jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۲۱۴۹ ۲۴ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

آنچه مخاطبان تلویزیون بیش از هر چیز دیگر بدان نیاز دارند راستگویی است؛ یعنی باید سریال‌هایی ساخته شود که مردم خیلی راحت فضای حاکم بر آنها را درک کنند و حس نکنند این‌سریال‌ها درباره موضوعاتی است که از آنها خبر ندارند.

مردم ما به طور روزمره چه در محیط کار و چه در معاشرت با خانواده و اطرافیان با فضا و اتفاقاتی روبه‌رو هستند که اگر نتوانیم این فضا را وارد سریال‌ها کنیم یقینا از جذابیت سریال‌مان کم کرده‌ایم.
درست است که رفتن سراغ ژانرهای پراتفاق و پرحادثه مانند جنایی، ترسناک و حتی فانتزی می‌تواند مخاطب را به سمت سریال بکشاند، ولی همچنان یکی از بهترین روش‌ها برای سریال‌سازی کم‌هزینه، تولید سریال‌های رئال با فضای همه‌فهم است.
در تصویرسازی محیط پیرامونی بدنه جامعه باید راستگویی پیشه کنیم و این طور نباشد حرف‌هایی بزنیم که مخاطب حس کند به او دروغ گفته شده. امیدبخشی و دروغگویی در یک‌راستا نیستند بلکه باید مشکلات و مسائل را طرح کرد و درعین حال مفری هم برای ایجاد انگیزه و نشاط باقی گذاشت.
فکر می‌کنم اگر به سمت تولید منصفانه برویم قادر خواهیم بود حتی درباره بسیاری از صنوفی که مردم از آنها گله دارند داستان‌پردازی کنیم و سریال‌هایی بسازیم که برای مردم ملموس باشند؛ این تجربه را در تلویزیون داشته‌ایم و فقط باید با تجمیع قوا و شناسایی نیروهای انسانی درجه اول سعی کنیم این‌تجربیات را مجددا به جریان بیندازیم. البته یادمان باشد که از ممیزی بیهوده کم کنیم و سعی کنیم در نقد جانب انصاف را رعایت کنیم تا خدای نکرده شرایطی پیش نیاید که بی‌دلیل در بیان ایرادی زیاده‌روی کنیم. اگر میانه‌روی را پیشه کنیم قطعا خواهیم توانست در انتقال پیام به مخاطب و سرگرم‌سازیش موفق باشیم.

علیرضا افخمی

نویسنده و کارگردان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر
حمله به رکورد ۵۰‍۱

مجتبی ملکی، قهرمان پاورلیفتینگ جهان در گفت‌وگو با جام‌جم از هدف بزرگ بعدی‌اش گفت

حمله به رکورد ۵۰‍۱

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر