jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۱۱۹۲۸۲۷   ۰۱ اسفند ۱۳۹۷  |  ۰۸:۳۷

چهلچراغ انقلاب اسلامی، عنوان مراسمی که امروز در تالار شهید باکری مجتمع دانشگاهی ولیعصر به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی و دانشگاه آزاد برگزار گردید و از چهل اثر حوزه مطالعات انقلاب اسلامی رونمایی و بازنمایی شد و کتاب «جریان شناسی سیاسی انقلاب اسلامی» بنده که به چاپ بیستم یکم رسیده است نیز جزء این چهل اثر بود، افتخار داشتم تا بعنوان مولف این کتاب در این مراسم سخنرانی کنم.

راه‌‌اندازی جایزه جهانی انقلاب و امام خمینی (ره)

در این سخنرانی موضوعات مختلفی را مطرح کردم که مهمترین آنها در چند مبحث قابل بیان است:

در شرایط کنونی تولید آثاری در حوزه مطالعات انقلاب اسلامی دارای اهمیت فراوانی است زیرا این رویداد مهم در دهه‌های پایانی قرن بیستم، به عنوان بزرگ‌ترین حادثه قرن رخ داد و بر همین اساس گروهی از صاحب‌نظران، آن را به عنوان #قرن_خمینی و قرن تجدید حیات اسلام نامیده‌اند؛ از جمله آنتونی گیدنز جامعه‌شناس مشهور بریتانیایی که می‌گوید: انقلاب اسلامی موجب شد نگاه جهانیان در قرن بیستم از دو مکتب فکری و غالب #مارکسیسم و #لیبرالیسم به سوی اسلام معطوف شود.

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت در این بین آن است که #انقلاب_اسلامی علاوه بر تغییر نگرش در حوزه نظریه‌ها و تئوری‌پردازی، در عرصه عمل هم توانست تاثیری جدی بر جنبش‌های اسلامی و حرکت‌های آزادی‌بخش جهانی داشته باشد به عبارتی این رویداد بزرگ بین‌المللی نظریه #حکومت_اسلامی امام خمینی(ره) را به عنوان جانشین الگوی رژیم سلطنتی تئوریزه کرد.

تاکنون کنگره‌های متعددی در مورد انقلاب ایران برگزار شده و مستندهای فراوانی در مورد آن ساخته شده که گویای اهمیت انقلاب اسلامی است البته لازم است جریان تولید ادبیات انقلاب اسلامی از سوی خود ما مدیریت شود؛ و برای این منظور لازم است باب گفت‌وگو، نقد و بررسی و فضای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در این باره گشوده شود و توسعه یابد که در این راستا باید سقف تحمل و مدارای مسئولان افزایش یابد به نحوی که به پرسش‌ها و شبهات پاسخ‌های مستدل و باورپذیر بدهند زیرا پاسخ‌های دیروز برای سوالات امروز کافی نیستند.

در همین مسیر باید از تحلیل‌های توصیفی به سمت تحلیل‌های کمی و میدانی حرکت کنیم و بدین منظور می‌بایست تالیفات حوزه انقلاب اسلامی مبتنی بر داده‌های تجربی باشند و روش‌شناسی و متدولوژی‌های مختلف مد نظر قرار بگیرند به دیگر سخن بعد از 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، باید جعبه سیاه انقلاب در اختیار محققان و پژوهشگران قرار بگیرد زیرا از این طریق می‌توانیم آثار دست اول مبتنی بر اسناد و مدارک و شواهد واقعی را ارائه کنیم و در عرصه جهانی، تولیدات فاخری را بروز و ظهور دهیم.

حمایت و پشتیبانی از ناشران، مولفان و نشریات علمی و پژوهشی حوزه انقلاب اسلامی یکی از موضوعاتی بود که به طور جدی بر آن تاکید کردم زیرا معتقدم هنوز فاقد باشگاهی برای تمرکز اجتماع اساتید ، نویسندگان و صاحب‌نظران حوزه انقلاب اسلامی هستیم که باید هر چه سریع‌تر برای شکل‌گیری چنین پاتوقی اقدام شود همچنین در پژوهش‌هایی با محوریت انقلاب اسلامی، لازم است به مقوله آینده‌پژوهی و آینده‌نگری توجه ویژه‌ای صورت بگیرد.؛ بسیاری از کتاب‌ها و پژوهش‌های کنونی ناظر به گذشته یا زمان حال هستند ولی نیاز به آینده‌نگری هم داریم، اینکه 50 سال دیگر دنیا به کدام سمت می‌رود و جایگاه ما کجاست.

نکته اساسی این است که در مطالعان آینده‌پژوهشی باید مسائل بنیادی جهان را پیش‌بینی و تاثیر آن بر تحولات حوزه‌های فرهنگ، اجتماع، سیاست و اقتصاد را بررسی کرد، تصویر ایران اسلامی را در چنین جهانی به درستی ترسیم کرد و آینده را به درستی شناخت.

در پایان صحبت‌هایم به بیانیه #گام_دوم_انقلاب که از سوی رهبر معظم انقلاب اعلام شده پرداختم، اینکه این بیانیه نقشه راه ایران برای نیم قرن آینده را ترسیم کرده است و تلاش مستمر و عالمانه برای نظریه‌پردازی، تئوری‌پردازی حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها، اساتید، محققان و پژوهشگران را به خود معطوف می‌کند.

در رابطه با پیشنهاد راه‌اندازی جایزه جهانی انقلاب و امام خمینی (ره) هم این مطلب را عنوان کردم که باید آثار و تولیداتی در عرصه جهانی منتشر و آثار نمایشی در شأن انقلاب، برای معرفی انقلاب منتشر شود.

علی دارابی - معاون امور استان های رسانه ملی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

یک پیشرفت خیره‌کننده

یک پیشرفت خیره‌کننده

گمانم سال ۸۷ بود که گزارشی رفته‌بودیم درباره این‌که جایگاه کتاب در سبد خانوارها چقدر است؟ تیتر گزارش از آنهایی بود که به یاد می‌ماند؛ کباب یا کتاب؟ بعد هم قیمت کتاب را ( که آن زمان بسیار ارزان بود) قیاس کرده‌بودیم با خوراکی‌ها.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر