یکی از مهم‌ترین امتیازات تعالیم دین اسلام که منطبق بر سرشت پاک انسانی است این است که خداوند هیچ خوردنی را حلال نکرده مگر در آن منفعتی وجود داشته و حرام نکرده مگر ضرر و زیانی متوجه سلامت ما بوده است. مشروبات الکلی نیز جزو دسته‌ای از نوشیدنی‌هاست که دین مبین اسلام مصرف آن را حدود1400 سال پیش حرام کرده است و امروزه دانشمندان و متخصصان علوم پزشکی و جامعه‌شناسان توانسته‌اند با دلایل علمی اثرات سوء آن را بر بدن ثابت کنند.
کد خبر: ۳۸۵۲۸۹

 مشروبات الکلی نه‌تنها برای سلامت جسمی زیان دارد بلکه بر سلامت روح و سلامت جامعه نیز تاثیر منفی می‌گذارد. در این میان از علل گرایش به الکل بخصوص در جوانان می‌توان به عللی همچون اضطراب، افسردگی و عدم اعتماد به نفس اشاره کرد. چنین افرادی که تحت فشارهای روانی هستند به اشتباه برای رهایی از فشارها و برای به دست آوردن آرامش به مصرف الکل روی می‌آورند و به تصور خودشان با این کار می‌توانند حداقل چند ساعتی از شبانه روز را با بی‌خیالی طی کنند. اما غافل از این که این تازه شروع دردسر واقعی است و به اصطلاح از چاله به چاه افتادن است.

در لحظات اول پس از مصرف ممکن است فرد دچار نوعی احساس رهایی و به اصطلاح سرخوشی شود، ولی به مرور اثرات مخرب روانی الکل بروز می‌کند. فرد الکلی دچار علائمی همچون عدم تعادل، اختلال در تصمیم‌گیری، اختلال فکری، واکنش تند و پرخاشگرانه می‌شود که همه اینها ناشی از تاثیر مخرب الکل بر سیستم عصبی و مغز است. از دیگر تاثیرات منفی الکل می‌توان به آسیب‌های خانوادگی و اجتماعی اشاره کرد، به طوری که یکی از عوامل موثر در ارتکاب جرم و گرایش به مواد مخدر است.

همچنین بسیاری از جرایم مثل مزاحمت‌های خیابانی و درگیری‌های خانوادگی به دلیل مصرف الکل به وقوع می‌پیوندد.

از مهم‌ترین تاثیرات منفی که مصرف الکل می‌تواند بر بدن داشته باشد، می‌توان به ضعیف شدن استخوان‌ها و افزایش احتمال شکستگی در آنها و همچنین طولانی شدن ترمیم استخوان‌های شکسته، افزایش احتمال ابتلا به نارسایی کلیه و کبدی، کم‌خونی، کاهش قدرت سیستم دفاعی بدن در مقابل بیماری‌ها و اختلال در هضم غذا اشاره کرد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها