jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۹۱۳ ۲۰ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۴۴

شهریار محمدی: در کشور ما ایران گاهی اتفاقات عجیب و غریبی رخ می‌دهد که از هر زاویه‌ای به آن نگاه می‌کنی، راهی برای فهمش نمی‌یابی. البته عادل فردوسی‌پور این گونه اتفاقات را با یک جمله طلایی از سایر اتفاقات معمولی یا نیمه‌معمولی متمایز می‌کند؛ «این اتفاق از آن رویدادهایی است که فقط در فوتبال ایران رخ می‌دهد.» اما این فقط اتفاقات حوزه فوتبال نیست که چنین ویژگی‌هایی پیدا می‌کند، بلکه در سایر حوزه‌ها هم می‌توان نمونه‌های آن را دید؛ مثلا در همین حوزه میراث فرهنگی.

هنوز چند صباحی از تعریف و تمجیدهای ما از این سازمان نگذشته که خبری تعجب‌برانگیز می‌رسد. چندی پیش که خبر بافت فرش صلح برای اهدا به سازمان ملل متحد منتشر شد و اتفاقا همه از آن استقبال کردند؛ از کارشناس‌ها گرفته تا...

اما حالا در کمال تعجب می‌شنویم که فرش نیمه بافته صلح که قرار بود از سوی سازمان میراث فرهنگی رونمایی شود، از سوی بافنده‌اش به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

کمی به ابعاد این موضوع و حواشی‌اش بیشتر توجه کنیم می‌بینیم که این اتفاق هم از همان اتفاقاتی است که تنها در ایران رخ می‌دهد و لاغیر. حال حساب کنید که نزدیک به یک سال یکی از بزرگ‌ترین سالن‌های کاخ سعدآباد تهران در اختیار یک بافنده که یک شرکت بزرگ فرشبافی دارد - قرار می‌گیرد. سپس دیوار‌های آن سالن مزین می‌شود به تابلو فرش‌های شرکتی خصوصی که صرفا برای فروش به آنجا آورده شده و البته در انتهای آن سالن هم قرار است فرشی به عنوان فرش صلح بافته شود. فرش هنوز چند گره‌ای بیشتر نخورده است که مدیر کاخ موزه بنابه هر دلیلی! تغییر می‌کند و سپس بافنده که با رئیس موزه قرارداد بسته، قهر می‌کند و فرش به دوش از کاخ بیرون می‌رود. جنگ آغاز می‌شود و هر کس، دیگری را متهم می‌کند و فرشی که قرار بوده فرش صلح باشد، می‌شود قالیچه جنگ.

حال حساب کنید اگر از این موضوع بگذریم که چند نفر از سران و بزرگان کشورمان و دیگر کشورهای جهان از این فرش بازدید کرده‌اند و البته گره‌ای بر آن زده‌اند، می‌رسیم به این‌که راستی چرا باید در کشورمان مسائل اینقدر ابتدایی فرض شود که مثلا یک بافنده به خود اجازه دهد فرشی را که این همه تبلیغات داخلی و خارجی به دنبال خویش داشته و البته هزینه‌های هنگفتی را نیز از بودجه بیت‌المال به همراه داشته است، به همین سادگی به نفع خودش مصادره کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر