jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۶۴۶۰۰   ۲۴ شهريور ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

عکسی که ما را یاد «بوی‌پیراهن یوسف» انداخت

تعظیم به حوادث عظیم!

عظمت حادثه گاهی وقت‌ها آنقدر آدم‌ها را مبهوت خودش می‌کند که دیگر نمی‌شود معنا را به بند واژه و کلمه کشید. شاید همین هم بود که وقتی با یکی از عکاسان صحنه وداع پدر شهید طنوریان تماس گرفتیم تا شرح حال آن صحنه را از زبان خودش بگیریم قفل کرد و گفت من در حد و اندازه‌های این حرف‌ها نیستم! طنوریان 35 سال قبل آخرین دیدارش را با برادر در پادگان دوکوهه انجام داد و دیگر هیچ خبری نشد و در جایی از تاریخ گم شد. مادر بعد از 30 سال چشم‌انتظاری در نهایت از دنیا می‌رود. پدر اما گرچه شکسته اما همچنان چشم‌انتظار می‌ماند تا در نهایت پاره‌ای استخوان از فرزند 20 ساله بر می‌گردد و باقی را هم که احتمالا خیلی‌ها دیده‌اند. پدر شکسته‌ای که به کمک واکر به معراج آمده تا بعد از 35 سال بقایای علی 20 ساله‌اش را ببیندو به پهنای صورت اشک بریزد.

فضا آنقدر سنگین هست که نتوان چیزی در موردش گفت. آدم را یاد علی نصیریان در «بوی پیراهن یوسف» میاندازد زمانی که بر سر مزار خالی از پیکر فرزند مفقودالاثرش رفت و با او درد دل میکرد.

صحنهای که با موسیقی تکاندهنده مجید انتظامی هم همراه شده است: «میبینی یوسف؟! میبینی چه کردی؟! این انصافه؟! خودتو به من نشون بده! من که میدونم این تو [قبر] نیستی! بچه جون! من خستهم! از من پیرمرد چه انتظاری داری؟ خودتو به من نشون بده! برید کنار! شما رو به مقدسات برید کنار بذارید تا چشام سو بده ببینمش!» کسی در جایی گفته بود «بوی پیراهن یوسف» تنها جایی است که نصیریان همه وجودش را برای آن خرج کرده. من اما به نظرم عظمت حادثه آنقدر بوده که حتی نصیریان هم مبهوت آن شده... نه مبهوت که انگار حلِ در حادثه شده و وقتی حل در حادثه بشوی لاجرم جزئی از آن خواهی بود.

دیدن صحنه دیدار پدر علی با علی بعد از 35 سال آدم را مبهوت و حل در حادثه میکند. عظمت واقعه آنقدر بالاست که تو را آرام آرام در خود میگیرد و تو جزئی از آن میشود. با این تفاسیر باید به امین جلالی عکاس خبرگزاری جمهوری اسلامی که، یکی از معدود عکاسان ثبتکننده این لحظات بوده حق داد که نتواند حرفی به زبان براند. معنا خیلی که بزرگ و بسیط شود دیگر در زبان و واژه و کلمه نمیگنجد. باید کناری ایستاد و ذره ذره آن را شهود کرد. همین!

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیریت خشکیده

مدیریت خشکیده

خشکسالی، شکارچی حیات وحش شده‌ است، فلامینگوها در بختگان زمینگیر شده‌اند و دوستداران محیط‌زیست برای نجات آنها به تکاپو افتاده‌اند، اما این داستان تلخ محدود به بختگان و جوجه فلامینگوها نیست.

اتفاقی مبارک

اتفاقی مبارک

اعلام حکم خلع‌ ید مالک متخلف هفت تپه، اتفاق میمون و مبارکی بود که متاثر از زحمات مجموعه‌هایی از نیروهای دلسوز انقلاب اسلامی بود.

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

پس از روی كار آمدن بایدن در آمریكا و امیدواری برخی جریان‌ها به تكرار تجربه‌های گذشته در مذاكره با غرب، رهبر انقلاب حرف قطعی را درباره نحوه مواجهه ایران با كشورهای عضو برجام، چنین اعلام كردند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، باید آمریكا همه تحریم‌ ها را در عمل لغو كند و ما بعد راستی‌آزمایی كنیم.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر