jamejamonline
ورزشی سایر کد خبر: ۹۰۴۵۴۶ ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۱۵:۳۹

در پی قهرمانی تیم استقلال خوزستان در لیگ برتر فوتبال ایران، اصطلاح «هلل یوس هل یوسه» بار دیگر بر سر زبان هواداران شادمان نشست و برخی از روزنامه‌های ورزشی نیز تیتر زدند: هلل یوس هل یوسه. در این میان بعضی از گویندگان و نویسندگان، این عبارت را به اشتباه تلفظ می‌کنند یا می‌نویسند. اما «هلل یوس هل یوسه» یعنی چه؟

«هلل یوس، هل یوسه» یعنی چه؟

به گزارش جام جم ورزشی و به نقل از «عصر ایران»، شاهین بهرام‌نژاد در وبلاگ خود در‌ این‌باره نوشت: معنی «هلل یوس» در طول زمان فراموش شده است. واژه «هلل یوس» عربی است اما در اشعار فارسی به اشتباه می‌نویسند: «هللیوسه» یا «هللیوس». حتی معنی این واژه‌ها ارتباطی با اشعار ندارند. «هلل» به معنی آواز بارش باران است مانند «هلهله» که به معنی سر و صدای حاکی از شادی و شعف است. «یوس» نیز به معنی مرد ناامید است. («یوس» برای نوشتن زن ناامید در جمله به کار گرفته نمی‌شود). اگر این دو واژه را تبدیل به یک جمله پارسی امروزی کنیم چنین می‌شود: ای مرد ناامید! آواز بارش باران بخوان.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
اسطوره نشد، اسطوره نیست

اسطوره نشد، اسطوره نیست

یکی از جذاب ترین فوتبالیست های تاریخ 45 ساله شد، فوتبالیستی که در دوران اوج خود حتی از فوق ستاره های گران قیمت دنیای فوتبال بیشتر محبوبیت داشت. امروز بکام در 45 سالگی هنوز محبوب است، محبوب و البته جذاب.

همه جنجال ها از ایتالیا می آید

همه جنجال ها از ایتالیا می آید

9 ماه پیش بود که پیش از اینکه روح استقلالی ها خبر هم داشته باشد روزنامه «گازتا دلواسپور» ایتالیا اقدام به چاپ سلسله اخباری در رابطه با استراماچونی سرمربی استقلال کرد و مدعی شد که او به زودی از جمع آبی پوشان تهرانی جدا می شود.

شنای دلالیسم در دیگ جوشان کرونا

شنای دلالیسم در دیگ جوشان کرونا

دیگر حسابش از دستمان در رفته که ویروس کرونا چند روز است کشور ما که نه تمام دنیا را درگیر خودش کرده است. اما این همه گیری کرونا آنقدر طول کشیده که حوصله بعضی ها بدجوری سر رفته است از جمله دلال های محترم و ریز و درشتی که جزئی جدایی ناپذیر از فوتبال ایران محسوب می شوند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر