گروه سلامت: رئیس سومین همایش سالانه انجمن نوروژنتیک ایران گفت: از مهم‌ترین مشکلات آزمایشگاه‌های تشخیص مولکولی، گران بودن تجهیزات و ملزومات مورد نیاز است که متخصصان نمی‌توانند خودشان آنها را تهیه کنند. محمد‌حسن کریمی‌نژاد در نشست خبری سومین همایش سالانه انجمن نوروژنتیک ایران، گفت: این متخصصان مجبور هستند کار نکنند و یا با امکانات کم فعالیت کنند که در این زمینه کمک دولت می‌تواند موثر باشد.
کد خبر: ۲۹۹۲۷۱

وی افزود: بسیاری از بیماری‌های ژنتیکی در داخل کشور تشخیص داده می‌شود و با توجه به این که درصد شیوع آنها بالاست، نیاز به افزایش تعداد مراکز تشخیصی بخش خصوصی است، اما متاسفانه وزارت بهداشت در دادن مجوز به افراد واجد صلاحیت محدودیت ایجاد کرده است.

دکتر کریمی‌نژاد تصریح کرد: انجام مشاوره ژنتیک برای مادران باردار بالای 32 سال، ازدواج‌های فامیلی و افرادی که بیماری ارثی و ناشناخته و به میزان زیاد در خانواده‌هایشان است، توصیه می‌شود.

همچنین در ادامه شهریار نفیسی، دبیر علمی این همایش گفت: غربالگری بیماران ژنتیکی پس از تولد از اهمیت بالایی برخوردار است. بیشتر بیماری‌های ژنتیکی که در بدو تولد علامتی ندارند بیماری‌های متابولیکی ارثی هستند که غربالگری آنها نیز باید هر چه سریع‌تر در کشور همه‌گیر شود.

وی با اشاره به محورهای این همایش گفت: بیماری‌های مختلف در این همایش از جمله بیماری‌های مخچه‌ای و عدم تعادل، اختلالات حرکتی مانند پارکینسون و ام ‌اس و نحوه تشخیص روش‌های جدید درمان آنها در این همایش بررسی می‌شود.

وی با بیان این‌که بیش از 50 درصد ژن‌ها در مغز هستند، اضافه کرد: بسیاری از بیماری‌های ژنتیکی ارتباط با اختلال مغز دارند که می‌توان آنها را به عنوان بیماری‌های عصبی ‌ ارثی تلقی کرد.

محمدحسین صنعتی، دبیر اجرایی این همایش نیز با اشاره به جایگاه ایران در زمینه این بیماری‌ها گفت: در کشور بیماری‌های ژنتیک به جهت رواج ازدواج‌های فامیلی است و برخی از طوایف کشور به این ازدواج‌ها علاقه‌مند هستند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها