jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۷۵۵۸۰۶   ۱۴ دی ۱۳۹۳  |  ۱۲:۱۹

دبیر انجمن ارزیابی محیط زیست ایران:

خسارات آلودگی‌ هوای شهرها برآورد نشده است

دبیر انجمن ارزیابی محیط زیست ایران گفت: تا زمانی خسارات وارد شده بر محیط زیست به صورت کمی بیان نشود، نمی‌توان در بررسی های امکان سنجی از آن استفاده کرد.

خسارات آلودگی‌ هوای شهرها برآورد نشده است

دکتر نغمه مبرقعی گفت‌: بر اساس ماده 59 قانون برنامه چهارم، سازمان حفاظت محیط زیست مکلف شده‌ است که خسارت وارده به منابع محیط زیست را ارزیابی کند که در این راستا طرح‌هایی برای ارزشگذاری و ارزیابی خسارت تدوین شد.

وی با بیان این‌که سازمان حفاظت محیط زیست طرحی برای برآورد خسارات وارده به محیط زیست نداشت، افزود: معمولا طرح ها به صورت عمومی بر مناطق تحت حفاظت بوده است و به طور مشخص اقدامی برای برآورد آلودگی هوای شهرها انجام نشده است.

به گفته دبیر انجمن ارزیابی محیط زیست ایران، در حال حاضر مهندسین مشاور یا دانشگاه‌هایی مانند تهران، الزهرا(س) و شهید بهشتی طی انجام طرح‌هایی در گیر ارزشگذاری‌های اقتصادی و کمی نمودن فرایند ارزیابی محیط زیست هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در خصوص لزوم ارزشگذاری‌های اقتصادی و کمی نمودن فرایند ارزیابی گفت: اغلب عنوان می‌شود که آلودگی ها مضر است اما این موضوع تا زمانی که آسیب آن مشخصا برآورد نشود و به صورت کمی بیان نشود، نمی‌تواند آثار منفی را نشان دهد.

مبرقعی با تاکید بر این که برای درک درستی از آلودگی های آب، خاک و هوا باید ارزشگذاری کمی آن انجام شود، افزود: تا زمانی که به صورت کمی بیان نشود، نمی‌توان وارد تحلیل امکان سنجی شد. وقتی برای استقرار کارخانه ای تصمیم گیری می‌شود بررسی‌های امکان سنجی انجام می‌دهند تا منافع و مضرات آن ارزیابی شود.یعنی هزینه هایی که به محیط زیست آب، خاک و هوا وارد می‌شود تا زمانی که به صورت کمی بیان نشود نمی‌تواند وارد محاسبات و مدل‌ها شود.

وی گفت: اگر خسارت کمی سازی نشود نه تنها مردم نسبت به آسیب های وارد شده به محیط زیست بی‌تفاوت می‌شوند؛ بلکه سیاستمداران نیز متوجه این خسارات نمی‌شوند و عملا از خسارت چشم گوشی می‌شود.

عضو هیات مدیره و دبیر انجمن ارزیابی محیط زیست ایران افزود: در ابتدا طرح‌های ارزشگذاری اقتصادی انجام شد و سپس طرح های برآورد خسارات وارده به محیط زیست در قالب 5 یا 6 طرح ارزیابی خسارت پیشنهاد شد و تاکنون تنها یکی از آنان به مرحله تحویل گزارش نهایی رسیده است و مابقی هم تا سه یا 4 ماه آینده مجریان ملزم به ارائه گزارش هستند تا درخصوص خساراتی که به اکوسیستم های مختلف مثل جنگل‌های زاگرس، منطقه حفاظت شده خجیر و سرخه حصار، تالاب بختگان عناوین طرح هایی است که در سازمان در حال انجام است.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فاجعه بزرگ شروع شده است

فاجعه بزرگ شروع شده است

هورالعظیم جان ندارد. از این تالاب بین‌المللی شبحی بیشتر باقی نمانده است. لاشه هزاران ماهی و گاومیش‌هایی که در گل و لای مدفون شده‌اند از فاجعه‌ای خبر می‌دهد که پیامدهایش بیش از گذشته گریبان دیگر کلانشهرها و حتی پایتخت را خواهد گرفت.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر