یافته های جدید تایید می کند؛

دوزهای یادآور واکسن کرونا و بهبود سیستم ایمنی سالمندان

نتایج یک مطالعه جدید تایید می کند که دریافت دوز یادآور واکسن کرونا بخش مهمی از ایمنی سالمندان را در مقابل بیماری حفظ می کند.
کد خبر: ۱۳۸۲۲۷۱

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر «شأن لِنگ»، یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه جان هاپکینز، گفت: «داده‌ها این موضوع را تأیید می‌کنند که واکسن در ابتدا می‌تواند پاسخ آنتی‌ بادی خوبی ایجاد کند».

لنگ خاطرنشان کرد: «اما افراد مسن باید تشویق شوند تا واکسن و دوزهای یادآور را دریافت کنند تا با کاهش ایمنی ناشی از واکسن، از آنها در برابر عفونت‌های جدید محافظت کنند.»

محققان بیش از ۸۰ مرد و زن ۷۵ تا ۹۸ ساله را مورد مطالعه قرار دادند. شرکت کنندگان دو دوز اولیه از واکسن‌ های کووید ۱۹ را دریافت کرده بودند. آنها هیچ سابقه شناخته شده‌ای از عفونت کووید نداشتند.

۸۴ بزرگسال دیگر کمتر از ۷۵ سال با سابقه واکسیناسیون و عفونت مشابه به عنوان گروه مقایسه قرار گرفتند.

سطوح آنتی بادی در خون افراد مسن‌تر سه تا هشت برابر کمتر از گروه جوان‌تر بود. مردان مسن‌تر حتی نسبت به زنان مسن‌تر، یک تا سه برابر کمتر سطح آنتی بادی داشتند.

سپس شرکت کنندگان واکسن‌ های تقویت کننده کووید دریافت کردند. حدود ۱۴ تا ۳۰ روز بعد، سطح آنتی بادی در افراد مسن‌تر با گروه جوان‌تر مطابقت داشت. مردان دیگر سطح آنتی بادی کمتری نسبت به زنان نداشتند.

این مطالعه خاطرنشان کرد که تحقیقات قبلی کاهش قابل توجهی در پاسخ آنتی بادی محافظ در بین تمام دریافت کنندگان واکسن را شش ماه پس از سری دو دوز اولیه واکسن‌ های کووید ۱۹ ثبت کرده بود. این امر به ویژه در افراد مسن که سیستم ایمنی آنها با افزایش سن ضعیف می‌شود صادق بود.

آزمایش‌ های بالینی برای واکسن‌ها پاسخ آنتی‌ بادی بالایی را در بزرگسالان مسن نشان داده‌اند که محافظت قوی برای آنها فراهم می‌کند. با این حال، نظارت مداوم پس از شش ماه کاهش آنتی‌ بادی‌ ها را نشان داد، بنابراین نیاز به دوزهای یادآور وجود داشت.

منبع: مهر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها