«انتخاب‌های سخت» 100 هزار نسخه فروخت

دستمزد 14 میلیون دلاری هیلاری کلینتون

یک کتاب خاطرات و این همه جنجال

معمولا نوشتن کتاب خاطرات بین سیاستمداران مرسوم است. این افراد اغلب پس از کناره‌گیری از سیاست و در زمان بازنشستگی خود دست به قلم شده و شرح روزهای کاری خود را به رشته تحریر درمی‌آورند. گاهی اوقات نویسندگان این‌گونه کتاب‌ها موضوعاتی را می‌نویسند که گاه جنجال به وجود آورده و صدای انتقاد برخی را نیز بلند می‌کند.
کد خبر: ۶۳۶۲۳۶
یک کتاب خاطرات و این همه جنجال

آخرین نمونه این موارد، کتابی است تحت عنوان «وظیفه: خاطرات یک وزیر در زمان جنگ» که توسط رابرت گیتس وزیر دفاع پیشین آمریکا نوشته شده است.

هفته پیش که برای اولین بار خلاصه‌ای از این کتاب در روزنامه وال‌استریت ژورنال چاپ شد، جنجال به وجود آمد.

در آن خلاصه آمده بود گیتس در کتابش علاوه بر انتقاد شدید از اوباما به دلیل سیاست‌هایش در افغانستان و عراق، جو بایدن، معاون اوباما را بیش از همه کوبیده بود.

حال به نظر می‌رسد با گذشت زمان و اعلام جزئیات بیشتری از این کتاب، جنجال‌های بیشتری در راه باشد زیرا گیتس در کتابش از افراد بیشتری انتقاد کرده است.

آن‌گونه که منابع خبری همچون ایسنا گزارش داده‌اند، گیتس در کتاب خود می‌نویسد: در زمانی که سمت معاون مشاور امنیت ملی دولت جورج بوش پدر را داشتم نخستین بار که نتانیاهو را دیدم احساس کردم فردی سطحی‌نگر و متکبر است.

در آن زمان نتانیاهو، معاون وزیر امور خارجه اسرائیل بود. رابرت گیتس در این باره نوشت: سطحی‌نگری و انتقادهای نتانیاهو از سیاست‌های آمریکا علاوه بر تکبر و بلندپروازی‌های بی‌پایان وی، از نظر من نوعی توهین بود البته انتقادهای گیتس فقط محدود به دوستان بسیار نزدیک آمریکایی‌ها نمی‌شود و او در کتابش شرکای خود در آسیا را نیز مورد هجمه انتقادهایش قرار داده است.

وی در این کتاب نوشته است: روه مو هیون که در سال‌های 2003 تا 2008 رئیس‌جمهور کره‌جنوبی بود، احتمالا کمی دیوانه است، زیرا آمریکا و ژاپن را دو تهدید بزرگ امنیتی در آسیا خوانده است.

در کنار تمام این توصیف‌ها و انتقادها نمی‌توان از یک حقیقت براحتی گذشت. باید پرسید چرا مقامات آمریکایی زمانی که در قدرت هستند این انتقادها و سرزنش‌ها را عنوان نمی‌کنند. چندی پیش نیز سوزان رایس، وزیر خارجه پیشین آمریکا در کتاب خاطراتش از برخی سیاستمداران دنیا انتقادهای عجیب و غریبی کرده بود.

حسین خلیلی‌ -‌ گروه بین‌الملل

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها