jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۹۰۲۹۸   ۱۶ بهمن ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

در زمان‌های دور در شمالی‌ترین نقطه مرکز شهر، مرد نقاشی زندگی می‌کرد که تابلوهای زیبایی می‌کشید. در تابلوهای او منابع نوری فراوانی وجود داشت و بجز از سمت بالا از سمت راست از سمت چپ از پایین از مرکز از داخل رودخانه از پشت برگ‌ها و از پای سرو بلند نور تابیده بود و همه اجزای تابلو به‌غایت زیبا و نورانی بودند.

مرد نقاش تابلوهای خود را در حراج بزرگ تهران عرضه می‌کرد و با قیمت بالا به کلکسیونرهای داخلی و خارجی می‌فروخت. روزی یکی از همسایگان مرد نقاش به او گفت: «ای مرد نقاش، تو برای هر تابلو خدا تومان به جیب می‌زنی، در حالی‌که فقرای بسیاری در همسایگی تو هستند. از مرد قصاب یاد بگیر با آن‌که وضع مالی متوسطی دارد، هر روز مجانی به فقرا گوشت می‌دهد. ای‌کاش در این مملکت مردم به فکر یکدیگر بودند و مجمع تشخیص مصلحت وطن وجود داشت.» وی در پایان افزود: «تو خیلی خسیس و بخیل و مرفه بی‌درد هستی.»
مرد نقاش در پاسخ مرد همسایه هیچ نگفت. مدتی بعد مرد نقاش در اثر تصادف رانندگی از دنیا رفت و در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد. بعد از چند روز، مرد همسایه متوجه شد که مرد قصاب دیگر کمکی به فقرا نمی‌کند و گوشت رایگان در اختیار آنها نمی‌گذارد. پس به‌سراغ او رفت تا علت را جویا شود. وقتی علت را جویا شد، مرد قصاب به او گفت: «این مرد نقاش بود که پول گوشت‌ها را به من می‌داد تا بین فقرا تقسیم کنم. من خودم وضعم طوری نیست که این کار را بکنم.» در این هنگام مرد همسایه که متوجه زود قضاوت کردنِ خود شده بود، رو به دوربین کرد و گفت: «بیاییم دیر قضاوت کنیم.» وی افزود: «بیاییم یاد بگیریم.» و خاموش شد.

امید مهدی‌نژاد

طنزنویس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر