چه چیز موجب خوشحالی می‌شود؟

بسیاری از مردم معتقدند که خوشحالی بستگی به این دارد ‌که محیط زندگی پاداش‌های رضایت بخشی را برای فرد تامین کند، براساس این عقیده راه افزایش خوشحالی در دنیا، ایجاد محیطی کامل و بی‌نقص است، این یکی ازفرض‌های نظریه‌ای در روان‌شناسی به نام نظریه روان‌شناسی یادگیری است.
کد خبر: ۴۰۸۶۱۰

براساس این نظریه که توسط فردی به نام اسکینر بنانهاده شده است محیط بی‌عیب و نقص چه محیطی است؟ اگر این سوال ازمردم پرسیده شود که چه چیزی آنها راخوشحال می‌کند، پاسخ‌های یکسانی نخواهید شنید.

دررویکرد دیگری بنام رویکرد شناختی، (به نتیجه می‌رسیم این که همه چیز در محیط اطراف بر وفق مراد باشد تقریبا غیرممکن است) پس چه کار باید کرد؟ دراین‌باره قرن‌ها پیش امپراطور روم به نام مارکوس می‌گوید: اگر از جریان‌های بیرون رنجیده خاطر شدید بدانید که عوامل بیرونی نیستند که شما را رنجانده‌اند، بلکه قضاوت شما در مورد آنهاست که شما را رنجانده است، که شما توانایی چنین قضاوت‌هایی را دارید. شاید این سخن را شنیده باشید که آدم نمی‌تواند خوشحال باشد، مگر این‌که شکم او سیر باشد، با وجود این پس باید در کشورهای فقیر، هیچ‌کس نباید خوشحال باشد، که البته این‌گونه نیست، پس خوشحالی امر ذهنی است. پس من می‌توانم همیشه خوشحال باشم. این‌طور نیست؟

وبلاگ آیینه روان

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها