jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۰۷۳۵۵   ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

سیل‌زدگان این روزها با مشکلات ناشی از افزایش دمای هوا روبه‌رو هستند

جنگ تن به تن با گرما

تقریبا دو ماه از سیل لرستان و خوزستان می‎گذرد. در ابتدا، خانه و محل اسکان، نیازهای اولیه برای زنده ماندن و وسایل بهداشتی دغدغه مردمی بودند. حالا اما به اضافه همه اینها، گرما هم مشکلات مردم را بیشتر کرده است. حالا گرما، شکل شهرها و روستاهای سیل‏زده را تغییر داده است. با فرارسیدن ماه مبارک رمضان و کاهش حضور گروه‎های جهادی و خیرین، حالا این مردم سیل‏زده هستند که با پشه‎ها، عقرب و مارها دست و پنجه نرم می‎کنند. این روزها تنها دشمن آنها، حشرات موذی نیستند. گرما هم وارد میدان شده است و قلدرانه، وسط میدان ایستاده و حریف می‏طلبد. گرمای هوا در اهواز بالای 40 درجه است، در بعضی از مناطق هوا به 50 درجه هم می‏رسد، چیز عجیبی نیست. این روزها مردم سیل‏زده باید نیروی خود را جمع کنند و به جنگ تن به تن با حشرات و گرما بروند.

همه «یوما» صدایش می‌کنند. خانه‏اش را که آب گرفت، پناه برد به جنگل، جنگل که نمی‎شود اسمش را گذاشت. چند درخت‎ کوتاه که سایه کم‌رمقی هم دارد و یوما هم زیراندازش را آنجا پهن کرده است. زیراندازی که درواقع یک پتو است و از خیرین به او رسیده. از خانه‎اش چیزی نمانده و تمام وسایل خانه‏ هم در سیل خراب شده است. اینجا هوا در روز به 50درجه هم می‎رسد. عرق صورتش را پوشانده است. در گرمای سخت حمیدیه، روزه‎دار هم هست، به عربی می‎گوید:‌ «هیچ وسیله‏ای نداشتم. صبح نفهمیدم که اذان را کی گفتند.» بدون سحری، روزه گرفته و دیابتی هم هست. به او که می‎گویم با این شرایط چرا روزه گرفتی؟ جوابش ساده است:‌ «مسلمانی‌‌ام را اثبات می‏کنم. در هر شرایطی باید مسلمان بود.» این گوشه‌ای از شرایط مردم سیل‏زده استان‎های جنوبی است. فریده بردباری به همراه همسرش در چادر زندگی می‎کند. بردباری با فارسی دست‎وپا‌شکسته، می‌گوید خانه‏شان را که در روستای بیت‌شوکایه بود، ویران شده است، حالا به دشت پناهنده شده‏اند و در چادر زندگی می‎کنند. فریده هم مانند یوما در گرمای هوای اهواز بدون هیچ وسیله سرمایشی روزگار می‎گذراند. فریده می‎گوید آسم دارد و این روزها که هوای اهواز هم شرجی و گرم است، نفس کشیدن برایش سخت است. چادری که فریده در آن زندگی می‎کند، پر از پشه است. در دمای بالای 40 درجه هیچ سیستم سرمایشی وجود ندارد و آفتاب تنها سرپناه مردم است!
مثبت 50درجه
روناک رستمی، مددکار اجتماعی است که این روزها از شهر زلزله‎زده خود، سرپل‏ذهاب برای رسیدگی به حال مردم سیل‏زده‎ به خوزستان رفته است. او به ما می‎گوید:‌‌ «دماسنج من در بعضی از روستاهای شادگان و سوسنگرد 50 درجه را هم نشان می‎دهد.» در شرایطی که در برخی روستاها آب پایین رفته است، مردم هم از محل‎های اسکان به روستاها بازگشته‏اند. مشکل اما از همین جا شروع می‌شود. گل‎‏ولای و لجنی که در حیاط خانه‏ها انباشته شده و قورباغه‏ها از سروکولش بالا می‏روند و شوره‏ای که بر دیوارهای سفید خانه‎ها نشسته است؛ این تصویری است که مردم با آن روبه‎رو می‏شوند. رستمی توضیح می‎دهد که جای گزش پشه روی پوست همه اهالی سیل‏زده و مخصوصا کودکان وجود دارد. او البته می‎گوید که مار و عقرب هم در منطقه زیاداست و از لطف خداست که تا به حال هیچ کسی را به خاطر عقرب و مار به بیمارستان منتقل نکرده‏اند. او می‏گوید:‌ «شاهد بوده خانواده‌ای در زمان ناهار داخل چادرشان نشسته بودند و سفره پهن بوده و داشتند ناهار می‎خوردند که یک مرتبه، ماری بزرگ، از سقف چادر به درون سفره افتاده.» روناک تعریف می‏کند درنهایت مار را کشته‌اند، اما خطر جانی در کمین تمام کودکانی است که در چادرها زندگی می‏کنند.
پنج شش خانواده در یک اتاق
همه، جنوب را با گرمایش می‏شناسند و می‏دانند شرایط جوی و آب‏وهوایی در شهرهای جنوبی طوری است که وسایل سرمایشی خیلی جلوتر از سایر شهرها، ابتدا در استان‏های جنوبی روشن می‏شود. به همین علت شب‎‏گردی در جنوب رواج دارد. حال با وجود سیل و آسیبی که به وسایل برقی وارد شده است، بسیاری از مردم، از گرما فراری‏اند. روش مردم برای خنک کردن خود، عجیب است. رستمی می‏گوید خانه‏هایی که در آنها وسایل سرمایشی مانند پنکه سقفی داشته‏اند شرایط بهتری دارند. از نظر این مددکار اجتماعی، آنها از خوشبخت‏ترین مردمان هستند. در این میان اما عده زیادی از مردم که پنکه برقی ندارند و سیل، کولر گازی‏شان را خراب کرده است، در گرما مانده‏اند. برای آنها چار‏ه‏ای جز پناه گرفتن به خانه‎هایی که پنکه سقفی دارند، نیست. در بسیاری از مواقع، پنج شش خانواده با هم، در یک اتاق کوچک در تمام روز وقت می‏گذرانند تا زمانی که با فرارسیدن شب، هوا کمی خنک‎تر شود و به خانه‏های خود بازگردند. رستمی توضیح می‏دهد در این شرایط مردم خوزستان، روزه هم می‏گیرند و در گرمای جانگداز به‌سر می‏برند.
توقف ساخت و ساز
همه فکر می‏کنند چون استان لرستان در منطقه خوش‎ آب‏وهوایی مانند غرب ایران و در میان کوه‏ها قرار دارد، گرما، راهی به پلدختر سیل‏زده ندارد و حالش هم خوب است. درصورتی که این طور نیست. پلدختری که سیل به سراغش رفته است، در جنوب استان لرستان قرار دارد و در مجاورت استان خوزستان سوزان واقع شده است. این روزها که هوا به سمت گرمی می‏رود، مشکلات بیشتر شده است. در مناطق سیل‏زده معمولان و پلدختر هم شرایط به همین شکل است و این گرماست که جولان می‏دهد. حجت‏الاسلام محمد صدارت مدتی است در قالب یک گروه جهادی، در روستاهای معمولان فعالیت می‏کند. او می‎گوید بعضی روزها، دمای هوا به 40 تا 50 درجه هم می‎رسد. صدرات اولین مشکلی را که در روستاهای سیل‎زده وجود دارد، توقف در ساخت و ساز می‏داند. او می‏گوید: «به خاطر ماه مبارک رمضان، کار ساخت و ساز، به بعد موکول شده لذا مردم مجبورند در چادرها زندگی کنند.»
امکان سیستم سرمایشی در چادرها وجود ندارد و از آنجا که سیل استان لرستان، وحشی و طغیان‎گر بوده است، بسیاری از وسایل منزل، از جمله وسایل سرمایشی را با خود برده است. هرچند صدارت، به همراه گروهی، برای اهالی سیل‏زده، کلمن آب تهیه کرده‌اند و وسایل برقی را که امکان تعمیر دارند تعمیر می‎کنند.
حشرات سیاه هدیه جدید سیل
مشکل مهم اهالی اما چیزی دیگری است. صدارت توضیح می‏دهد:‌ «پیدا کردن یخ معضل بزرگ ماست.» سیل که آمد، وسایل و تجهیزات کارخانه یخ منطقه را با خود برد.
حالا اهالی منطقه با مشکل پیدا کردن یخ روبه‏رو هستند. در این بین، خانواده‏های اندکی که یخچالشان در سیل سالم مانده است، برای خود و همسایه‏ها یخ می‏سازند. شرایط اما در چادرها به بدترین شکل ممکن است. خانواده‏هایی که در چادر زندگی می‏کنند، با آب پاشیدن روی چادرشان و مرطوب کردن آن، سعی می‏کنند کمی از گرمای هوا بکاهند.
هرچند خانواده‏هایی که گل خانه‏هایشان تخلیه شده است، روزها در خانه‏ها زندگی می‎کنند، تا کمی خنک شوند و آفتاب کمتر اذیتشان کند. اما شب که خطر ریزش وجود دارد، از خانه‎ها به بیرون می‏آیند و در هوای باز یا در چادرها می‎خوابند.
صدارت توضیح می‎دهد گل‏های تخلیه شده از خانه‎ها در کنار خیابان‎ها ریخته شده است و همین باعث شده مأمنی برای زندگی و رشد حشرات موذی باشد. حالا دیگر به لطف سیل، حشرات سیاه‌رنگی به وجود آمده‌اند که محلی‏ها می‎گویند، قبلا وجود نداشته‌اند. حشراتی که کسی نام آنها را نمی‏داند ولی خوب نیش می‏زنند.
هرچند که به همراه آنها حشرات دیگری هم هستند که به جان اهالی افتاده‏اند و از شیره جانشان تغذیه می‎کنند و بیماری را انتقال می‎دهند.

گرمازدگی و مار گزیدگی

شرایط در پلدختر دست‌کمی از روستاهای معمولان ندارد. اغلب اهالی که سیل خانه‏هایشان را شسته و برده است، روزهای اول در خانه اقوام و دوستان زندگی می‏کردند.
حالا اما دو سه ماه از سیل می‏گذرد و ماندن در شرایطی که فشار اقتصادی بر سر بسیاری از خانواده‏ها سایه انداخته است، برای اهالی شهر جایز نیست. گل‏های خانه‏ها تخلیه شده‏اند. این گل‏ها هم در کنار خیابان و در شهر رها شده‏اند. آفتاب تند به گل‏های خشک‌شده‏ می‏تابد و گرمای هوا را هم بیشتر می‏کند.
به واسطه همین گل‏ها که در کنار خانه‏‎ها رها شده است، حشرات موذی زیادی وارد شهر شده‏اند. چند مورد عقرب و مارگزیدگی در بیمارستان، امام خمینی (ره) هم گزارش شده است.

لیلا شوقی
جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

رزمایش اقتدار ۹۹ نیروی زمینی ارتش، دیروز و امروز در سواحل مكران در منطقه عمومی جاسك و با شركت تیپ ۵۵ هوابرد شیراز، تیپ ۶۵ نیرو مخصوص، تیپ ۲۲۳ نیرو مخصوص واكنش سریع و با پشتیبانی نیروی هوایی و هوانیروز ارتش در حال برگزاری است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر