jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۵۹۸۷۲۴ ۲۸ شهريور ۱۳۹۲  |  ۱۳:۱۹

امدادرسانی به مصدومان حوادث

نبض یک حادثه‌دیده را چگونه بگیریم

در امدادرسانی به مصدومان حوادث مختلف بررسی ضربان قلب و نبض‌گیری از مهم‌ترین اقداماتی است که باید انجام داد، اما گاهی در غیاب امدادگران این شهروندان هستند که باید این کار را انجام دهند. امری که به نظر می‌رسد عده‌ای آشنایی چندانی با آن نداشته باشند.

نبض یک حادثه‌دیده را چگونه بگیریم

نبض فشاری است که قلب با هر بار ضربان به دیوار رگ‌ها وارد می‌کند و به عبارتی تعداد ضربان قلب در دقیقه را از طریق نبض‌گیری می‌توان محاسبه کرد.

نبض‌گیری جز در مواردی خاص غالبا از طریق قرار دادن انگشت روی محلی که شریان خون از نزدیک سطح پوست و روی استخوان عبور می‌کند، انجام می‌شود. از رایج‌ترین نبض‌ها می‌توان به کاروتید یا گردنی و رادیال یا مچی اشاره کرد.

در شیوه کاروتید دو انگشت سبابه و میانی روی رگ‌گردن قرار داده می‌شود و در شیوه رادیال نیز دو این انگشت به روی قسمت داخلی مچ دست گذاشته می‌شود.

همچنین در بدن نوزادان نیز با توجه به اینکه ممکن است امکان نبض‌گیری در گردن یا مچ دست وجود نداشته باشد، از شیوه نبض براکیال یا بازویی استفاده می‌کنند که در آن دو انگشت سبابه و میانی روی رگی که از قسمت داخلی موضوع عبور می‌کند، قرار داده می‌شود.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ویروس انگلیسی و لزوم حساس بودن ما

ویروس انگلیسی و لزوم حساس بودن ما

وقتی وزیر بهداشت از شناسایی نخستین مورد ابتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در کشورمان خبر داد و گفت که او در یکی از بیمارستان‌های خصوصی بستری است و حال عمومی خوبی دارد، درواقع داشت خبر خوبی به ملت می‌داد، از این باب که هیچ پنهان‌کاری‌ای وجود ندارد و در مورد ویروس جهش‌یافته انگلیسی، عزمی برای مهار وجود دارد.

کرونا، سرما و آلودگی هوا

کرونا، سرما و آلودگی هوا

هوای تهران نزدیک به یک هفته است که در شرایط ناسالم قرار دارد و حجم زیادی از آلاینده‌ها وارد ریه شهروندان می‌شود.

مسؤولیت جهانی در عرصه سلامت

مسؤولیت جهانی در عرصه سلامت

روابط میان کشورها براساس مراوداتی که با هم دارند مبتنی بر اراده آزاد است. به این معنا که طرفین این اراده آزاد را دارند که بخواهند با کشورهای دیگر مراوده و رابطه داشته‌باشند و معامله و تجارت کنند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش