jamejamonline
نشان ایرانی عمومی کد خبر: ۱۳۱۲۹۸۶   ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۴:۰۳

شرکت «پردازش هوشمند ترگمان» با توسعه ابزارهای هوشمند پردازش داده‎ها تجربه‎ای جدید، باکیفیت و ساده‏تر را از فرآیند ترجمه ارائه کرده است

کیفیت ترجمه فارسی ترگمان را امتحان کن!

امروز هشتم اردیبهشت یا 28 آوریل روزی است که سرویس مترجم گوگل (Google Translate) شمع تولد 14 سالگی خود را فوت می‌کند.

مترجم گوگل را حتما می‌شناسید. یک سرویس ترجمه ماشینی نورونی با پشتیبانی از 109 زبان که روزانه بیش از 500میلیون کاربر از آن استفاده می‎کنند.

چنین استفاده گسترده‎ای از این سرویس نشان از تلاش موفق گوگل برای برداشتن موانع زبانی و برقراری ارتباط مردم با زبان‎های مختلف است.

کیفیت ترجمه فارسی ترگمان را امتحان کن!

اگر شما هم از گوگل ترنسلیت استفاده کرده باشید حتما متوجه شده‌اید کیفیت ترجمه‏های این روزهای آن با 10 سال پیش قابل مقایسه نیست و قابلیت‏های جدید و کاربردی مثل تبدیل صوت و تصویر به متن نیز به آن اضافه شده است اما هنوز هم اشتباهات زیادی در ترجمه گوگل دیده می‌شود؛ به‌ویژه که گوگل و الگوریتم‌هایش را کسانی برنامه‌ریزی می‌کنند که اساسا زبان مادری و دغدغه‌شان زبان فارسی نیست و مسلما اولویت‌های زبانی دیگری را برای ارتقای کیفیت گوگل قائل هستند.

با رشد روزافزون تقاضا برای تولید محتوای فارسی، نیاز گسترده‎ای به ماشین‏های ترجمه آن هم به‎صورت تخصصی به‎زبان فارسی از سوی کاربران ایرانی وب به‎وجود آمده است.

اینها سبب شده است یک شرکت دانش‌بنیان به نام «پردازش هوشمند ترگمان»، در زمینه انواع خدمات ترجمه عمومی و تخصصی به زبان فارسی در قالب سرویس‎های مختلف پا پیش بگذارد و در حوزه تولید محتوا به زبان فارسی و ترجمه آن به دیگر زبان‌ها در شرایط دسترسی برابر با گوگل با این غول دنیای اینترنت رقابت کند.

سال 89، زمانی که حدود دو سال از افزوده‌شدن مترجم فارسی- انگلیسی سرویس مترجم گوگل می‎گذشت، صحبت از راه‎اندازی موتور ترجمه ماشینی بومی در کشور، تازه جان گرفته بود و گروه‏های زیادی در این پروژه شرکت کردند.

یکی از آنها، گروه دانشجویی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر به سرپرستی دکتر شهرام خدیوی از اعضای هیأت علمی جوان همین دانشگاه بود که پروژه ساخت موتور مترجم انگلیسی- فارسی آماری خود را با همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات آغاز کردند. در این پروژه، قرار بود آنها در کنار سرویس فارسی گوگل ترنسلیت، سرویس خود را ارائه کنند و بتوانند ترجمه بومی برتر از ترجمه گوگل داشته باشند.

پس از راه‏ اندازی موفق این پروژه و عرضه آن به‎صورت متن‎باز، این گروه تصمیم گرفت از بخش دولتی و استفاده از بودجه و حمایت‏های دولت فاصله بگیرد و در بخش خصوصی آن را به پروژه‌ای تجاری تبدیل کند.

کیفیت ترجمه فارسی ترگمان را امتحان کن!

به‎این‎ترتیب در سال 94 شرکت «پردازش هوشمند ترگمان» تاسیس شد. مهندس سید محمد محمدزاده ضیابری، از فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد هوش مصنوعی دانشگاه امیرکبیر که از ابتدا در این پروژه همراه بوده است و اکنون سمت مدیریت‌عاملی این شرکت را برعهده دارد، درباره معنی لغت ترگمان می‎گوید: «دوستان برای انتخاب نام سامانه، اسم‎های مختلفی را پیشنهاد دادند. ما واژه «ترگمان» را از لغت‎نامه دهخدا پیدا کردیم و با مطالعه ریشه تاریخی آن متوجه شدیم، تا قبل از ورود اعراب به ایران، از لغت «تَرگَمَه» به‌جای «ترجمه» استفاده می‌شده است. به‌طوری‌که هنوز هم ارامنه تَرگَمَه را به کار می‎برند.»

چشم‎اندازهای پردازش هوشمند ترگمان

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان پردازش هوشمند ترگمان در این گفت‎وگو نوید راه‎اندازی پرتال جامع ترجمه ایران را در آینده نزدیک به کاربران فارسی زبان وب می‎دهد. این پرتال تلاش می‎کند تا تمام نیازهای مربوط به ترجمه کاربران را مانند ترجمه متن، ترجمه زیرنویس فیلم، ترجمه صوت و ... برطرف کند.

ضیابری
در این خصوص می‌گوید: «قدم بعدی ترگمان ایجاد یک بازار ترجمه است، تا خود مترجم ‏ها بتوانند در این بازار فعالیت ترجمه خود را به‎شکل مدونی داشته باشند و از خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی برای توسعه فعالیت‌های خود بهره‌مند شوند.»

این کارآفرین در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان تأکید می‌کند: «کارآفرینی کار سختی است ولی الزاما به بودجه‎های کلان نیاز ندارد. ما در ترگمان این ادعا را ثابت کردیم، زیرا تعداد زیادی از همکاران سامانه ترنج ما از مناطق محروم کشور هستند. البته می‎توانیم کارآفرینی گسترده‎تری هم داشته باشیم، اگر برخی قوانین به‌روز نشده اجازه دهند.»

ضیابری در ادامه توضیح می‌دهد: «بزرگ‎ترین مشکل ما، مسائل مربوط به سازمان تامین اجتماعی است. برای مثال پیش از شروع همه‎گیری کووید-19، قرار بود ترگمان به‎صورت دورکاری و پاره‎وقت با 50 نفر از مددجویان کمیته امداد همکاری کند. درحالی‎که دورکاری استارتاپ‎ها در قوانین سازمان تامین اجتماعی تعریف نشده است و به‎همین دلیل هم این همکاری شروع نشد.»

مزیت رقابتی ترگمان در مقایسه با گوگل

در روش‎های جدید آموزش موتورهای ترجمه ماشینی به‎منظور بهتر ساختن الگوریتم‎های ترجمه، هر موتور ترجمه‎ای مانند گوگل به منابع ترجمه‌شده در آن زبان نیاز دارد. مهم‌ترین مزیت رقابتی ترگمان نسبت به گوگل، دسترسی بیشتر آن به منابع فارسی است و ازاین‎رو می‏تواند کیفیت بالاتری را در خدمات ترجمه ارائه دهد.

مهندس ضیابری با اشاره به مهجور ماندن زبان فارسی و نبود انگیزه‏های تجاری برای شرکت گوگل در توسعه بخش ترجمه فارسی می‎گوید: «ما در رقابت با گوگل در توسعه الگوریتم‏ها و فناوری‎های جدید به کار گرفته‌شده، قدم برمی‎داریم تا بتوانیم پاسخگوی نیاز مخاطب فارسی‌زبان باشیم. کیفیت کار ابزارهای متکی به هوش مصنوعی ما، ضامن بقای ما در این رقابت است. پیشنهاد می‌کنم کیفیت کار ترگمان را با گوگل ترنسلیت مقایسه کنید تا به صدها هزار کاربری که هر روز از سرویس‌های ما استفاده می‌کنند بپیوندید.»

خدمات ترگمان در یک نگاه

محصول اصلی این شرکت دانش‎بنیان، موتور ترجمه ماشینی آن با پوشش 10 زبان و حدود 40 زوج زبان است و برمبنای این موتور ترجمه، سرویس‎های مختلفی توسعه داده‌شده‌اند.

ترگمان: اولین سامانه بومی ترجمه ماشینی دوطرفه فارسی- انگلیسی موجود در کشور است و به‎صورت رایگان خدمات برخط ترجمه مانند متن، سند و تارنما را ارائه می‎کند. این سامانه درواقع شکل بومی سرویس ترجمه گوگل است و در بعضی موارد کیفیت بهتری از ترجمه را نمایش می‎دهد. به گفته مدیرعامل این شرکت: «در این سامانه روزانه تا 70میلیون کلمه متن ترجمه می‎شود. ما فکر می‌کنیم این عدد نشان می‎دهد کیفیت ترجمه وبگاه ترگمان به حدی است که خودبه‎خود توانسته است در رقابت با گوگل کاربران زیادی را جذب کند، بدون آن که تبلیغ خاصی برایش کرده باشیم. یا اختلالی در سرویس گوگل وجود داشته باشد.»

ترجمیار: این سامانه مانند یک دستیار هوشمند مترجم است و ازنظر رابط کاربری و کیفیت ترجمه، برای ترجمه مقالات علمی و کتاب‌ها مناسب است. ترجمیار در فضایی آنلاین و مشابه آفیس ورد به کاربر این امکان را می‎دهد تا مستقل از دانش زبان انگلیسی، مقاله‎های تخصصی و عمومی را ترجمه کند و دقت ترجمه‏های این سامانه در متون پزشکی و فنی حدود 80تا 85درصد است. این سامانه درحال‎حاضر فقط برای ترجمه از انگلیسی به فارسی فعال است.

ترنج: ترنج سرواژه عبارت «ترجمه نسل جدید» و کامل‌کننده حلقه ترجمه است. به‎این‎ترتیب که ترجمه ماشینی کار اولیه ترجمه را انجام می‌دهد، سپس نیروهای انسانی پس‎ویرایشگر که البته مترجم هم نیستند، با اصلاح اشکال‎های ترجمه ماشین، ترجمه‌ای قابل‌چاپ و ارائه را آماده می‌کنند. سامانه ترنج، مانند دارالترجمه‎ای متکی به فناوری و هوش مصنوعی است و می‌تواند کار ترجمه شما را با حدود نصف قیمت و با یک‌سوم زمان تحویل دهد.

تولید محتوا: امروزه همه شرکت‎ها و کسب‎وکارهای نوپا برای جذب مخاطب و بهبود رتبه خود در موتورهای جست‌وجو (ارتقای سئو سایت) به تولید محتوا نیاز دارند. مهندس ضیابری دراین‎باره به جام‎جم می‎گوید: «به‎دلیل هزینه‎های بالای تولید محتوا، طبیعی است که کسب‎وکارها روزانه بیشتر از چند مقاله تهیه نکنند. ما در سرویس ترنج باقابلیت تولید محتوای انبوه، می‎توانیم با هزینه بسیار اندک و در مدت کوتاهی، روزانه ده‎ها و بلکه صدها مقاله را ترجمه و برای مشتریانمان محتوایی کامل و یکتا تولید کنیم.»

راه‎های استفاده از خدمات ترجمه ترگمان:

سایت: targoman.ir

ایمیل: info@targoman.com

اینستاگرام: targoman-intelligent-processing

تلفن: 02188517227

فکس: 02188745760

آدرس: تهران، سیدخندان، سهروردی شمالی، نبش کوچه اشراقی، پلاک ۳۰، واحد ۵

ریحانه رادی - نشان ایرانی 2 / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

نیازمندی ها