jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۹۵۱۵۱   ۲۷ آبان ۱۳۸۸  |  ۰۰:۱۱

مهر: با توجه به تلاش‌های بی‌شماری که به منظور برقراری ارتباط میان مغز جانداران و عمق هوشمندی آنها انجام گرفته است، دانشمندان حالا معتقدند پیچیدگی موجود در میان اتصالات مغزی عامل عملکرد پیچیده مغز در موجودات است. مطالعه بر روی این اتصالات که در مغزهای کوچک عملی‌تر از مغزهای بزرگ است می‌تواند امکان درک دقیق‌تری از عملکرد مغزهای بزرگ تر از قبیل مغز انسان را بدهد.

سوال در اینجا است زمانی که یک حشره با مغزی به اندازه سر سوزن قادر به انجام فعالیت‌های ذهنی از قبیل شمارش، انتخاب، تشخیص چهره و طبقه‌بندی اشکال است، مغزی به بزرگی مغز انسان از چه توانایی‌هایی برخوردار است. در واقع دانشمندان معتقدند مغز بزرگ‌تر همیشه نشانه‌ای از هوش بیشتر نیست. مطالعات جدید توانسته است شواهدی را مبنی بر نامرتبط بودن ابعاد مغز و میزان هوشمندی موجود ارائه کند. برای مثال در میان انسان‌ها، افرادی که از سر یا جمجمه بزرگ‌تری برخوردارند لزوما سطح هوشی بالایی ندارند. وال‌ها با مغزی 9 کیلوگرمی که از بیش از 200 میلیارد نرون ساخته شده است نیز نسبت به انسان‌ها که مغزی یک کیلویی متشکل از 85 میلیارد نرون دارند بسیار کم‌هوش‌تر هستند. در حقیقت مغزهای بزرگ‌تر به جای این‌که در بالا بردن هوش سهیم باشند می‌توانند از بدن‌های بزرگ‌تر که از ماهیچه‌های بیشتری برای کنترل شدن برخوردارند محافظت کنند؛ مانند رایانه‌ها که ابعاد بزرگ‌تر تنها گنجایش آنها را افزایش می‌دهند و نه لزوما سرعت و کاربردشان را.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر