jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۴۵۱   ۱۸ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۳

گروه اقتصاد: معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران گفت: مهم‌ترین مشکل کشور در زمینه صدور مجوزها برای سرمایه‌گذاری خارجی، سرعت گردش کار است. بهروز علیشیری دیروز در گفتگو با ایرنا، در پاسخ به این سوال که این سازمان برای جذب و تسهیل سرمایه خارجی و کمک به آنها چه اقداماتی انجام می‌دهد، افزود: تعداد مجوزهایی که از سوی سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران از سرمایه‌گذاران دریافت می‌شود، اندک است و حداقل مجوزها دریافت می‌شود. وی توضیح داد: به عنوان مثال بنگاهی که تصمیم دارد در یک زمینه صنعتی به فعالیت بپردازد، ابتدا یک مجوز از اداره صنایع استان ذی‌ربط دریافت می کند و اگر پروژه‌‌هایش، نیازمند کسب مجوز از سازمان حفاظت از محیط زیست باشد، باید آن را هم دریافت کند و سپس می‌تواند فعالیت خود را عملیاتی کند.

معاون وزیر اقتصاد در عین حال، فرآیند صدور مجوز در ایران را زمانبر دانست و اظهار کرد: ساختار، نحوه گردش کار و نظام دیوانی اقتصاد ایران باید پاسخگوی فعالان اقتصادی عرصه بخش خصوصی باشد، به این معنا که اگر بخش خصوصی یک طرح تجاری را آماده و تصمیم بگیرد براساس آن پروژه خود را اجرا کند و اگر در جدول زمانی، فرآیند آغاز کار را سال 1389 تعیین کرده باشد، به دلیل فرآیند طولانی و زمانبر صدور مجوزها ممکن است تمام محاسبات سرمایه‌گذار به هم بریزد، هزینه‌های برآوردی طرح افزایش یابد، اثرات تورمی روی پروژه به وجود آید و گردش کار کند شود. رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران در پاسخ به این سوال که آیا اقداماتی برای بهبود صدور مجوزها صورت گرفته و این اقدامات چقدر مؤثر بوده است، گفت: با ابلاغ سیاست‌ها و قانون اصل 44، محور حرکات و فعالیت اقتصادی بخش خصوصی است و نقش دولت از یک نقش تصدی‌گر توانمند تبدیل به نقشی صرفا پرورشگر و قابله‌گر می‌شود. این امر به معنای یک نگاه مجدد و تغییر دیدگاه‌هاست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای شهر و مدیریت بحران

شورای شهر و مدیریت بحران

شورای شهر تهران به پایان دوره ای دیگر از فعالیت خود نزدیک می‌شود. ارزیابی فعالیت های شورای شهر در زمینه مدیریت بحران برای جمع بندی این دوره و همچنین دستیابی به چشم اندازی روشن برای دوره بعدی شورا، مهم و حیاتی است.

نامزدها برنامه‌محور باشند

نامزدها برنامه‌محور باشند

مردم ایران برای حضوری حماسی در انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 کار بزرگی در پیش دارند و انتظار می‌رود این ملتی که همواره حماسه‌آفرین و تاریخ‌ساز بودند، از این امتحان بزرگ سربلند و پیروز بیرون بیایند.

موج‌های کرونا ادامه دارد

موج‌های کرونا ادامه دارد

اخیرا وزیر بهداشت و درمان در سخنان خود عنوان کرد که موج چهارم ویروس کرونا در کشور کنترل شده و کشور در حال عبور از این موج است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر