jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۶۸۲۲۸ ۰۹ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفت‌وگو با جام‌جم مطرح کرد

مقابله با قاچاق سازمان‌یافته سرعت می‌گیرد

مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال‌های اخیر با اتکا به رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بویژه بند 19 آن، رویکردهای اجرایی در این زمینه و برنامه‌ریزی، سیاستگذاری، هماهنگی و نظارت منسجم در چارچوب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز شرایطی را فراهم آورد تا کاهش 50 درصدی حجم قاچاق در یک روند برنامه‌ریزی شده محقق شود.

از این‌رو بر آن شدیم تا برای بررسی چگونگی روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز، با مهندس حبیب‌الله حقیقی، رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت‌وگو کنیم. در ادامه مشروح این گفت‌وگو را می‌خوانید:

مهم‌ترین دلائل و زمینه‌های اقتصادی که منجر به قاچاق می‌شود چیست و چه پیامدی دارد؟

قاچاق کالا و ارز و پیامدهای آن تأثیر مخربی در امر تولید، تجارت قانونی، سرمایه‌گذاری و اشتغال دارد و براساس مطالعات و آسیب‌شناسی انجام شده این ستاد در ابتدای دوره جدید مبارزه (سال 1392)، وجود مشکلات عدیده در نظام تولید، نامطلوب بودن فضای کسب و کار، عدم نظارت و کنترل مناسب در مبادی ورودی، عدم شفافیت در گردش پول و ارز، ضعف در اصلاح قیمت حامل‌های انرژی بویژه فرآورده‌های نفتی، نظام مالیاتی معیوب و غیرشفاف، عدم کارایی سیاست‌های مبارزه با پولشویی و رهگیری منابع حاصل از قاچاق، فقدان برنامه جامع و هدفمند برای تعیین ورودی کالا، تعدد انحراف کارکردی برخی معافیت‌های گمرکی و تجاری، مشکلات موجود در نظام تجارت فرامرزی از جمله تعدد هزینه‌ها، تعدد اسناد و فرآیند طولانی و پیچیده تجارت قانونی و شرایط اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه، برخی از مهم‌ترین علل و بسترهای اقتصادی بروز قاچاق کالا و ارز هستند.

برای اجرای برنامه ملی مهار و کاهش حجم قاچاق کالا و ارز در کشور تعامل شما با دستگاه‌های عضو چگونه بوده و در این خصوص چه اقداماتی صورت گرفته است؟

خوشبختانه ارتباط ما و دستگاه‌های عضو ستاد بسیار خوب و سازنده بوده است و همه با حداکثر توان برای اجرای برنامه ملی مهار و کاهش حجم قاچاق کالا و ارز اقدام کرده‌اند. طی این مدت بیش از 20 جلسه با اعضای اصلی داشته‌ایم که در آن بیش از 60 موضوع مطرح شده است و خروجی آن نزدیک به 50 مصوبه بوده است.

آیا با سایر سازمان‌هایی که عضو ستاد نیستند نیز همکاری داشته‌اید؟

بله، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در برنامه‌ریزی‌های خود از ظرفیت سایر دستگاه‌های غیرعضو نیز استفاده می‌کند. به نحوی که با مرکز آمار، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، شرکت ملی پست، سازمان بورس اوراق بهادار، سازمان فنی و حرفه‌ای، دبیرخانه انجمن‌های علمی قم، حوزه‌های علمیه، وزارت ارشاد، دانشگاه مفید و خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران نیز تفاهم‌نامه همکاری منعقد کرده است.

برای اصلاح فرآیندها و شفاف‌سازی فعالیت‌های تجاری و اقتصادی چه اقداماتی صورت گرفته است؟ و مشخصا چه دستگاه‌هایی در این رابطه با ستاد همکاری داشته‌اند؟

اصلاح و بهبود سیاست‌های تجاری و اقتصادی، استقرار و بهره‌برداری از سامانه‌های الکترونیکی و فسادزدایی از طریق شفاف‌سازی فرآیندهای تجاری، گمرکی، حمل و نقل و انبارش کالا از مهم‌ترین اقدامات انجام گرفته در این حوزه بوده است که گمرک، وزارت صنعت، سازمان راهداری، واجا، ناجا، وزارت بهداشت، بانک مرکزی، اتاق بازرگانی و وزارت جهاد کشاورزی بیشترین میزان همکاری را در این خصوص داشته‌اند.

تا به حال کدام‌یک از سامانه‌های الکترونیکی مبارزه با قاچاق کالا و ارز استقرار یافته‌ و آیا به بهره‌برداری رسیده‌ است؟

در حال حاضر پیگیری طراحی، استقرار و بهره‌برداری از سامانه‌های شناسایی و مبارزه با کالای قاچاق، پنجره واحد، انبارها و مراکز نگهداری، پایگاه اطلاعات محکومان قاچاق، سامانه بارنامه برخط، ثبت سفارش در سامانه جامع تجارت، شناسه کالا و رهگیری کالا و جامع ارزی به پایان رسیده است. البته بجز این هشت سامانه اصلی، سامانه‌های فرعی دیگری نیز نظیر غذا و دارو، اموال تملیکی، مجوزها، مرزنشینان، بیمه، عملیات بندری، نظارت ارزی، ثبت معاملات نفتی و تخصیص سوخت به سهمیه‌بگیران وجود دارد که طراحی آنها انجام شده یا بعضا مستقر شده و به بهره‌برداری رسیده‌اند. به‌طور خلاصه هشت سامانه اصلی و حدود 40 زیرسامانه یا سامانه فرعی یا در حال فعالیت است یا در حال راه‌اندازی که این سامانه‌ها در امر مبارزه با قاچاق کالا و کاهش حجم قاچاق بسیار تأثیر گذار است.

به عنوان آخرین سؤال، برنامه ستاد برای مقابله با قاچاق کالا و ارز در دولت دوازدهم چیست؟

با توجه به انتخاب شعار تدبیر و امید برای تولید و اشتغال برای هفته دولت و نقش مؤثر مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این رابطه تمام تلاش ما در راستای تحقق این شعار خواهد بود. در ادامه روند مبارزه، پیگیری و اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های بلندمدت ستاد در اولویت قرار دارد. همچنین تکمیل سامانه‌ها و مقابله با قاچاق کلان و سازمان‌یافته و اجرای مصوبات دولت درزمینه معافیت‌های مرزنشینی از جمله کولبری و ملوانی از دیگر اولویت‌های ما خواهد بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر