنگام کار پشت میز یا کامپیوتر، به طور یکنواخت در یک وضع قرار نگیرید و سرانجام آن‌که به استاندارد بودن میز و صندلی خود توجه داشته باشید.

پونه شیرازی ‌‌/‌‌ گروه سلامت

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

موضوع دیدار هیات طالبان با مقامات جمهوری اسلامی از منظرهای مختلفی قابل بررسی است. شاید ریشه اصلی این مساله به روابط بین طالبان و آمریکا برگردد.

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
پشت صحنه یک «دعوت نحس»

گزارش جام‌جم از تولید جدیدترین سریال ماورائی تلویزیون که بعد از مدت‌ها قرار است روی آنتن برود

پشت صحنه یک «دعوت نحس»

راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر